Medyada ''asparagas dosya fırlatma'' haberi!

Başbakan Erdoğan'ın MGK'de İlhami Erdil Paşa'ya dosya fırlattığı haberi asparagas çıktı... İşte detaylar...15 Şubat 2008 15:36 'Erdoğan MGK'da İlhami Erdil'e dosya fırlattı' diye yazan Önkibar'ın iddiası yalan çıktı. iyibilgi'nin ulaştığı Önkibar, "Kaynağım Turhan Çömez'di, beni yanılttı" dedi. Çömez ise, "Benim bu konuda bilgim yok" diyerek hepten kafaları karıştırdı.

Yeniçağ Gazetesi'nin Ankara Temsilcisi Sebahattin Önkibar, bugün köşesinde, “Başbakan Erdoğan'ın dosya fırlattığı bir MGK toplantısından” bahsetti.

Önkibar “İlhami Paşa'nın katıldığı o toplantı, emekliliği geldiği için onun son toplantısı” vurgusunu yaptıktan sonra, Erdoğan ve Erdil arasında yaşanan bir olayı anlattı.

Önkibar'ın iddialarına göre Oramiral Erdil, son toplantısında AK Parti'nin irticai faaliyetleri üzerine uzun uzun konuştu. Erdil'e çok kızan Başbakan Erdoğan ise paşanın önüne bir dosya fırlattı. Kızarak ayağı kalkan Erdoğan, “Sen bırak onları da bu yolsuzluklarının hesabını ver...” dedi.

Önkibar, Erdoğan'ın bu hareketi sonrası, Oramiral Erdil hakkında yolsuzluk soruşturması izni verildiğini iddia etti.

Ve Önkibar yakalandı

Ancak ortadaki skandal bilgi yanlışı çok geçmeden anlaşıldı. Aktifhaber.com internet sitesi, Oramiral İlhami Erdil ile Başbakan Erdoğan'ın aynı MGK'ya hiç katılmadığını ortaya çıkardı.

Çünkü 18. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral İlhami Erdil 24.08.2001 tarihinde emekli oldu. Ve o tarihte ne seçimler yapılmış ne AKP iktidara gelmiş ne de Erdoğan Başbakan olmuştu. Ve Erdoğan ilk MGK'sına iki yıl sonra Mart 2003'te katıldı.

Önkibar'ın Deniz Kuvvetleri'nin internet sitesine girip Erdil'in emekli olduğu tarihi bile kontrol etmeden bu iddiayı köşesine taşıması şaşırttı.

Önkibar: Turhan Çömez beni kandırdı

iyibilgi, olayın ardından Sebahattin Önkibar'a ulaştı. Kaynağını iyibilgi'ye açıklayan Önkibar, Turhan Çömez'in kendisini yanılttığını söyledi. Çömez'e güvenerek bilgiyi araştırmaması nedeniyle bu hataya düştüğünü anlatan Önkibar, iyibilgi'nin kedisini ilk aramasının ardından Çömez'i arayarak üzüntüsünü dile getirdiğini söyledi.

Önkibar, Çömez'in böyle bir olay yaşandığı konusunda ısrarcı olduğunu ancak İlahi Erdil olmasa bile başka bir paşa olduğunu söylediğini iddia etti.

Çömez: Olay hakkında hiçbir bilgim yok

'Büyük İddia'nın peşini bırakmayan iyibilgi, Turhan Çömez'e de ulaştı. AK Parti'nin bir önceki dönem Balıkesir Milletvekili olan, şu an partide bir görevi olmayan Çömez, Önkibar'ı yalanladı. Çömez, "Ben MGK toplantılarına katılmıyorum. O dönemde Başbakan'ın yakınındaki bir isim de değildim" dedi.

Konu hakkında açıklama yapmaktan kaçınan Çömez, Önkibar ile konuşup konuşmadığı ya da ne konuştuğu hakkında bilgi vermedi. Çömez, iyibilgi'nin ısrarlı soruları karşısında "Olay hakkında hiçbir bilgim yok" diyerek görüşmeyi sona erdirdi.

ANKARA KULİSLERİ: BÜYÜKANIT İLE GEÇEN DİYALOGDU

iyibilgi, Önkibar ve Çömez'in ardından deneyimli bürokrasi muhabirlerine olayın aslını sordu. Anlatılan olayın benzerinin yaşandığını anlatan iyibilgi kaynakları, Yaşar Büyükanıt'ın Genel Kurmay Başkanı olarak katıldığı bir toplantıda yaşanan gerilimi bildirdi.

Önkibar'ın abartılı olarak yazdığı ve yanlış bilgilerle dolu olayın aslı şu: Tezkere krizi günlerinde toplanan bir Milli Güvenlik Kurulu'nda Başbakan Erdoğan, Büyükanıt'a ve öteki komutanlara duygusal davrandıklarını söyledi.

Toplantıda hava bir nebze gerilmekle birlikte dosya fırlatma gibi bir durum da, Başbakan’dan bir paşaya yolsuzlukla ilgili bir cümlenin de sarf edilmesi söz konusu olmadı. Kaynağı olan Turhan Çömez’in de yanıtlarında muğlâklıklar bırakmakla birlikte yalanladığı iddia çürüdü.

Araştırma yapmadan ve konunun taraflarına sormadan böylesi büyük bir iddiayı gündeme getiren Sebahattin Önkibar ve Yeniçağ Gazetesi ise kamuoyu nezdinde büyük güven kaybına uğradı.

Kaynak: iyibilgi.com / Ömer ÇAKKAL