'Türk askeri istemem demek, anlaşmam demektir'KKTC Cumhurbaşkanı Talat: 'AB bir işbirliği mekanizmasıdır, garantör olamaz'

27.02.2008 08:28

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Birleşmiş Milletler'in (BM) inisiyatif alması halinde kapsamlı Kıbrıs müzakerelerinin nisan ayında başlayabileceğini bildirdi.
Cumhurbaşkanı Talat, Bayrak Televizyonu'nda (BRT) yayımlanan Akis programında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Mart ayı sonuna doğru BM'den bir hazırlık ekibinin adaya geleceğini ve temaslarının sonunda BM Genel Sekreteri ve BM Güvenlik Konseyi'ni bilgilendireceğini belirten Talat, BM misyonunun gelip gitmesi ve BM'nin inisiyatif alması halinde kapsamlı görüşmelerin nisan ayında başlayabileceğini söyledi.
Talat, görüşmelerde, Annan Plan'nın kendileri için temel referans olacağını kaydetti.
Çözüm olacaksa, BM Genel Sekreteri'nin bir inisiyatif alacağını ifade eden Talat, ''BM Genel Sekreteri inisiyatif alırsa bu iş ya biter ya biter'' dedi.
Cumhurbaşkanı Talat, çözüm olmazsa adada bölünmenin kalıcı olacağını da yineledi.
Rum yönetimi liderliğine seçilen AKEL Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas'ın ekibini ve politikasını oluşturmasını beklediğini ifade eden Talat, Hristofyas ile ne zaman bir araya geleceğine ilişkin bir soru üzerine, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Michael Möller'in cuma günü kendisiyle, muhtemelen pazartesi günü de Hristofyas'la görüşeceğini belirterek, görüşme için ortaya bir tarih konmadığını belirtti.
Talat, ''İki liderin birbirine nasıl güven vereceği'' yönündeki bir soruya, ''Bu somut tavırlarla belli olacak'' karşılığını verdi.

''AB GARANTÖR OLAMAZ''

Cumhurbaşkanı Talat, başka bir soruya karşılık da Avrupa Birliği'nin (AB) bir işbirliği mekanizması olduğunu, kimsenin garantörü olmadığını belirterek, AB'nin kendilerinin garantörü olamayacağını vurguladı.
''AB'nin garantörlüğünü görüyoruz'' diyen Talat, AB'nin yaklaşık 3 yıldan beri Doğrudan Ticaret Tüzüğü'nü gündemine alıp geçiremediğini, bir tüzüğü geçiremeyen AB'nin garantör olamayacağını kaydetti. AB'nin de böyle bir talebi olmadığını ifade eden Talat, ''AB'nin garantörlüğü ne bizim açımızdan ne Türkiye açısından muteberdir. Türkiye, AB üyesi değildir'' dedi.
Seçim öncesi Hristofyas'ın ''Türk askeri ve Türkiye'nin garantisini istemediğinin'' anımsatılması üzerine Talat, ''Bir tek Türk askeri bile istemem, Türkiye'nin garantisini istemem'' demenin, ''anlaşma istemiyorum'' demek olduğunu belirterek, garanti ve ittifak anlaşmalarının uluslararası anlaşma olduğunu, uluslararası bir anlaşmayı değiştirmenin, ''Rum tarafının boyunu aşacağını'' söyledi.
Talat, Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum tarafının garanti ve ittifak anlaşmasını değiştirmek için anlaşsa bile, Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'nin onayı gerektiğine işaret ederek, ''Bir uluslararası anlaşmanın maddelerine meydan okumanın anlaşma istememek olduğunu'' söyledi.
A.A.