Almanya’da Türklerin oturduğu binalarda çıkan yangınların ardı arkası kesilmiyor.


Son olarak Herne’de Selçuk Akkoç’a ait bina kundaklandı. Sanatçı Bedia Akartürk’ün de kirada kaldığı binada dumandan zehirlenen beş kişi hastaneye kaldırıldı.

ALMANYA’da Türklere ait binalarda çıkan yangınlara bir yenisi daha eklendi. Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyaleti’ndeki Herne kentinde çıkan yangında beş Türk dumandan etkilenerek hastanede tedavi altına alındı. Bickernstr, 60 numarada bulunan Ardahan-Göleli Selçuk Akkoç’a (35) ait binanın bodrum katında kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce önceki gün saat 15.00 sıralarında kundaklama sonucu çıkarıldığı belirtilen yangın, şans eseri ucuz atlatıldı. Aynı binada kiracı olan Türk Halk Müziği sanatçısı Bedia Akartürk’ün ise olaydan bir gün önce Türkiye’ye gittiği öğrenildi.

Bina sahibi Selçuk Akkoç, eşi Sevim Akkoç ve kiracıları Çorumlu Erdoğan Ünal, eşi Yıldız Ünal ve kızları Ebru ve Eda Ünal’ın dumandan etkilendiği yangın hakkında, polis ve itfaiyenin ilk inceleme sonucu "kundaklama" teşhisi koyduğunu belirtti. Akkoç, yangının binanın bodrum katında kendisine ait olan otomobil lastiklerinin tutuşturulması sonucu çıkarıldığının anlaşıldığını, inceleme için polisin bodrum kapısını mühürlediğini söyledi. Akkoç, "Çok üzüntülüyüm. Varımızı yoğumuzu buraya yatırdık, bütün yatırımlarımızı buraya yaptık. Bizlere karşı yapılanlar çok üzücü. Nazi döneminde de insanlar diri diri yakılmıştı. Yoksa yeniden o dönemlere mi dönüyoruz? Canımızı ve malımızı teslim ettiğimiz Alman hükümetinden çözüm bulmasını istiyorum" dedi.

Kuşum kurtuldu ama sevinemedim

İki günlüğüne Türkiye’deki kızının yanına giden ünlü türkücü Bedia Akartürk, olayı duyunca dehşete kapıldığını söyledi. Akartürk, "Allah’tan ucuz atlatılmış. Kısa süreliğine geldiğim için ’Duman’ adlı muhabbet kuşumu evde yalnız bırakmıştım. Giriş katında oturduğum için dumanlar benim dairemin içine girmiş. Çok şükür kuşumu kurtarmışlar. Buna çok sevindim. Evin durumunu bilmiyorum. Üzülmeyeyim diye bir şey söylemiyorlar" dedi.

hürriyet.com