Bugün hangi illerde okullar tatil?

Yoğun kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle pek çok ilde eğitime ara verildi. İstanbul ve Ankara Valiliği de ilk ve ortaöğretim okullarında yarın için tatil kararı aldı.
İşte yoğun kar yağışı sebebiyle okulların tatil edildiği iller...
İSTANBUL
İstanbul Valisi Muammer Güler, yarın İstanbul'daki tüm ilk ve orta dereceli okulların tedbir amacıyla tatil edildiğini açıkladı. Vali Güler, aynı gün kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan özürlü personel ile hamilelerin de idari izinli sayılacaklarını bildirdi.
ANKARA
Yoğun kar yağışı ve hava muhalefeti nedeniyle Ankara’da da ilk ve ortaöğretim okulları yarın tatil edildi.
Ankara Valiliği’nden verilen bilgiye göre, yoğun kar yağışı ve hava muhalefeti nedeniyle yarın (18 Şubat)okulların bir gün süreyle tatil edildi. Elverişsiz hava koşulları nedeniyle Ankara’da kamu kurum ve kuruluşlarında görevli özürlü ve engelli vatandaşlar da yarın bir gün idari izinli sayılacak.
AFYON
Afyonkarahisar'da dün akşam saatlerinde başlayan kar yağışı aralıksız devam ediyor. Kar yağışı şehirde hayatı olumsuz etkilerken, okullar 2 gün süreyle tatil edildi.
TEKİRDAĞ
Tekirdağ'ın Çorlu, Çerkezköy, Saray ve Marmara Ereğlisi'nde, şiddetli yağan kar nedeniyle ilköğretim ve liselerde eğitime 1 gün ara verildi. Karın aynı şiddette devam etmesi halinde tatilin uzatılabileceği bildirildi.
DENİZLİ
Denizli Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, il merkezi ve ilçelerde ilk ve orta dereceli okullar yarın için tatil edildi.
ADANA
Adana'nın Tufanbeyli, Saimbeyli ve Feke ilçelerindeki okullarda ise eğitime 2 gün ara verildiği bildirildi.
AKSARAY
Aksaray ve ilçelerinde yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle ilk ve orta dereceli okullar 1 gün süreyle tatil edildi. Kamuda çalışan engelli memurlar da 1 gün süreyle izinli sayılacak. İlde kriz masası oluşturuldu.
MALATYA
Malatya'da 4 ilçede ve il merkezine bağlı 14 köy okulunda, hava muhalefeti nedeniyle eğitim-öğretime 2 gün süreyle ara verildi.
Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut'tan alınan bilgiye göre, Doğanşehir, Doğanyol ve Pütürge ilçesindeki okullar ile Hekimhan ilçesinde taşımalı eğitim yapan okullar 2 gün süreyle tatil edildi. Bulut, il merkezine bağlı 14 dağ köyündeki okulların da kar yağışı nedeniyle tatil edildiğini kaydetti.
ORDU
Ordu'da yoğun kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle okullar 1 gün süreyle tatil edildi.
Ordu Hıfzıssıhha Kurulu'nca alınan karar gereği, il genelinde ilköğretim okulları ve liselerde yarın eğitime ara verildi.
Yetkililer, kar nedeniyle kapanan köy yollarını açma çalışmalarının sürdürüldüğünü belirttiler.
SAMSUN
Kar yağışı nedeniyle Samsun il merkezi ile ilçe merkezlerindeki okullar 1 gün, köy okulları ise 2 gün tatil edildi.
Alınan bilgiye göre, gece başlayan kar yağışı Samsun merkez ve ilçelerde günlük yaşamı olumsuz etkilerken İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla il merkezi ile ilçe merkezlerindeki okullar 18 Şubat Pazartesi günü (yarın) tatil edildi. Bu merkezlere bağlı köy okullarında tatil süresi 2 gün olarak belirlendi
Ondokuz Mayıs Üniversitesine (OMÜ) bağlı fakülte ve yüksekokullarda da eğitime 2 gün ara verildi.
Yetkililer, OMÜ'de derslere 20 Şubat Çarşamba gününden itibaren devam edileceğini bildirdiler.
YALOVA
Yalova kent merkezi ve ilçelerinde, yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime bir gün ara verildi.
Yalova Valiliğinden alınan bilgiye göre, kar yağışının yaşamı olumsuz etkilediği Yalova ve ilçelerindeki ilköğretim ve liselerde eğitime bir gün ara verildi.
İl merkezi ile bağlı ilçe ve köylerdeki okullarda, 19 Şubatta ders başı yapılacağı bildirildi.
YOZGAT
Yozgat'ta yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle ilköğretim ve liselerde eğitime 2 gün süreyle ara verildi.
Yozgat Valisi Amir Çiçek, düzenlediği basın toplantısında, yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle il genelindeki ilköğretim ve liselerde eğitime 2 gün ara verildiğini söyledi.
Vali Çiçek, ayrıca engelli devlet personelinin de iki gün süreyle izinli sayılacaklarını kaydetti.
19 Şubat salı günü akşam saatlerinde yeni bir değerlendirme yapacaklarını ifade eden Vali Çiçek, hava muhalefetinin devam etmesi durumunda eğitime verilen aranın uzatılabileceğini ifade etti.
Vali Çiçek, kar ve tipi nedeniyle elektrik verilemeyen Sorgun ilçesiyle 5 beldeye yeniden elektrik verilmeye başlanıldığını, 30 köye ise halen elektrik verilemediğini kaydetti.
ZONGULDAK
Zonguldak merkez ve merkez ilçeye bağlı köylerdeki ilköğretim okulları ve liselerde öğrenime yarın ara verildiği bildirildi.
Zonguldak Valisi Yavuz Erkmen, AA muhabirine, dün akşam saatlerinden itibaren bölgede kar yağışı ve tipinin etkili olmasından dolayı merkez ilçe ve merkez ilçeye bağlı köylerdeki ilköğretim okulları ile liselerde yarın öğrenime ara verildiğini söyledi.
Erkmen, Ereğli, Alaplı, Çaycuma, Gökçebey ve Devrek ilçelerindeki okullar konusunda ise hava şartlarına göre kaymakamlara yetki verildiğini kaydetti.
TOKAT
Tokat il merkezindeki ilk ve orta dereceli okullarda olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime 2 gün ara verildi.
Tokat Vali Vekili Şükrü Çakır, AA muhabirine, kent merkezi ve ilçelerde etkili olan kar yağışının yarın da devam etmesinin beklendiğini söyledi.
Bazı ilçelerde kar kalınlığının 40 santimetreyi, bazı ilçelerde ise 70 santimetreyi bulduğunu belirten Çakır, il merkezindeki ilk ve orta dereceli okullarda eğitime 2 gün ara verildiğini ifade etti.
Çakır, şunları kaydetti:
'Yarın program devam edeceği için öğrenciler okula gelmek zorunda kalacaklardı. Bir kısım öğrencilerimiz taşımalı eğitim gördükleri için onlar gelemeyecekti. Öğrencilerimizin okula geldiklerinde üşümemeleri ve genel bir hastalığa yol açmamak için il merkezimizde ilk ve orta dereceli okullarımızı 2 gün tatil ettik. İlçelerimizde inisiyatif kaymakamlarımızda olduğu için duruma göre 2 veya 3 gün tatil edecekler.''
ÇORUM
Çorum'da aralıksız devam eden yoğun kar yağışı nedeniyle okullar bir gün süre ile tatil edildi. Konuya ilişkin Çorum Valiliği bir basın açıklaması yayımladı.
Açıklamada 'Çorum'da devam eden yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle yolların kapanması sonucu ulaşımın sağlıklı bir şekilde sağlanamaması nedeniyle ilimiz merkezi ve merkeze bağlı Yatılı İlköğretim Okullarının yatılı öğrencileri, ilimiz merkezindeki taşıma merkezi olan ilköğretim okulları ile Merkeze bağlı belde ve köylerimizdeki ilköğretim ve birleştirilmiş sınıflı ilköğretim okullarımızda 18 Şubat 2008 pazartesi günü bir gün süre ile eğitim ve öğretime ara verilmesine karar verilmitir' denildi.
SAKARYA
Yoğun kar yağışı nedeniyle Sakarya'daki okullarda eğitime 1 gün ara verildi.
İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yazıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hava muhalefeti nedeniyle il genelindeki ilköğretim ve liselerde eğitime yarın ara verildiğini bildirdi.
Sakarya'daki ilköğretim ve liselerde 19 Şubatta ders başı yapılacak.
BURSA
Bursa kent merkezi ve ilçelerinde yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime bir gün ara verildi.
Bursa Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, yoğun kar yağışının yarın öğle saatlerine kadar devam edeceği belirtildi.
Taşımalı sistemde meydana gelecek ciddi aksamaların ve öğrencilerin güvenliği ile okula ulaşmalarında meydana gelebilecek olumsuzlukların önüne geçilmesi amacıyla il merkezi ve ilçelerde, 18 Şubat Pazartesi günü eğitim ve öğretime bir gün süreyle ara verildiği kaydedildi.
BARTIN
Bartın'da kar yağışı nedeniyle merkez ilçe ile Amasra ve Kurucaşile ilçelerindeki ilköğretim okulları ile liselerde eğitime yarın ara verildi.
Bartın Valisi İsa Küçük, yaptığı açıklamada, dünden itibaren etkisini sürdüren kar yağışı nedeniyle merkez ilçe ile Amasra ve Kuruçaşile ilçelerinde ilköğretim okulları ve liselerde eğitim ve öğretime yarın ara verildiğini söyledi.
KOCAELİ
Kocaeli'de kar yağışı sebebiyle okullar bir gün tatil edildi. Kentteki bağlı tüm köylerin yolları ise kapandı.
Geceden itibaren zaman zaman tipi şeklinde yağan kar sabahın ilk ışıkları ile etkisini arttırdı. Kocaeli'ye bağlı 245 köy yolunun tamamın yollarının kapalı olduğu öğrenilirken, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yolları 50 makina 30 tuzlama araçı ile açmaya çalışıyor. Kar yağışının etkisini yitirmemesi nedeniyle açılan yollar tekar tekrar kapanıyor.
Şehir merkezinde ise Körfez, Derince, Karamürsel ve Gölcük ilçeleri ile ulaşım sağlanırken Gündoğdu mahallesinde bulunan kalıcı konutlar ve Kocaeli Üniversitesi ile ulaşım zaman zaman sağlanamıyor. D 100 ve TEM Otoluyolu Karayolları ekipleri tarafından sürekli trafiğe açık tutulurken hafta sonu olması dolayısıyla trafikte seyreden araç sayısı oldukça az. Kar özellikle tarihi çınar ağaçlarının bulunduğu Demiryolunda eşşiz bir görüntü oluştururken yolda kar nedeniyle devrilen ağaçlar trafiği olumsuz etkiliyor. Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen karın tadını çıkartan vatandaşlar doyasıya kartopu oynadı.
Kocaeli Valiliği yoğun kar yağışı nedeniyle il genelinde ilköğretim okullarını 1 gün süre ile tatil ettiğini duyurdu.
KONYA
Kar kalınlığı 40 santimetreyi bulan Konya'da ilk ve orta dereceli okullar ile üniversitede 1 günlük kar tatili ilan edildi.
Konya'da gece saatlerinde başlayan kar yağışı, aralıklarla etkisini sürdürüyor. Yoğun kar yağışı, birçok alanda olumsuzluklara neden oldu. Ulaşımın güçlükle devam ettiği Konya'nın merkez ilçelerinde ilk ve orta dereceli okullar ile üniversitede Pazartesi günü eğitime ara verildi.
Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, öğrencilerin okullara gitmekte güçlü çekeceği belirtildi. Konya İl Milli Eğitim Müdür Halil Şahin, pazartesi günü öğleden sonra yeniden bir değerlendirme yapılarak, tatilin uzatılıp uzatılmayacağıyla ilgili karar verileceğini söyledi.
Konya'nın Çeltik, Yunak, Altınekin, Hadim ve Akören ilçelerinde ilköğretim ve liselerde eğitime 1 gün, Taşkent ilçesinde de 2 gün ara verildi.
KASTAMONU
Kastamonu kent merkezi ve ilçelerinde yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime 2 gün ara verildi.
Kastamonu Valisi Nurullah Çakır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dün akşam saatlerinde başlayan kar yağışının aralıksız devam ettiğini belirterek, kar kalınlığının sahil kesimi ve kent merkezinde 40 ile 50 santimetreye, iç kesimlerde ise 1 metrenin üzerine çıktığını söyledi.
İl genelinde 700'ün üzerinde yerleşim birimiyle ulaşım sağlanamadığını kaydeden Çakır, ilçeler de dahil olmak üzere tüm il genelinde ilköğretim ve liselerde eğitime 2 gün ara verildiğini bildirdi. Vali Çakır, il genelindeki ilköğretim ve liselerde öğrencilerin 20 Şubatta ders başı yapacağını kaydetti.
Köylere Hizmet Götürme Birliği ve Karayolları Bölge Müdürlüğüne bağlı yaklaşık 100 araç ile kapalı yolları ulaşıma açmaya çalıştıklarını anlatan Vali Çakır, çevre il ve ilçelerle ulaşımda herhangi bir sorun olmadığını belirtti.
Çakır, Ilgaz Dağı'nda ise kar kalınlığını 1.5 metreyi geçtiğini ifade ederek, yağışın iki gün daha bölgede etkisini sürdüreceğini sözlerine ekledi.
Bu arada, Çatalzeytin ilçesine 50 kilometre uzaklıktaki Esentepe mevkisinde bir yolcu otobüsü mahsur kaldı. İstanbul'dan dün akşam saatlerinde yola çıkan yolcu otobüsünün yaklaşık 7 saat mahsur kaldığı bölgeden, kar makinelerinin yolu açması sonucu kurtarıldığı öğrenildi.
BALIKESİR
Yoğun kar yağışı nedeniyle Balıkesir genelinde eğitime bir gün ara verildiği bildirildi.
Balıkesir Valiliğinden alınan bilgiye göre, kar yağışının yaşamı olumsuz etkilediği Balıkesir ve ilçelerindeki ilköğretim okulları ile liselerde eğitime bir gün ara verildi.
İl merkezi ile bağlı ilçe ve köylerdeki okullarda 19 Şubatta ders başı yapılacağı belirtildi.
KAHRAMANMARAŞ
Yoğun kar yağışı nedeniyle Kahramanmaraş merkez ve bağlı köylerde eğitime 1 gün, Andırın ilçesinde ise 2 gün ara verildi.
Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Kürşat Kırbıyık, yaptığı açıklamada, hava muhalefeti nedeniyle Kahramanmaraş merkez ve merkeze bağlı köylerde eğitime 1 gün ara verildiğini belirtti.
Andırın ilçesinde ise yağış nedeniyle eğitime 2 gün ara verildiğini ifade eden Kırbıyık, diğer ilçelerdeki durumu daha sonra değerlendireceklerini kaydetti.
Olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime, Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit ilçesinde 2, Türkoğlu ilçesine bağlı bir belde ve köylerde ise 1 gün ara verildi.
Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Kürşat Kırbıyık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, elverişsiz hava koşulları nedeniyle Çağlayancerit ilçesi ve bağlı yerleşim yerlerinde ilköğretim ve liselerde eğitime 2 gün ara verildiğini belirtti.
Kırbıyık, kar yağışı nedeniyle Türkoğlu ilçesindeki bir belde ve ilçeye bağlı köylerde de eğitime yarın ara verildiğini kaydetti.
ÇANKIRI
Çankırı'nın Orta ilçesinde yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle okullar bir gün süre ile tatil edildi.
SİVAS
Yoğun kar yağışı nedeniyle Sivas'ta okulların 2 gün tatil edildiği açıklandı.
Sivas İl Hıfzısıhha Kurulu, il genelinde etkisini sürdüren kar yağışını değendirdi. Kurul, toplantı sonunda il genelinde ilköğretim ve orta dereceli okulların 18 ve 19 Şubat pazartesi ve salı günü olmak üzere 2 gün tatil edilmesine karar verdi.
ESKİŞEHİR
Eskişehir'in Sivrihisar ilçesinde ilköğretim ve lise dengi okullar, olumsuz hava şartları sebebiyle yarın için tatil edildi.
Sivrihisar Kaymakamlığı, ilçede etkili olan yoğun kar yağışı sebebiyle ilköğretim ve lise dengi okulların pazartesi günü tatil edildiğini açıkladı. Öte yandan, ilçedeki 25 köy yolu yoğun kar yağışı yüzünden ulaşıma kapandı. Karayolları ekipleri, kapalı köy yollarını açmak için çalışmalarını sürdürüyor.
KIRŞEHİR
Kırşehir'deki okullarda kötü hava koşulları nedeniyle eğitim ve öğretime 2 gün ara verildi.
Kırşehir Valisi Lütfullah Bilgin, AA muhabirine, kent merkezinde kar kalınlığının 15 santimetreyi bulduğunu, karla birlikte tipinin de hayatı büyük ölçüde olumsuz etkilediğini söyledi.
Bilgin, ''kar nedeniyle il genelindeki ilköğretim ve orta öğretim okullarının yarın ve salı günü tatil edilmesini uygun bulduk'' diye konuştu.
TUNCELİ
Yurdu etkisi altına alan kar yağışı nedeniyle bazı il ve ilçelerdeki ilköğretim okulları ve liselerde eğitime ara verildi.
Tunceli'de Valilik tarafından yapılan yazılı açıklamada, il genelinde ilköğretim okullarında ve liselerde eğitime 2 gün ara verildiği bildirildi. Açıklamada, ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan bedensel engelli personelin de 2 gün izinli sayılacağı, hamile personele de kurum amirlerince mazeret izni verilebileceği kaydedildi.
ÇANAKKALE
Çanakkale'nin bazı ilçelerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle eğitime yarın ara verildi. Çanakkale Valiliğinden yapılan açıklamada, Bayramiç, Yenice, Biga ve Çan ilçelerinde ilköğretim okulları ve liselerde eğitime yarın ara verildiği belirtildi.
MUŞ
Muş Valiliği, yoğun kar yağışı ve tipinin günlük yaşamı olumsuz etkilediği merkeze ve ilçelere bağlı köylerdeki ilköğretim okulları ve liselerde eğitime yarın ara verildiğini açıkladı.
TOKAT
Tokat'ın Almus ilçesinde Kaymakamlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, yoğun kış koşullarının hakim olduğu ilçe merkezi ile bağlı köy ve beldelerdeki okullarda eğitime 2 gün ara verildi.
Çankırı Valisi Ali Haydar Öner, Orta ilçesi hariç diğer ilçe ve il merkezinde eğitim öğretimin devam edeceğini, Orta ilçesinde tipi nedeniyle okulların Orta ilçe merkezi ve köylerinde bir gün süre tatil edildiğini söyledi.
DÜZCE
Kar yağışı nedeniyle Düzce'nin Cumayeri ilçesinde ilköğretim okulları ve liselerde eğitime yarın ara verildi.
Cumayeri İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, gece başlayan kar yağışının yaşamı olumsuz etkilediği ilçede ilköğretim okulları ve liselerde eğitime yarın ara verildiğini açıkladı.
Düzce genelinde süren yoğun kar yağışı dolayısıyla Cumayeri ilçesinin ardından Gümüşova, Çilimli ve Kaynaşlı ilçelerinde de pazartesi günü okullar 1 gün süreyle tatil edildi.
Düzce Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, il genelinde şu an itibariyle kapalı köy yolu sayısının 62 olduğu bildirildi. Köy Hizmetleri ekiplerinin yol açma çalışmalarının sürdüğü bildirildi.
ADIYAMAN
Adıyaman Valisi Halil Işık, etkili olan kar nedeniyle köylerde okulların bir gün tatil edildiğini açıkladı.
Adıyaman ve ilçelerindeki yoğun kar nedeniyle İl Kriz Merkezi Adıyaman Valisi Halil Işık başkanlığında toplandı. İl Kriz Merkezi, merkeze bağlı köylerde ve Çelikhan ilçe merkezinde 1 gün, köy okullarında 2 gün, Gölbaşı, Besni, Tut ve Gerger ilçe merkezleri ve köylerinde bir gün tatil edilmesine karar verdi.
SİNOP
Sinop il genelinde kar yağışı nedeniyle okullar 2 gün süreyle tatil edildi. Sinop'ta 370 köy yolunun kar nedeniyle ulaşıma kapalı olduğu bildirildi. Sinop'ta etkili olan kar yağışı ve tipi, hayatı olumsuz etkiledi.
BİTLİS
Bitlis'in Adilcevaz ilçesine bağlı köylerde ve taşımalı eğitim yapan okullarda eğitime 1 gün ara verildi. Adilcevaz Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, ilçede etkili olan yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle köylerde ve taşımalı eğitim yapan okullarda eğitime 1 gün ara verildiğini duyurdu. Yetkililer, hava şartlarının elverişli olması halinde pazartesi günü eğitime devam edileceğini bildirdi.
Karaman il genelinde ve Erzincan'ın da Tercan ilçesinde eğitime 1 gün ara verildiği bildirildi.8sutun haberden alıntıdır.