ANIT BAYRAK, NEWSWEEK'E KAPAK OLDU...


Kırıkkale'de 600 metre karelik alana, toprak zemin üzerinde 14 bin parke taş, özel beton ve 1 ton boya kullanılarak yapılan 'Anıt Bayrak' ünlü Amerikan haber dergisi Newsweek'e kapak oldu.

Kapağına Türkiye'yi taşıyan dergi 'Türkiye'nin batı ruhu' başlığını attı. Dergi haberin spotunda ise Fransa'nın Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üye olmasına karşı çıktığına atıfta bulundu. Haberde Türikye'nin Avrupa'nın reddemeyeceği yeni bir toplumsal yapı kurduğu vurgulandı.

ANIT BAYRAK EL EMEĞİ

Kırıkkale'nin Yahşihan ilçesinde, Türkiye'nin en büyük "Anıt Bayrağı'' olacağı belirtilen bayrağın açılışı 29 Ekim 2006'da yapıldı. Valilikçe yaptırılan anıt bayrağın projesini hazırlayan Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Vural Örsdemir, bayrağın, Kırıkkale'ye hakim bir tepede, 600 metrekare alan üzerine yapıldığını belirtmişti.

Bayrağın yapımında 14 bin parke taş ve 1 ton boya kullanıldığını kaydeden Örsdemir, çalışmalarda teknik araçlar kullanılmadığını, anıt bayrağın el emeği ürünü olduğunu açıklamıştı. 10-14 yaş grubundaki 90 çocuğun da çalışmalara katıldığını ifade edilmişti.