TRAJİKOMİK CENAZE KARIŞMASI

Hastanede iki cenaze karışınca trajikomik olaylar yaşandı. İmamın 'ölen kişiler şekil değiştirebilir' sözünü dikkate alan cenaze sahipleri büyük bir yanlıştan son anda döndü:

Samsun'da hastanede ölen iki kişinin cenazeleri karışınca, yanlışlıkla defnedilen kişinin cenazesi mezardan çıkarılarak yakınlarına teslim edildi.

Tedavi için Samsun Devlet Hastanesine getirilen Abdullah Garkın (65) ile Mehmet Aktürk (82) burada öldü.

Bunun üzerine cenazelerini almaya gelen Mehmet Aktürk'ün yakınlarına yanlışlıkla Abdullah Garkın'ın cenazesi teslim edildi. Cenazeyi alan Aktürk'ün yakınları da kendi cenazeleri zannederek dün Garkın'ı Çakırlar köyünde toprağa verdi.

Garkın'ın yakınları ise kendi cenazeleri yerine yanlışlıkla teslim aldıkları Mehmet Aktürk'ün cenazesini yıkamak için gusülhaneye götürdü. Buradaki işlemin ardından kefene sarılan cenazeyi morga kaldırmadan önce son birkez görmek isteyen Garkın'ın yakınları durumu farketti.

Bunun üzerine Garkın'ın yakınlarının hastane yetkililerine başvurması sonrasında yapılan yanlışlık anlaşılırken, Mehmet Aktürk'ün yakınları ile temasa geçildi. Daha sonra ise Mehmet Aktürk yerine dün toprağa verilen Abdullah Garkın'ın cenazesi mezardan çıkarıldı.

Sahiplerine teslim edilen Garkın'ın cenazesi bugün Kıranköy Mezarlığı'nda yeniden, Aktürk'ün cenazesi ise Çakırlar Köyü'nde toprağa verildi.

SAKALI KESİLMİŞ SANDILAR

Abdullah Garkın'ın oğlu, Ahmet Garkın, duruma kendilerinin de çok şaşırdığını söyledi.

Son anda fark etmeleri üzerine büyük bir yanlışlığın önlendiğini ifade eden Garkın, şunları kaydetti: 'Cenazemizi toprağa vermeden önce son bir kez görmek istedik. Tabut açıldığında bunun babam olmadığını anladık. Hemen hastaneye giderek morga baktık ama cenaze yoktu. Yapılan araştırmada bizim cenazemizin dün yanlışlıkla bir başkasına verildiğini öğrendik. Bunun üzerine karşı tarafla görüşerek babamın mezarı açıldı ve cenazeleri değiştirdik.'

Garkın, diğerlerinin yanlışlığı nasıl fark edemediklerinin sorulması üzerine ise 'Bize, 'Babamız sakallıydı. Oysa ölen kişinin sakalı yoktu. Biz de sakallarının hastanede kesildiğini düşündük. Cenazeyi yıkayan imam da ölen kişilerin şekil değiştirebileceğini söyledi. Bu nedenle fark edemedik' dediler' diye konuştu.