Barzani'den Türkiye'yi tehdit etti!

K.Irak'taki perşmerge Barzani, Türkiye'yi tehdit etti.18 Şubat 2008 12:38 Irak'ın kuzeyindeki Kürt lider Mesut Barzani, Kürt köylerini vurduğunu iddia ettiği Türk uçaklarının saldırılarını sürdürmesi durumunda Kürtler'in silahlarını eline alacağını söyledi.

Türkiye’nin PKK kamplarına yönelik operasyonlara değinen Barzani, "Türkiye bu hava saldırılarından ne istifade etti? Sorun bitti mi?" diye konuştu. Başkan Barzani, bir kez daha Sorunun barışçıl bir şekilde çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Beyrut merkezli yayın yapan Arap televizyonu El-Sumaria, Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) Lideri ve bölgesel yönetimin sözde başkanı Mesut Barzani'nin, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Irak'ın kuzeyindeki terör örgütü kamplarının bulunduğu bölgelere düzenlediği hava harekatı ile ilgili görüşlerine yer verdi. Televizyonun Bağdat bürosuna istinaden verdiği haberde, Barzani'nin, harekatın devam etmesi durumunda Kürtler'in de silahlarını eline alacağını söylediği duyuruldu. İzleyicilerine, Kürt liderin Türk uçaklarının köyleri hedef aldığını söylediğini duyuran televizyon, konu ile ilgili detaylı bilgi geçmedi.

Irak Daimi Anayasasında bulunan 140.maddesine de değinen Barzani, "Kerkük halkının kardeşçe, ulusal, dini ve mezhebi hoşgörü içinde birarada yaşamaları için, Kerkük’ü Kürdistani kimliğiyle bir Irak şehri yapmak istiyoruz." dedi.

www.haber3.com