DİYARBAKIR (AA)- Diyarbakır'da gerçekleştirilen operasyonda 101 kilo 500 gram eroin, ''Atak'' isimli eğitimli narkotik köpeği sayesinde kamyonun gizli bölümünde bulundu.

Edinilen bilgiye göre, Diyarbakır ve Van Emniyet Müdürlüklerince ortak gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda, içerisinde uyuşturucu bulunduğu öğrenilen ve Van'dan İstanbul'a giden G.Ş. yönetimindeki bir kamyon Diyarbakır'da durduruldu.

Kamyonda yapılan arama sırasında yakıt deposunu söken polis deponun arka kısmındaki ''Zula'' tabir edilen gizli bölmede 193 paket halinde 101 kilo 500 gram eroin maddesi ele geçirdi.

Gözaltına alınan G.Ş. ifadesinde söz konusu eroini komşu bir ülkeden yasa dışı yollarla getirdiklerini, uyuşturucuyu İstanbul üzerinden batı ülkelerine nakletmeyi planladıklarını itiraf etti.

''Toplu halde uyuşturucu ticareti yapmak, bu amaçla uyuşturucu madde nakletmek ve bulundurmak'' suçundan mahkemeye sevk edilen G.Ş tutuklanırken, olayla ilgili olduğu bildirilen yabancı uyruklu bir kişinin yakalanmasına çalışılıyor.

Öte yandan, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlar Büro Amirliği'nce uyuşturucu satıcılarına yönelik devam eden çalışmalar kapsamında, Lice İlçesinden temin ettiği esrar maddesini 4 ayrı adresteki sokak satıcılarına V.G'nin dağıttığının belirlenmesi üzerine 4 ayrı adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Operasyonlarda, 7 kilo 160 gram esrar ile 1 adet ruhsatsız tabanca ele geçirildi. Olayla ilgili gözaltına alınan 9 kişiden 5'i ''Toplu halde uyuşturucu madde ticareti yapmak, bu amaçla esrar maddesi temin etmek, bulundurmak, nakletmek, kullanmak, içici şahıslara temin ederek kullanımını Kolaylaştırmak ve yer temin etmek'' suçundan sevk edildikleri mahkemece tutuklandı. Olayla ilgili olarak firari V.G'nin yakalanmasına çalışılıyor.