Bakoyanni:Türkiye AB'ye tam üye olmalıYunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, Türkiye'nin AB'ye tam üye olmasına itiraz eden Fransız ve Alman tezlerine karşı çıkarak, Ankara'nın, gereklerini yerine getirmesi durumunda birlik üyeliğine kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

14 Şubat 2008 07:35Washington'da bulunan Bakoyanni, Stratejik ve Uluslararası Etütler Merkezi (CSIS) adlı düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada, ''üyelik gereklerinin tam olarak yerine getirilmesi, üyeliğin yolunu açmalı. Bazıları başka türlü düşünüyor, ancak biz AB'nin sözünü tutması gerektiğine inanıyoruz. Türkiye'ye bu adil şansı vermeliyiz'' dedi.
Bakoyanni, ''zaten tam üyelikten bahsederken bugünkü Türkiye'yi değil, 15-20 yıl sonraki Türkiye'yi konuşuyoruz. Eğer gerekli reformları gerçekleştirmede isteklilerse bizim de kendi sözümüze bağlı kalmamız gerekir'' diye konuştu. Kıbrıs sorunu çözülmeden Türkiye'nin AB'ye girmesinin ise söz konusu olmayacağını ileri süren Bakoyanni, Kıbrıs sorununun çözümü yönünde bu yıl bir fırsat penceresinin ortaya çıkacağı umudunu taşıdığını belirtti.
Bir Yunanlı gazetecinin, ''Türkiye AB'ye girerse biz onlara karşı avantajlarımızı kaybetmez miyiz? Türkler, Ege adalarına akın etmez mi, oraları istila etmez mi?'' diye sorması üzerine Bakoyanni, en başından beri, Türkiye'nin tam üyeliği durumunda bile serbest dolaşım gibi bazı konularda kısıtlamalar öngörüldüğünü kaydederek, ''dolayısıyla Türklerin Ege adalarını istila etmesi söz konusu olmaz, tam tersine Ege'nin barış denizi olması herkes için iyi olur'' dedi.
Kosova'nın yakınlarda bağımsızlık ilan etmesinin beklendiği hatırlatılarak, bunun KKTC veya kuzey Irak konularında etkisinin olup olamayacağına ilişkin görüşü sorulması üzerine Bakoyanni, Kosova'nın bağımsızlığının Kıbrıslı Türkler veya Iraklı Kürtler tarafından kullanılabilecek bir örnek meydana getirmesinden korkan birçok kişi olduğunu kaydederek, ''bu, bu konunun (Kosova'nın bağımsızlığının), bütün bölge için kötü bir formül oluşturacağına yönelik temel tezlerden biri'' dedi.
AA