İlahiyatın çalışmasını Times "uydurma hadisler" ayıklanıyor diye yorumladı. Diyanet konuya açıklık getirdi.

Bu hadisler uydurma mı?
Diyanet, hadislerde özellikle kadınlara yönelik yanlış yorumları ve hurafeleri ayıklamak üzere ilahiyatçılarla birlikte büyük bir çalışma başlattı. 80 ilahiyatçının çalışması bu yıl içinde 5-6 ciltlik bir kitap halinde yayımlanacak.

Diyanet'in girişimleri yurtdışında da yankı buldu ve İngiliz basını, "Türkiye, Kuran'ı modern çağa göre yorumluyor" diye yazdı. Financial Times "bazı hadisler uydurma ilan edilecek" dedi. Ali Bardakoğlu ise "Peygamberimizin hiç söylemediği ama ona atfedilen sözleri ayıklayacağız" diye belirtti.

DİN REFORMU DEĞİL

Batı basınının "devrim gibi proje" diye sunduğu proje için Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, "İslam'da reform olamayacağını" vurguladı ve "Hiçbir Müslümanın İslam'da reform ve hadisleri ayıklama gibi bir cüreti olamaz" dedi.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Görmez başkanlığında, İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinin yürüttüğü çalışmaları anlatan Bardakoğlu, "İslam'ı değil dindarlığımızı, kendimizi reforme ediyoruz" dedi.

Müslümanların temel bilgi kaynağının Kuran ve Hz. Muhammed'in hadisleri olduğunu vurgulayan Bardakoğlu, şunları söyledi:

PEYGAMBERİMİZE ATFEDİLEN SÖZLERİ AYIKLAYACAĞIZ

"Yaptığımız 14 asırlık dini tarihimizi temizleme, hadisleri ayıklama çalışması değildir. Molla Kasım gibi oturup 'şu hadisi beğendim bu kalsın, şunu beğenmedim, bu olmasın' şeklinde bir ayıklama değildir. İnsanlar ve toplumlar tarih içinde zaman zaman şahsi kavgalarını, kendi inançlarını, mahalli töre ve geleneklerini hadislerin yorumlarına katabilmişlerdir. Hz. Peygamberimizin hiç söylemediği sözleri ona atfetmiş, kendi diyemediğini ya da etkili olmadığı sözünü uydurma sözlerle desteklemeye çalışmışlardır. Dindeki sapmayla mücadele edecek olan kişiler din âlimleridir. İslam bilginleri dinamik olmazsa dini bilgi biriken su gibi kirlenir. Halbuki bizim akarsu gibi sürekli kendini yenileyen bilgi kaynağına ihtiyacımız vardır. İslam bilginlerinin görevi dini bilgileri sürekli taze ve diri tutmaktır. Dikkat edilmezse gelenekler töreler, kişisel yorumlar dini bilgi gibi algılanır. Yapılan çalışma da böyle bir metodolojik çalışmadır."

KADINI İKİNCİ SINIF GÖREN HADİS YOK

Çalışmalardan örnekler veren Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu, kadını uğursuz sayan, ikinci sınıf varlık olarak gören, kadına şiddeti onaylayan, erkekleri sürekli terbiye eden, kadınları ise terbiye edilmesi gereken bir varlık olarak gören bir sözün Hz Muhammed'e atfedilemeyeceğini vurguladı.

Bardakoğlu, "Kadına böyle davranılmasını isteyenler bugün de olabilir. Ama, bu düşüncelerin din adına söylenmesi İslam bilginleri açısından önemli bir problemdir. Görevimiz dini bilgiyi yanlış kanaatlerden ayıklamaktır" dedi.

sabah gazetesi