Başbakan bu medyaya şükretmeli !

5 yıldır iktidarda olan ve her fırsatta basını yerden yere vuran Başbakan Erdoğan, 90’lı yılların gözü pek basınıyla karşı karşıya olsaydı, ne yapardı.17 Şubat 2008 11:53 Türban tartışmalarının gündeme damgasını vurduğu, tabandan tavana kadar yayıldığı günde Başbakan Erdoğan’ın hedefi medya oldu. Basına yönelik sert sözler sarf eden Erdoğan’ın bu öfkeli sözleri sadece gazeteci örgütleri tarafından değil, kendisine destek verenler tarafından da eleştirildi. Aslında Erdoğan’ın ’bir kısım medya’dan rahatsızlığı sadece türban sorunuyla sınırlı değil. Erdoğan iktidara geldiğinden bu yana kendisine yönelik eleştirilere ’agresif’ davrandı. Ve birçok karikatürist ve gazeteci Başbakan’ın tazminat davalarına muhatap oldu.

Oysa 90 yıllarda basının en sert eleştirilerine hedef olan dönemin iktidar ve muhalefet partileri, bunu ‘demokrasinin gereği’ olarak yorumluyordu. Mizahçıların hedefi olan siyasetçiler, bu kadar tazminat davsı açmadı.

Yakın tarihte gazeteler Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Turgut Özal, Mesut Yılmaz, Tansu Çiller, Erdal İnönü, Necmettin Erbakan’a karşı birçok haberler yaptı, manşetler attı. Karikatüristler fırçalarını bu siyasetçileri muzipçe eleştirmek için kullandı. Üstelik siyasilerin yakınları da manşetlere konu oluyordu. Ancak bu siyasetçilerin hiçbiri gazetecilere ve karikatüristlere Erdoğan kadar sert tepki göstermedi. Hatta Turgut Özal’ın kendisiyle ilgili karikatürleri biriktirdiği bilinir.

İşte yakın tarihten birkaç kupür TIKLAYIN !
http://www.haber3.com/photo-gallery.php?pg_galleries_id=2056


www.haber3.com