Türkiye elektriksiz mi kalacak ?
25 Şubat 2008 Pazartesi 13:18
Barajlarda düşen su miktarı, hidroelektrik enerji üretiminde alarm çanları devreye girdi.

Türkiye geçtiğimiz günlerde başta Doğu ve Güneydoğu olmak üzere karın etkisi altında kaldı. Kar yağışı yoğun üretim yapan ve bu nedenle su miktarları ciddi biçimde düşen elektrik üreten barajları olumsuz etkiledi.

Türkiye'nin "lokomotif" barajı olarak gösterilen Keban'da su miktarı 824 metrenin altına düştü. Miktar 820 metreye düştüğünde, santralde üretim duracak. Barajda elektrik üretimine bağlı olarak su her gün 10- 12 santim azalıyor. Bu da 1-2 ay içinde üretimin durması anlamına geliyor. Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü ile elektrikte arz-talep dengesini tutturmakla görevli olan sistem operatörü Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) yetkilileri, elektrik üreten barajlardaki su miktarının azalmasından kaygı duyuyor.

'TEK UMUDUMUZ YAĞMUR'

Fırat Havzası'nı besleyecek bölgede kar yağışı görüldüğünü belirten yetkililer, karın tümüyle suya dönüşeceğini ve barajları dolduracağını düşünmemek gerektiğini vurguluyor. Yetkililer, "Karın suya dönüşmesi için mart ve nisanda yeterli yağmur gerekiyor. Bütün dileğimiz, gelecek aylarda karı eritecek ve barajlara dolduracak yağmur yağması" diyor. Türkiye'nin suya dayalı elektrik üretiminin yüzde 60'ı, Fırat havzasında bulunan barajlardan sağlanıyor. Havzada yer alan en önemli barajlar Keban, Atatürk, Karakaya ve Birecik. Havzanın en tepesinde Keban Barajı yer alıyor. 1330 megavat kurulu güce sahip olan Keban'da biriken su, havzadaki diğer barajlar için gösterge niteliği taşıyor. Çünkü, Keban'ın elektrik üretimi için kullandığı su diğer barajlara akıyor ve onların üretimlerini etkiliyor. Yetkililer, şu an Keban'da elektrik üretimi için kullanılabilir su miktarının yüzde 22 olduğunu vurguluyor.

DURMA NOKTASINA BİRKAÇ METRE KALDI

* Keban'da, su miktarı 824 metrenin altına düştü. 820 metrede üretim duracak. Su her gün üretime bağlı 10-12 santim azalıyor.

* Atatürk Barajı'nda, 531 metre su bulunuyor. 526 metrede şalterler inecek.

* Karkamış'ta 336.2 metre su var. Santralin minimum işletme kodu, diğer deyişle şalter kapatma noktası 336 metre.

* Altınkaya Barajı'nda 166 metre su var. 160 metrede üretim durdurulacak.

* Birecik Barajı'nda 383 metre su bulunuyor. Barajın minimum işletme kodu 370 metre.
internethaber