Hükümet kıdem tazminatı yerine, maaş tutarının üzerinden kesinti yapacak...26 Şubat 2008 22:30

Hükümet 'kıdem tazminatı' yerine yeni bir düzenlemeye gidiyor. Buna göre 'kıdem tazminatı' yerine her çalışan için çalışırken aldığı maaş tutarı üzerinden yapılacak kesintiye göre bir fon oluşturulacak ve işsiz kaldığında bu fondan para alması sağlanacak. Bir tür 'işsizlik bankası' oluşturulacak. Çalışma Bakanı Faruk Çelik, kıdem tazminatının sağlıklı işlemediğini belirterek, 'Kıdem tazminatı bir yerde varsa diğer yerde uygulanmıyor. Bu nedenle kıdem tazminatı yerine, işsizlik sigortasını artırma ya da işsizlik fonu oluşturma gibi çalışmalar yapıyoruz. Bu istihdam paketi içinde yer alacak' dedi.

Çalışma Bakanlığı'nın çalışmasına göre, bu üç alternatif üzerinde duruluyor. İlk alternatif İşsizlik Sigortası'ndan yararlanmanın kolaylaştırılmasını içeriyor. Bu alternatifte, kıdem tazminatı kaldırılarak İşsizlik Sigortası'ndan yararlananların sayısının üç kat artması öngörülüyor. İşsizlik ödemesinin tavanının, brüt asgari ücretin iki katına kadar artırılması planlanıyor. Bu durumda İşsizlik Sigortası'ndan yararlanma sürelerinin prim ödenen gün sayısının yarısına kadar uzatılması, İşsizlik Sigortası'ndaki bu genişlemeleri karşılamak üzere, İşsizlik Sigortası işveren priminin 5-6 puan artırılması gerekiyor. İkinci alternatif, her işçi için yatırılan primlerin ortak bir fonda toplanması ve işçilerin mevcuttaki kadar kıdem tazminatı almasını içeriyor.

Katılımlı Fon' denilen üçüncü alternatifte ise, işçilerin bireysel hesaplarında izlenerek nemalandırmaya gidilecek. Bu kapsamda işverenin, işçiye kıdem tazminatı ödemek yerine, her ay işçinin fondaki hesabına, ücretin belirli bir oranında (yüzde 3-5) prim yatırması, işçinin de işten ayrıldığında fonda biriken parayı nemasıyla alması öngörülüyor.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Mustafa Kumlu, 'İstihdam Paketi'nde, yıllardan beri işverenlerin göz diktiği kıdem tazminatının da konu edildiğini, mevcut biçimin işverenler lehine yeniden düzenlenmesinin planlandığını söyledi. Türk-İş'in Genel Eğitim ve Teşkilatlandırma Sekreterleri toplantısında konuşan Kumlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in, 'Kıdem tazminatları kaldırılacak' şeklinde açıklamalar yaptığını öne sürdü. Kumlu, artan işsizlik için çözüm bulmaya yönelik tek bir adım atılmadığını iddia etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, SSK ve Bağ-Kur prim borçlarının 43.5 milyar YTL olduğunu açıkladı. CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş'in soru önergesine yanıt veren Çelik, 898 bin 795 işverenin 10.8 milyar YTL SSK prim borcu, 1479 sayılı yasa kapsamındaki Bağ-Kur'luların 25.9 milyar YTL, 2926 kapsamındaki Bağ-Kur'luların da 6.7 milyar YTL prim borcu bulunduğunu bildirdi.

Çelik yanıtında, 5458 sayılı Kanun ile süresi içerisinde ve tam olarak ödenmeyen prim borçlarının taksitle veya peşin ödeme imkanı sağlayan yeniden yapılandırma uygulamasından yararlanmak için 849 bin sigortalının talepte bulunduğunu ifade etti. Çelik, 'Yeniden yapılandırma borcunu ödeyerek uygulamadan yararlanan sigortalı sayısı 211 bin 714'tür' dedi. Çelik ayrıca istihdam paketinin yarın (bugün) Bakanlar Kurulu'na sevkedileceğini belirterek işverenin ödediği sigorta primi konusunda, 'Pakette var. Teşvik olarak düşünüyoruz, indirim değil. Teşvik 5 puan' diye konuştu.

Star


peki ya hak edilmiş kıdem tazminatları işçilere ödenecek mi yoksa açılacak fon hesabına mı aktarılıcak? alın teri ile çalışan işçinin verilen hakları şimdi niye alınıyor onu da anlamış değilim