Doğan'ın Tekel ihalesindeki ortağıDoğan Grubu, Tekel'in satışında da kararlı. Doğan, Tekel ihalesine CVCI Limited ile birlikte TÜTSAB katılması konusunda mutabakat sağladı. Ancak TÜTSAB'ın künyesi hayli ilginç.


Doğan Sirketler Grubu Holding, İMKB'ye gönderdiği açıklamada, Tekel'in sigara üretim isi ile ilgili varliklarinin ozellestirilmesi amaciyla gerceklestirilecek olan ihaleye katilim surecinde CVCI Limited ile birlikte yurutulmekte olan hazirlik ve degerlendirme calismalarina Tekel ve Gida Urunleri Toptan Saticilar Birligi Sanayi ve Ticaret A.S.'nin (TÜTSAB) katilmasi konusunda taraflarca mutabakat saglandığını bildirdi.
Açıklamada, ihale sureci ile ilgili tum prosedurlerin bu asamadan sonra uc sirketin katilimi ile yurutulmesinin planlandığına da yer verildi.
Doğan Grubu'nun TEKEL ihalesine birlikte katılacağı TÜTSAB'ın Başkanı Mehmet Ali Susam, 6 yıl İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Başkanlığı yaptı. Susam ayrıca geçtiğimiz 22 Temmuz Genel seçimlerde CHP listesinde adaydı.
Doğan Grubu'nun Tekel ihalesine birlikte katılacağı TÜTSAB 1995 yılında bu yana Tekel ürünlerinin dağıtımın yapmakta.
2003 yapılan Tekel'in alkollü içkiler bölümü ihalesini alan konsorsiyumun ortağı da TÜTSAB AŞ.
Tekel'in Alkollü İçkiler Grubu'nun özelleştirilmesinde, 292 milyon dolarla en yüksek teklifi veren Nurol, Limak, Özaltın ve TÜTSAB Ortak Girişimi kazanmıştı. İhale sürecinde bir isim dikkati çekti: TÜTSAB ve Mehmet Ali Susam! Nurol'un sahibi Nurettin Çarmıklı, Limak'ın sahibi Nihat Özdemir, Özaltın'ın sahibi Nuri Özaltın tanınıyordu. 'Büyük müteahhitlik şirketlerinin sahipleri', 'spor kulübü yöneticisi', 'vergi rekortmeni' olarak biliniyorlardı. Ama TÜTSAB ve sözcüsü Mehmet Ali Susam pek tanınmıyordu.
TÜTSAB, ihaleden altı ay önce TEKEL ihalesi için kurulmuştu! Başında daha önce de benzer bir girişimle BESAŞ'ı kuran (Birleşik Esnaf ve Sanatkarlar AŞ) Mehmet Ali Susam vardı. TÜTSAB, sekiz yıldır Türkiye'de il, ilçe, belde olarak 911 yerde ve 285 bin noktada alkol ve sigaranın dağıtımını yapan şirketler tarafından kurulmuştu.
TÜSAB Başkanı Mehmet Ali Susam, geleceklerini teminat altına almayı düşünen bir grup toptan satıcı bir araya getirdi.
TÜTSAB 102 ana distribütörü ile Türkiye'nin bütün il,ilçe ve beldelerinde Mey A.Ş. alkollü içkilerinin dağıtımı. Tekel Sigarısının yüzde 75 ini Türkiye'de dağıtımını yapmakta.
TÜTSAB ayrıca 2005'te ihalesi yapılan Adapazarı Şeker Fabrikası ihalasine de katılmıştı.
TÜTSAB Başkanı Mehmet Ali Susam ayrıcı geçtiğimiz seçimlerde CHP'nin 2. bölge 4. sırada adayıydı. Ancak Susam, Meclis'e giremedi.
Susam, Doğan'a arsa sattı
Mehmet Ali Susam'ı yakından tanıyan İzmir Ayakkabıcılar Odası Başkanı Tahsin Güzel, Susam'ın oda başkanlığı döneminde, 2 yıl önce. Gaziemir Sarnıçta bubunanan ve esnafa ait olan 120 bin m2 büyüklükteki arsayı Doğan Grubu'na 5.5 milyon YTL'ye sattığını bildirdi. Güzel bu arsanın bedelinin asgari 50 milyon YTL olduğunu, esnafın arsasının peşkeş çekildiğini iddia etti. Güzel, Doğan Grubu'nun burada büyük bir işmerkezi yaptığını söyledi.
Susam'ın görev yaptığı dönemde bir çok yolsuzluk yaptığını iddia eden Güzel, Susam'ın asgari 50 trilyonluk kişisel servete sahip olduğunu söyledi.
Susam aleyhine İki ayrı dava açıldı
Susam hakkında Başkanlığını yaptığı Birlik iştiraki olan Birleşik Esnaf Tedarik Şirket (Besaş) ve Esnaf Birliği'ni (Esbir) görevini kötüye kullanıp zarara uğratmak suçlamasıyla 2 ayrı dava açıldı. Daha sonra tek dava haline getirilen Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki davada Susam'la birlikte Birlik Yönetim Kurulu'nda yeralan Pazarcılar Odası Başkanı Zekeriya Mutlu ve Kahveciler Odası eski Başkanı Mustafa Ak'la Pideciler Odası Başkanı Nevzat Duru ve 4 kişi daha yargılandı.
İşte İzmir Ayakkabıcılar Odası Başkanı Tahsin Güzel'in Mehmet Ali Susam ile ilgili iddiaları:
Tahsin Güzel'in, bazıları müfettiş ve bilirkişi raporlarıyla Savcılık iddianamesine de yansıyan ve Sanayi Bakanlığı'na da dilekçe olarak gönderdiği iddiaları şöyle:
1. Özel anlaşmalar
Besaş, Esbir ve kendilerine ait Anmasan Madencilik şirketi arasındaki çeşitli para, kredi, kiralama ilişkileriyle birlik şirketleri 12 trilyon liralık zarara uğratıldı.
2. Gişe zararı
Esbir, Halkbankası'ndan 2 milyon dolar kredi aldı. Bunun 1.5 milyon dolarını İZOTAŞ'a 20 bilet kesme yerinin kiralanması için verildi. 500 bin doları ise daha düşük faizle o dönemde kendilerine ait olan Anmasan Madencilik şirketine borç verildi.
3. Kayıp dolarlar
Esbir'in kiraladığı bilet gişelerinden 6 milyon 372 dolar gelir elde etmesi lazım. Ancak raporlarda şirkete 1 milyon 400 bin dolar girdi yeralmaktadır. Aradaki 5 milyon doların akibeti soruşturulmalıdır.
4. Aşırı harcama
Her ay ağırlama gideri adı altında 3.5 milyar lira harcanıyor. Basın yayın giderleri ise aylık 2.8 milyar. Bir dergiye anlaşma yapılmadan 17 milyar lira ödendi. Yolluk giderleri aylık 1.8 milyar lirayı bulmuştur. Danışmanlık icreti için yıllık 38.7 milyar gider gösterilmiş.
5. 30 milyar maaş
Susam Birlik iştiraki kuruluşlardaki yöneticilik görevleri nedeniyle aylık 30 milyar gelir elde ediyor.
Rotahaber