SIRBİSTAN'DA OLAYLI GECE

Sırp göstericiler ABD elçiliğine girip yangın çıkardı, Türkiye Büyükelçiliğini taşladı
KOSOVA’nın bağımsızlığı nedeniyle ortamın oldukça gergin olduğu Sırp başkenti Belgrad’da dün 150 bin kişinin katıldığı dev protesto gösterisi yabancı elçiliklere yönelik şiddet olaylarına dönüştü.

Ülkenin çeşitli yerlerinden gelip Belgrad’da toplanan gruplar önce parlamento binasının önünde "Kosova’yı asla bırakmayacağız" sloganları attı. Baba tarafından Kosovalı olan tenis şampiyonu Novak Cıkoviç ve ünlü film yönetmeni Emir Kustirica da "Kosova Sırptır" sloganıyla düzenlenen gösteriye destek verdi. Katılımı artırmak için ülkede okullar tatil edildi; memurlar izinli sayıldı.

Göstericiler daha sonra Amerikan Büyükelçiliği’ni hedef aldı. Çoğu genç 300 kadar maskeli saldırgan, bürolardaki mobilyaları dışarı atmaya çalıştı ve odalarda yangın çıkardı.

Kosova’nın Sırbistan’dan bağımsızlığını ilan etmesinin ardından hafta başında kapatılan büyükelçiliğe giren saldırganlara zırhlı araçlarla bölgeye gelen jandarmalar müdahale etti. Ara sokaklara kaçan göstericiler jandarmayla çatışmaya girdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, Sırp hükümetinden, ABD Büyükelçiliği’ni korumasını istedi.

TÜRKİYE’DEN SERT UYARI

Bu arada gösteri sırasında bir grup, Türkiye Büyükelçiliği’ne de taşlı saldırıda bulundu.

Olayın ardından Dışişleri Bakanlığı, Sırbistan’ın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı’nı, Belgrad’daki Türk Büyükelçiliği de Sırp güvenlik makamları ile Sırbistan Dışişleri Bakanlığı’nı derhal arayarak, sert ifadelerle diplomatik misyonun güvenliğinin sağlanmasını istedi.

Dünkü gösterilerde Hırvatistan ve İngiltere Büyükelçiliği de Kosova’nın bağımsızlığını protesto eden göstericilerin saldırısına hedef oldu. Ancak saldırıların büyümeden engellendiği bildiriliyor. Bu arada kimi gruplar, McDonalds restoranını tahrip etti, bir grup da dükkanları yağmaladı.

Öte yandan Belgrad’daki bir acil servis yetkilisi, hastaneye getirilen 30 kadar yaralıyı tedavi ettiklerini, bunlardan yarısının polis olduğunu belirterek, yaralı göstericilerin çoğunun ise sarhoş olduklarını söyledi.

Haber Tarihi : 22 Şubat 2008 (08:23) Haber Ekleyen : Güncel Haber Bot Haber Kaynağı : Samanyolu Haber