Türk Telekom’un yeni tarifesi Telekomünikasyon Kurulu tarafından onaylandı. Yeni tarifeye göre şehir içi ile şehirler arası konuşma ücreti dakikası 8.1 kuruş oldu. Uluslararası konuşma ücreti yüzde 60 azaldı.

Türk Telekom’un yeni tarifesi Telekomünikasyon Kurulu tarafından onaylanarak açıklandı. Geçen hafta açıklanacak olan tarife Kurul onayının gelmemesi nedeniyle ertelenmişti. Yeni tarifeye göre, şehir içi konuşma ücretleri artırılırken, şehirler arası fiyatlar şehir içi ile aynı seviyeye çekildi. Uluslararası ve GSM ile konuşma ücretlerinde de indirim yapıldı. Türk Telekom’dan yapılan yazılı açıklamada, 1 Mart 2007 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni fiyat tarifesiyle, şirketin 2004 yılından bu yana ilk defa fiyat tarifelerinde değişikliğe gittiği belirtildi.

SÜBVANSİYON KALKTI

Türk Telekom, yeni tarife ile, uzak mesafe hizmetlerinden elde edilen gelirle, şehir içi aramalar lehine gerçekleşen çapraz sübvansiyonu azalttığını açıkladı. Türk Telekom, böylece maliyete dayalı fiyatlandırma sistemine geçişte çok önemli bir adım atıldığını vurgula****** “Yeni tarifeyle Türk Telekom, uluslararası standartlarda adil rekabet koşullarının gelişmesi konusundaki kararlılığını bir kez daha ortaya koymuş oluyor” denildi.

RAKİPLERİ DE DÜŞÜNDÜK

Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Paul Doany yeni tarifeyle ilgili olarak, “Sabit hatlar, uzak mesafe görüşmelerde cep telefonuna kıyasla üçte bir oranında daha karlı. Yeni düzenleme yapmamızın nedeni trafiği arttırmaktı. Aslında TK bizim maliyet hesabımızı gördükten sonra daha güçlü bir tarifeye de onay verebilirdi. Ama biz biraz sorumlu artışlar gerçekleştirmeye çalıştık, rakiplerimizi çok fazla yaralamak istemedik” dedi. Son 18 ayda yaklaşık 1 milyon standartHatt abonesinin daha ucuz olduğunu düşünerek HesaplıHatt’a geçtiğini vurgulayan Doany, 8 Ocak’ta uygulamaya giren Tatlıya Bağlayalım kampanyasına 15 bin 261 hat için başvuru geldiğini söyledi.

Yurtdışını aramak başka bir şehri aramaktan sadece 2.5 kuruş pahalı

* Yeni tarifelere göre, ev veya iş telefonlarından gerçekleştirilen uluslararası görüşmelerin dakikası standart hatta 10.6, hesaplı hatta 16, konuşkan hatta 9,8 ve şirket hatta 8.1 YKr olarak fiyatlandırıldı. Uluslararası görüşmelerde yapılan idirim yüzde 60’ı bulurken, yurtdışını aramanın fiyatı, şehirlerarası konuşmaktan sadece 2.5 kuruş daha pahalı hale geldi.

TT, Cep’le rekabete başlıyor

Türk Telekom yeni tarifesiyle cep telefonu operatörleri ile rekabete de başladı. Sabit hattan cep telefonu aramanın ücreti yüzde 15 azalarak 33.7 kuruşa indi. Turkcell’in bizbizecell tarifesinde sabit hattı aramanın dakikası 30.5 kuruş, Avea’da 25, Telsim’de 36 kuruş. Yeni düzenlemelerle birlikte geçen beş ay içinde ev ve iş telefonlarından cep telefonlarını aramak toplamda yüzde 53’e varan oranlarda ucuzlamış oldu.

TELKODER ve Tüketiciler Birliği iptal davası açacak

Tarifelerle ilgili alınan kararın, uzak mesafe telefon hizmeti veren şirketleri çok zor duruma düşüreceğini kaydeden Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Başkanı Yusuf Ata Arıak, “Türk Telekom’un istediği oldu. Telekomünikasyon Kurumu, önüne gelen tarifeyi aynen kabul etmiş. Bu hem 19 milyon tüketici hem de sektör için olumsuz bir durum. Çarşamba günü üyelerle İstanbul’da biraraya gelerek, kararı değerlendireceğiz. Kararın iptali için dava açacağız” dedi. Arıak, Uzak Mesafe Telefon Hizmetleri (UMTH) işletmecilerinin arabağlantı ücretlerinin 3.7 YKr’den 3 YKr’ye indirilmesini “Öldürücü darbeye ancak pansuman” diye yorumladı. Bu arada Tüketiciler Birliği de Türk Telekom’un yeni fiyat tarifelerinin iptali istemiyle Bölge İdare Mahkemesinde bugün dava açılacağını açıkladı.


Kaynak : http://www.vatanim.com/root.vatan?ex...detay&tarih=16..