"Herşey planlandığı gibi oldu"


Erdoğan: "Takvim TSK tarafından belirlendi"

01.03.2008 01:04Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'taki terör örgütü unsurlarına yönelik harekatına ilişkin olarak ''Ne gerekiyorsa, takvim nasıl çalıştırılması gerekiyorsa ve vermiş olduğumuz yetki çerçevesi içerisinde Silahlı Kuvvetlerimiz bu çalışmayı götürmüştür'' dedi.
Erdoğan, Başbakanlık Resmi Konutunda AB üyesi ülkelerin büyükelçilerine verdiği yemekte yaptığı konuşmada, Türkiye'nin terörizmle her zemindeki mücadelesinin kararlılıkla devam ettiğini ve edeceğini belirtirken, terör örgütünün insan kaçakçılığıyla, uyuşturucu ticaretiyle, çocukların istismarı ve öldürülmesi yoluyla ayakta kalmaya çalıştığını söyledi.
Avrupalı gençleri de zehirleyen ve istismar eden bu örgütle mücadelede Türkiye'nin olduğu kadar diğer ülkelerin de sorumluluk taşıması gerektiğini ifade eden Erdoğan, AB ile terör konusunda troyka düzeyinde ilk istişarelerin 19 Şubat 2008'de gerçekleştirildiğini hatırlattı.
Erdoğan, bu istişare toplantısının, AB ve üye ülkelerle terörle mücadele konusundaki işbirliğinin geliştirilerek güçlendirilmesine imkan sağlamasını beklediklerini ifade etti.
Kuzey Irak'taki terör örgütü unsurlarına yönelik harekatın da bu anlayışla şekillendiğini belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Harekatın maksadı, 'belli bölgelerdeki terör hedeflerini etkisiz hale getirmek ve örgütün fiziksel altyapısını tahrip etmek' olarak belirlenmiştir. Bu maksat da büyük ölçüde hasıl olmuştur. Bu çerçevede birliklerimiz, bugün itibariyle görevlerini tamamlayarak yurt içindeki üslerine, kışlalarına geri dönmüşlerdir. İcra edilen harekatın, bölgenin teröristler tarafından kalıcı ve güvenli bir üs bölgesi olarak kullanılmasını önleyerek uzun vadede Irak'ın istikrar ve iç barışına da katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Kapsamı, çerçevesi ve süresi önceden belirlenmiş olan bu harekattaki hedefimizin sadece sadece terör örgütü olduğunu defalarca dile getirdik. Tabii bunun üzerinde de bir çok spekülasyonlar yapılabilir, ama bunlar Genelkurmayımızla planlandığı şekilde gerek gidiş, gerek hedefler, dönüş... Hepsi planlandığı şekliyle olmuştur. Efendim, işte, 'talimatlar üzerine veya erken dönüş olsun, bir an önce dönülsün...' Bunlarla bunların hiçbir bağlantısı yoktur. Ne gerekiyorsa, takvim nasıl çalıştırılması gerekiyorsa ve vermiş olduğumuz yetki çerçevesi içerisinde Silahlı Kuvvetlerimiz bu çalışmayı götürmüştür.''
Erdoğan, ''bölgede terör örgütü dışında hiç kimseye yönelik en ufak olumsuz bir tavrın olmadığını, operasyondan tek bir sivilin dahi zarar görmediğini vurgulayarak'', şunları kaydetti:
''Biz, Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması yönündeki irademizi her fırsatta beyan ettik ve bunun da arkasında duruyoruz. İstikrarlı, huzurlu, barış ve huzur içinde bir Irak herkesten önce bizim, Türkiye'nin arzusudur ve bunu gerçekleştirmek için çabamızı da sürdüreceğiz. İnanıyorum ki terör örgütüne yönelik çok boyutlu mücadelemiz, Türkiye'nin güvenliğine olduğu kadar Irak'ın ve bölgenin de güvenliğine önemli katkılar sağlayacaktır. Türkiye, terörle her zeminde mücadele etme azim ve kararlılığını sürdürmektedir.''
AA