Obama'dan arka arkaya 10'uncu zaferABD'de partilerin başkan adaylarının belirlenmesi için yapılan önseçimlerde Demokrat Parti'de Barack Obama, Hawaii eyaletinde de rakibi Hillary Clinton'ı yenerek art arda 10'uncu zaferini kazandı.


Hawaii'de yapılan önseçime katılım büyük olurken, Obama'nın konumunu daha da güçlendirdiği ve Cumhuriyetçi Parti'de adaylığı hemen hemen kesinleşen John McCain ile yarışmasının büyük olasılık olduğu yorumları yapılıyor.

Barack Obama, dün gece de önemli eyaletlerden Wisconsin'de Hillary Clinton'ı yenmişti.

Obama, Wisconsin'de, Clinton karşısında yüzde 41'e karşı yüzde 58 ile galip gelmeyi başardı.

Clinton için kötü işaret

Wisconsin'ın nüfusunun ezici çoğunluğunu beyazların oluşturduğuna dikkat çeken uzmanlar, Obama'nın bu ortamda da Clinton'a bariz üstünlük sağlamasının, Clinton için kötü bir işaret olduğunu belirtti.

Bu yenilginin ardından delege sayısında da senatör Obama'nın oldukça gerisine düşen Senatör Hillary Clinton, bütün umudunu 4 Mart'ta yapılacak ve delege sayıları bakımından büyük önem taşıyan Texas ve Ohio eyaletlerindeki önseçimlere bağladı.

"Başkan seçileceğime inanıyorum"

Wisconsin zaferinin ardından taraftarlarına hitaben konuşan Obama, ABD başkanı seçileceğine inandığını belirterek, "Savunduğumuz değişimin gerçekleşmesine aylar kaldı" dedi.

Obama, Irak savaşına baştan itibaren karşı çıktığını kaydederek, "Bu savaşı 2009'da sona erdireceğim. Askerlerimizin eve dönmesinin zamanı geldi" diye konuştu.

Clinton ise, Obama'yı "umut tacirliği" yapmakla suçlayarak, "boş konuşanın değil, iş yapanın seçilmesi"gerektiğini söyledi.

ABD televizyonlarında görüş belirten uzmanların tamamı, Obama karşısında ülkenin her yerindeki eyaletlerde ardı ardına yenilgiler alan Hillary Clinton'ın işinin artık çok zorlaştığı görüşünde birleşti.

Bütün televizyon kanalları da, Clinton'ın kaybetmekte olduğunun bir işareti olarak Clinton'ın konuşmasını, Obama açıklamalarına başlayınca kesti ve siyahi Senatör'ün söylediklerini canlı vermeyi tercih etti.

Cumhuriyetçi Parti'de durum

Cumhuriyetçi Parti'de ise, başkan adaylığını garantilemeye zaten çok yaklaşan Senatör John McCain aşırı muhafazakar rakibi Mike Huckabee karşısında Wisconsin ve Washington eyaletlerindeki önseçimlerde rahat galibiyetler kazanarak, hedefine bir adım daha yaklaştı.

Huckabee, delege sayısında kapatamayacağı ölçüde geride kalmasına karşın, çekileceğine yönelik bir işaret vermemeye devam ediyor.
AA