Savcı Münkit El Farun, idam cezasına çarptırılan Barzan ile Bender'in cezalarının şafak sökmeden önce infaz edildiğini duyurdu. İbrahim ile Bender, 1982'de Duceyl köyünde Saddam'a yönelik bir suikast girişiminin ardından 148 Şii Iraklıyı öldürtmek suçundan idam cezasına çarptırılmıştı.
"BARZAN İBRAHİM'İN BAŞI, İNFAZ SIRASINDA KOPTU"

Saddam'ın yardımcıları El Tikriti ile Avad Hamid El Bender'in infazlarıyla ilgili bilgi veren hükümet sözcüsü Ali El Dabbah, Barzan İbrahim'in kafasının, TSİ 03.00'daki infaz işlemi sırasında koptuğunu söyledi. El Dabbah, düzenlediği basın toplantısında, "Barzan'ın kafası, sık rastlanmayan bir şekilde, infaz sırasında vücudundan ayrıldı" dedi.

Dabbah, cesetlerin, defnedilmeleri için birkaç gün içinde ailelerine teslim edileceğini kaydetti.

İŞKENCE İZLERKEN ÜZÜM YİYEN ADAM
1980'lerde Duceyl'deki 148 Şii'nin öldürülmesiyle ilgili davada suçlu bulunan Barzan İbrahim el Tikriti ve Avad Hamid el Bender'in öz geçmişi şöyle:

Saddam Hüseyin'in 14 yaş küçük üvey kardeşi Barzan İbrahim el Tikriti, 1979-1983 yılları arasında korkulan Muhabarat (istihbarat) servisinin şefliğini yaptı. Duceyl davasındaki tanıklar, Barzan İbrahim'in işkenceyi üzüm yiyerek seyrettiğini ve sorgulama binasında insan eti için et öğütücü bulunduğunu belirttiler.

1988-1997 yılları arasında Cenevre'de Irak'ın BM büyükelçisi olarak görev yapan Barzan İbrahim, burada “Saddam'ın Batı'daki bankacısı” unvanıyla zarif takım elbiseli adam olarak tanındı.

2003 yılının nisan ayında ABD birlikleri tarafından yakalanan Barzan İbrahim, ABD'nin Irak'ta en çok arananlar listesini temsil eden oyun kartlarında 5'li sinek olarak yer aldı.

Barzan İbrahim, istihbarat şefi olarak toplu katliam ve işkence emri vermekle ve insan hakları ihlallerinde bizzat yer almakla suçlandı.

Barzan İbrahim'in kızı, Saddam Hüseyin'in büyük oğlu Uday ile 1993 yılında evlendi, ama Uday kızı daha sonra reddetti ve babasına gönderdi.
55 yaşında bugün idam edilen Barzan İbrahim, kanser hastasıydı ve duruşmalarda kendini savunurken, “Ellerim Musa'nın elleri kadar temiz. Ellerimde kan yok” diyordu.


AVAD HAMİD EL-BENDER, ACELE İDAM KARARI VERMEKLE TANINDI

Eski Irak devrim mahkemesi başkanı Avad Hamid El-Bender (61) ise genellikle acele idamlarla sonuçlanan göstermelik mahkemeler yapmakla suçlandı.

Bender, 1982'de Saddam'a yönelik başarısız suikast girişimini ardından öldürülen 148 Şii'nin bir çoğunun mahkemesinde hakim olarak görev aldı. Bender'e yönelik suçlamalar arasında, idama mahkum ettiği sanıklar arasında yasal olarak idam edilemeyecek olan 18 yaşın altındaki kişilerin bulunduğu belirtiliyor.