Lastik tekerlekli araçların geçişi için İstanbul Boğazı'na yapılacak çift katlı tünel 3 yılda bitirilecek.

İstanbul'un iki yakasını, lastik tekerlekli araçların geçişi için denizin altından birbirine bağlayacak yeni tüp tünel projesi için ilk adım atılıyor. 12 Haziran'da yapılacak ihale için dokümanlar bugün verilmeye başlanacak. Tünel inşaatının 3 yıl sürmesi planlanırken, yatırıma talip olan şirketlere 3 dolar araç geçiş ücreti ve iki yönde toplam 25 milyon araç geçiş sayısı garantisi verilecek.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'deki motorlu taşıtlarının dörtte birinden fazlasının, binek araçların ise yüzde 25'inin İstanbul trafiğinde bulunduğunu kaydetti.

Bu araçlarla her gün yaklaşık 10 milyon kişinin yolculuk yaptığını, bu rakamın her yıl yüzde 7.8 oranında arttığını belirten Yıldırım, iki köprüden günlük 350 bin araç geçişi olduğunu vurguladı.

Ağır vasıtaya yasak

Yıldırım, "Bu nedenle özkaynak kullanmadan, yerli ve yabancı yatırımcıların katılımıyla karayolu tüp tüneli inşa edilip işletilmesine karar verdik. Proje yap - işlet - devret modeli ile hayata geçirilecek" dedi.
Yıldırım, yeni tünel projesi ihalesinin, şartları sağlayan tüm yerli ve yabacı yatırımcıların katılımına açık olduğunu bildirdi.

Avrupa yakasında Florya - Sirkeci Sahil Yolu'nun (Kennedy Caddesi) Kazlıçeşme mevkiinden başlayacak projenin, Anadolu tarafında Ankara Devlet Yolu'nun Göztepe Kavşağı mevkiinde biteceğini söyleyen Yıldırım, Boğaz'ın altından geçen tünelli bölümünün iki katlı ve ikişer şeritli olacağını, sadece hafif araçların tünelden geçiş yapabileceğini, ağır vasıtaların tüneli kullanamayacağını kaydetti.

Projenin, denizin altından geçen yaklaşık 3.3 kilometrelik bölümü ile her iki yakadaki mevcut yollara bağlanacak 2.1 kilometrelik bölümü delme tünel olmak üzere toplam 5.4 kilometre uzunluğunda olacağını vurgulayan Yıldırım, proje kapsamında ayrıca, Avrupa ve Anadolu tarafında havalandırma şaftları, Avrupa yakasında ücret toplama gişeleri, tünel işletme binası bulunacağını söyledi.

Yıldırım, Avrupa tarafında yer alacak gişelerden, Florya-Sirkeci Sahil Yolu'nun (Kennedy Caddesi) Kazlıçeşme mevkine kadar olan sahil yolunda ve Anadolu tarafında da Koşuyolu ile Göztepe arasındaki mevcut yollarda şerit sayılarının artırılarak iki yönlü 4 şeritli hale getirilmesinin öngörüldüğünü bildirdi.

25 milyon araç garantisi

Yıldırım, ihaleyi kazanan yatırımcının bu yapıların projelendirilmesi için gerekli tüm jeolojik, jeoteknik araştırmaları yapacağını, yapım için gerekli finansmanı temin edeceğini belirtti. Yıldırım, firmanın, teklif ettiği süre zarfında tüneli işleteceğini ve daha sonra tüm tesisleri bakımı yapılmış durumda bakanlığa devredeceğini kaydetti.

İnşaat süresinin, etüt ve proje çalışmaları dahil 3 yıl süreceğini tahmin etmekteyiz" diyen Yıldırım, tekliflerin 12 Haziran 2007'de açılacağını bildirdi. Yıldırım, "Teklif vereceklere ücret ve araç geçiş sayısı garantisi verilecektir. Tek yön için en fazla 3 dolar araç geçiş ücreti garantisi ile her iki yönde toplam 25 milyon araç geçiş sayısı garantisi veriyoruz. Ancak, yıllık 25 milyondan fazla aracın geçiş yapacağı öngörülüyor" dedi.

Plaka önerisi tartışma amaçlı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul'a yönelik plaka sınırlaması önerisiyle ilgili olarak, "Başbakan'ın İstanbul ulaşımına yönelik açıklaması bunun tartışılmaya açılmasına yönelikti. Plakanın sınırlandırılması önerisini 'bir müddet' ifadesiyle kullandı. Burada bir kamuoyu değerlendirmesi yapılır, vatandaş değerlendirir" dedi.

Malta Köşkü'nde gazetecilerle kahvaltılı basın toplantısında bir araya gelen Topbaş, İstanbul'un trafik sorununun çözüme kavuşturulması için 15 milyar dolara ihtiyaç olduğunu kaydetti. Dünyadan örnekler veren Topbaş, şunları söyledi:

"Başbakan'ımızın bahsettiği vize, Osmanlı döneminde de vardı. Paris'te çok insan taksiye binmez, yürür. İstanbul'da yürüme alanı az, çok büyük ve dağınık. İstanbullular bireysel araç kullanımı yerine toplu taşıma araçlarını ve yürümeyi tercih ederse bir rahatlama olur. Ama, coğrafik durumun buna elverişli olduğunu söyleyemeyiz."

DYP Genel Başkan Yardımcısı Binhan Oğuz, Erdoğan'ın İstanbul'a vize ve plaka sayısının dondurulması önerisine değinerek, "Bulabildiğiniz tek çözüm dünyada eşine rastlanmaz yöntemlerle İstanbul'a girişi yasaklamaya çalışmak. Bu insanların ekmeğini yerinde kazanmalarını sağlamak yerine, gündem değiştirip boş lafla oyalamanın ötesinde yine hiçbir gayret yok" dedi. SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın da İstanbul'a vize önerisinin insan haklarına, eşit yurttaşlık anlayışına ve yerleşme özgürlüğüne aykırı olduğunu vurguladı.


(Milliyet)