Terörü hazmederim türbanı asla!ÜAK Başkanı Akaydın'ın bir TV programında, üniversitelerde PKK'nın simgelerinin kullanılmasına müsamahayla yaklaşılması gerektiği yönünde açıklama yaptığı ortaya çıktı.


Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Akaydın'ın PKK hakkındaki şok sözleri.

Kanunda belirtilen görevleri dışında bir gündemle bir araya gelerek YÖK Başkanı'nı istifaya çağıran Üniversitelerarası Kurul'un (ÜAK) Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Akaydın'ın yaklaşık bir ay önce bir televizyon programında, üniversitelerde terör örgütünün siyasi simgelerinin kullanılmasına müsamahayla yaklaşılması gerektiği yönünde açıklama yaptığı ortaya çıktı.

Akaydın, bir ay önce Kanaltürk'teki Ceviz Kabuğu programına katıldı. Başörtüsünün siyasi simge olduğunu savunarak üniversitede yer alamayacağını iddia eden Akaydın'ın, sunucu Hulki Cevizoğlu'nun "Gittiğiniz üniversitelerden birtanesinde PKK sembolü asılıydı. Öğrenci kılığındaki bazı kişilerin de bunu sergilediği yönündeki bilgiler basında da haber olmuştu." sözlerine cevabı ilginçti: "Bazı şeyleri görmezden gelmek, hoşgörülü davranmak, sıkıntı yaratmadığı takdirde tahammül etmek zorundasınız. Yani, sarı, kırmızı, yeşil renkler kışkırtmak için kullanılıyordur; ama biraz tahammül edebilirsiniz buna."
Akaydın'ın sözleri salondaki konukları da şaşırtıyor. Cevizoğlu, "Sözleriniz çok tartışılacak." derken, rektör bir süre sonra ne söylediğinin farkına varıp durumu toparlamaya çalışıyor: "Galatasaray yeşil sahada sarı-kırmızı renklerle görünüyor diye Galatasaray'a tepki mi göstermem lazım?"
Stüdyodaki anayasa yorumcusu Sabih Kanadoğlu, rektörün sözlerini düzeltme ihtiyacı duyarak devreye giriyor.
Bugün