Ahmet KAYA/GAZİANTEP, (DHA)


GAZİANTEP’in metropol Şahinbey İlçesi’nin AKP’li Belediye Başkanı Ömer Can’ın devekuşu çiftliğinde kaçak elektrik kullanıldığı gerekçesiyle 2005 yılında ceza kesildiği ortaya çıktı.


İddiaya göre Ömer Can’ın Cebeler Köyü’nde bulunan, aynı zamanda bağ evi olarak da kullanılan devekuşu çiftliğinde, TEDAŞ ekiplerinin 15 Ağustos 2005’te yaptığı kontrol sırasında kaçak elektrik kullanıldığı belirlenip, tutanak tutuldu. Ardından geriye dönük 31 gün kaçak elektrik kullanım bedeli olarak 727 YTL 86 Ykr ceza yazıldı.

Bu iddia, geçen hafta Şahinbey Voleybol Takımı’nın başarısıyla ilgili yaptığı toplantıda Başkan Ömer Can’a soru olarak yöneltildi. Can ise öfkelenerek, “Bunu ileri sürenler şerefsizdir. Belgesi olan ortaya koysun ve gerekli şikayette bulunsun” diye yanıt verdi.

Gaziantep’te günlük yayımlanan yerel Hakimiyet Gazetesi bugünkü sayısında manşetten verdiği, ‘Şerefin Belgesi’ başlıklı haberinde, Başkan Ömer Can’ın adına kayıtlı 0616069 numaralı TEDAŞ abonesine düzenlenmiş 8583-183 numaralı ceza tutanağını yayınladı.

Gazete haberinde, kenar semtlerdeki yoksul insanlara milyarlarca liralık kaçak elektrik cezası kesilirken, Ömer Can’ın bir bölümü kapalı alan olarak kuluçkalama için kullanılan 35 bin metrekarelik alan üzerine kurulu olan ve kaçak olduğu ileri sürülen devekuşu çiftliğinde yüklü bir elektrik tüketimi olmasına karşılık, düşük ceza uygulandığı da ileri sürüldü.

Haberde, TEDAŞ Müessese Müdürü Ali Akbağ’ın Şahinbey Voleybol Takımı ile birlikte geçen hafta Macaristan’a neden ve hangi sıfatla gittiği, bunun kaçak işlemiyle bir ilgisinin olup olmadığı, Ömer can hakkındaki tutanakların adliyeye intikal edip etmediği soruları da yöneltildi.

‘BELGEDEN HABERİM YOK’

DHA muhabirinin kaçak elektrik cezasıyla ilgili görüşünü sorduğu Belediye Başkanı Ömer Can, il dışında olduğu için söz konusu belgeyi görmediğini ve kaçak elektrikten haberinin olmadığını savunarak, şunları söyledi:
“Görmediğim bir belgeyle ilgili yorum yapamam. Benim koca bir şirketim var. Faturalarımı görevliler ödüyor. Öyle bir ceza kesilmiş mi, parası ödenmiş mi bilmiyorum. Bana da 15 Ağustos 2005’te yapılan bu işlemle ilgili adliyeden herhangi bir tebligat yapılmadı. Ben her ödenen faturayı bilemem. Ceza ödenmişse bile kimin ödediğini bilmiyorum.”

Can, TEDAŞ Müdürü Ali Akbağ’ın hangi sıfatla 10 gün önce Macaristan’daki voleybol maçlarına götürüldüğü sorusunu ise, “Milletvekillerimiz hangi sıfatla geldiyse, o da o sıfatla geldi” diye yanıtladı. Başka kurum müdürlerinin neden gezi kafilesinde yer almadığı sorusu üzerine ise, “Başkalarını da davet ettik, ama sadece o geldi” dedi.

TEDAŞ yetkilileri söz konusu cezanın bir ay gecikmeyle tahsil edildiğini belirttiler.

‘Şerefsizler açıklasın’ demişti

GEÇEN hafta, Belediye Meclis Salonu’nda Şahinbey Belediyesi Voleybol Takımı’nın Macaristan’da yapılan Konfederasyon Kupası karşılaşmalarında oynadığı üç maçı da alıp, finale katılma başarısı ede etmesi nedeniyle, Başkan Ömer Can basın toplantısı düzenlemişti. Toplantıda Başkan Can bir gazetecinin, çiftliğinde kaçak elektrik kullanıldığı iddiasıyla ilgili sorusuna,


“Onu iddia edenlere sorun. Benim bu memlekette 27 yıllık iş hayatım var. Bugüne kadar hiç bir yüz kızartacak yerde bulunmadım ve tasvip etmedim. Varsa böyle bir iddia şirketimin faturaları da, iş kayıtları da ortada. Böyle bir şey bugün niye gündeme geldi anlamadım. Tabi başarılı olunca mutlaka bir şeyler takmak zorundalar” dedi.

Can, gazetecinin kaçak kullanımla ilgili düzenlenmiş evrakın numaralarını vermesi üzerine de şöyle konuştu:

“Varsa getirin belgeyi televizyonlara verin, savcılığa verin. Ben sizinle arkadaş gibi konuşurum. Ama sabote etmeye kalkarsanız bundan hoşlanmam. Devletin kurumları çalışıyor. Savcılık, adliye, TEDAŞ ve hukuk çalışıyor. Varsa verirler mahkemeye işlem yaptırırlar. Siz bunu daha önce yine yaptınız. Bir sene sonra bugüne denk getiriyorsunuz. Bir şey varsa suç duyurusunda bulunurlar, ben de gereken cezamı çekerim. Bakın konuşurken rengim bile değişmiyor, rahatım çünkü. Bu memlekete 27 yıldır hizmet veren Ömer Can’ı az çok tanımış olmanız lazım. 5- 6 ay önce de ‘Ömer Can 50 trilyonla kaçtı’ diyorlardı. Ömer Can bugün yerinde. Bu iddialar çok gülünç. O şerefsizler çıksın bunu açıklasınlar.”