Demirel'e göre Gül'ün bağımsız olması mümkün değil..
9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği Başkanı Metin Özkan ile beraberindeki yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Kabulde son siyasi gelişmelere ilişkin soruları da yanıtlayan Demirel, Cumhurbaşkanı Gül’ün Anayasa değişikliğine ilişkin yasayı onaylayacağını söyledi. Demirel, şöyle dedi:

“Cumhurbaşkanı neyi yapabilir, neyi yapamaz? Bugünkü cumhurbaşkanı bir siyasi partiden geliyor ve siyasi partiye, siyasi partinin taraftarlarına karşı bir borcu var. Siyasi iktidara karşı bir borcu var, yoktur demek mümkün değil. Çünkü siyasi iktidar kendisini seçim sonrasında aday göstermeyebilirdi. Veya seçim öncesinde değiştirip başka birini aday gösterebilirdi. Cumhurbaşkanı ne kadar bağımsız olmaya çalışsa bu sebepten dolayı tümüyle bağımsız olamaz benim yorumum. Cumhurbaşkanı, o anayasa değişikliğini tasvip edecektir. Cumhurbaşkanı zaten şunu yapıyor. Veto etmeyecektir, neşri Başbakanlığa gönderecektir. Kimsenin ümide kapılmasına gerek yok. Bu kadar uzun tutmasının sebebi de gelir gelmez imzalamadım demektir. Bunlar siyaset meselesidir.”

9. Cumhurbaşkanı Demirel, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın önceki hafta medyaya yönelik sert üslubunu da değerlendirdi. Demirel, “Her yiğidin bir yoğurt yiyişi var. Siyasetçileri değerlendirirken, birisinin diğerinin tıpkısı olması düşünülemez. Siyasetçinin o günkü ruh halini bilemeziniz. Başbakanlık zor bir görevdir. Çok stresli bir görevdir. Başbakanlar zaman zaman bu stresin altında, ‘bu olmadı, yakışmadı’ denilecek laflar ederler. Biraz öyle bakmak lazım Başbakan’ın sözlerine” dedi. Erdoğan’ın medya eleştirilerini de değerlendiren Demirel şunları söyledi:

“Medyaya gelince… Genellikle siyasi iktidarlarla medya dünyanın her tarafında hep çekişmelidir. Neredeki medya siyasi iktidarın emrine ram olmuştur, orada rejim bitmiştir. Hür ve serbest muhalefetsiz bir demokrasi düşünülemeyeceği gibi hür ve serbest bir medyasız demokrasi düşünülemez. New York Times, ‘korkmaya gerek yok, iltimas yapmaya gerek yok, ama hakikat neyse o’ diyor. ‘Gerçek için korkmayın, iltimas yapmaktan çekinin’ diyor. Mesele budur.”

İMAM HATİPLER

Demirel, imam hatip liseleriyle ilgili kendisine yöneltilen eleştirileri de yanıtlarken, “Bugünkü olay imam hatip meselesi değildir. İmam hatip meselesi ayrı bir meseledir. İmam hatip okulları bugün de vardır. Benden önce de vardı, benden sonra da var, bugün de var. İmam hatip bugün de varsa dün benim için niye suç oluyor? Devletin resmi okuludur. İmam hatip okulları benim için kusur teşkil ediyorsa, benden öncekiler için de, benden sonrakiler için de kusur olmalıdır” dedi. Demirel, şöyle devam etti:

“Siz, bugün bir türban olayınız var. Türban olayının yarattığı durumu tartışıyorsunuz. Bunun yanına şu da var canım diye başka bir olay koyduğunuz zaman, bu türban olayına itirazınızı veya onayınız zaafa uğrar. Türban olayına
karşı çıkanlar beni eleştiriyorum diye aslında yaptıkları şey, kendi
eleştirilerini zaafa uğratmaktan başka bir şey değildir. Bugünkü olay imam
hatip olayı değil türban olayıdır. İmam hatip olayı başka şekilde
tartışılmalıdır. İmam hatipler devletin resmi okullarıdır ve dün vardı, bugün de var olmaya da devam ediyor.”

-YENİ ANAYASA BAŞINIZA BÜYÜK SIKINTI AÇAR-
Türkiye’nin yeni bir anayasa ihtiyacı bulunmadığını belirten Demirel,
“Anayasaları ikide bir 10 senede, 20 senede tümüyle ortadan kaldırıp, yerine yeni anayasa getirmek yanlıştır. Çünkü bu anayasa saygısını ortadan kaldırıyor, güvenini de ortaya kaldırıyor. Ülkeyi anayasa enflasyonuna getiriyor. Anayasada değişmesi lazım gelen bir takım unsurlar vardır. Her zaman vardır. Bunu pekala yapabilirsiniz. Efendim bu 82 anayasası asker anayasasıdır. Yüzde 93 oy var arkasında. Ayrıca 24 senedir uyguluyorsunuz. Bu asker anayasası, sivil anayasası diye bir ayrıma tabii tuttuğunuz zaman kendinizi gülünç duruma düşürüyorsunuz. Yarın sizin yapacağınız anayasaya da AKP anayasası derler. Bu anayasa kafi derece özgürlükçü değilse, neresini değiştireceksin sen bunun, şurasını, tamam. Mutabık kalın değiştirin. Tümüyle bu anayasayı değiştireceğiz dediğiniz yerde başınıza çok büyük sıkıntı açarsınız. Nitekim onu da yaptılar” diye konuştu.HABERTURK