+ Konu Cevapla
1 den 5´e kadar. Toplam 5 Sayfa bulundu

Ahmet Türk'ün 'bölünme' önerisi

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Ahmet Türk'ün 'bölünme' önerisi Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Aranan Üye kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2007
  Bulunduğu Yer
  Karanlıklar
  Mesajlar
  1.905
  Tecrübe Puanı
  107374525

  turkey Ahmet Türk'ün 'bölünme' önerisi

  Ahmet Türk'ün 'bölünme' önerisi  DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, sınır ötesi operasyonların çözüm olmadığını savundu. Ölen PKK'lılara şehit iması yapan Türk, çok tartışılacak bir öneride bulundu.  1947’de İtalya 20 bölgeye ayrılmış, 5’i de farklı kültüre sahip olduğu için özerk olmuş. Genel bütçeden pay ayrılması esas olmuş. Demokratik özerklik projemiz budur. Etnisiteye dayalı bir özerklik değil

  DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, sınır ötesi operasyonların çözüm olmadığının görüldüğünü belirterek “demokratik özerklik” önerisini tekrarladı. Türk, bu konuda İtalyan modelini örnek gösterdi. DTP’nin solcu bir kitle partisi olduğunu ve dini siyasete alet etmediğini kaydeden Türk, “PKK’yı terör örgütü olarak kabul etmelerinin” kendilerini halktan koparacağını söyledi.
  Meclis’teki makamında VATAN’ın sorularını yanıtlayan Türk şöyle konuştu:

  Operasyonla ilgili gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

  Sayıların o kadar çok konuşulmasına ben gerçekten bazen çıldırıyorum. Her insanın ölümüne üzülüyorum. Askere, annelerin çığlığına üzülmemek mümkün mü? Ama görsel medyada ’Şu kadar öldürdük’ diye adeta ölümlerden haz alınarak yayınlar yapılıyor. Karşıdaki Kürt yurttaşın duygularını hesaplamıyor musun? Birliği beraberliği bununla mı sağlayacaksınız? Operasyon yaptınız 200-300 kişi öldü. Peki bu sorunu çözdü mü? Senin yurttaşının duygularını, düşüncelerini, bu operasyona nasıl baktığını hesapladın mı? Bir AKP milletvekili bile ’Bölgede halk operasyona karşıdır’ diyordu.

  Bizim işimiz kolay değil

  Türkiye’de belli bir bölüm insan 24 şehit var diye üzülürken belli bir bölüm insan da 200 şehit verdiği duygusunda mı?

  Tabii ki. Uzaydan gelmediler ki. Her aileden, her aşiretten bir insan var, ölümü o aileyi derinden etkiler. Şiddet dışındaki yöntemlerin gelişmesi konusundaki çabalarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Tam tersine bunu daha güçlü hale getireceğiz. Ölümler, acılar bizi etkiliyor, ama siyaset mantığımızın duygularımıza hakim olmasına izin vermeyeceğiz.
  Bu sorunun çözümü için sizin somut önerileriniz nedir?

  Hep söylüyoruz ama birileri görmek istemiyor. Oysa bu tüm ülkenin sorunu. Türkiye’nin bütünlüğüne zarar verecek bir çözüm önermiyoruz. Demokratik yöntemler, değerler, standartlar, normlar ile yaklaşırsak çözülmeyecek bir mesele değil. Kürtler Türk halkı ile birlikte, kültürel, kimlik haklarının, demokratik yönetimlere katılma olanaklarının sağlanmasını istiyor. Sayın Cumhurbaşkanı da Başbakan da ’farklılıklar zenginlik’ diyor. Hatta askerler bile ’inkar etmekle yanlış yaptık’ dediler. Yeni Anayasa’da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları farklı kimlikleri ile kendilerini özgürce ifade edebilirler. Azınlık Rum, azınlık Ermeni demekten çekinmiyoruz. Ama sizinle birlikte bin yıldır kader birliği yaşamış bir halkın kimliğini görmezden geliyorsunuz. Çatışmanın şiddetin olmadığı 6 ayı 1 seneyi yaşayalım, kinin, öfkenin ortadan kalktığını görürsünüz.

  Türk halkı ile birlikte yaşamak istemeyen bir Kürt yoktur. ’Kuzey Irak’taki Kürt devleti tehlikedir’ mantığından uzaklaşmazsan olmaz. Onlar senin yurttaşlarının kardeşlerin. Senin de yurttaşlarındı geçmişte. Oradakilerle kucaklaşma Türkiye’yi güçlendirir.

  DTP’nin Meclis’te grup olmasını herkes önemsedi. DTP niye terörle arasına mesafe koyamadı?

  Halk bize ’bu devlet çözüm için ne kadar niyetli?’ diye soruyor. Bizim de işimiz kolay değil. Geçmişte 4 binin üzerinde faili meçhul cinayet, sadece kurduğumuz partilerde 175 tane yöneticimiz, il başkanı, milletvekili öldürüldü. Yakılan köyler var... PKK’ye terör örgütü diyebilirsiniz. Bunu söylediğimizde bitecek mi? Faydası olacak mı? Halk üzerinde etkinliğimiz fazlalaşacak mı yoksa azalacak mı? Bütün bunları hesaplamamız lazım. Meseleyi El Kaide meselesi gibi yorumlamak mümkün değil. Siz PKK’yi öyle görebilirsiniz. Ama ben bölgedeki insanların düşüncelerini, duygularını da görerek siyaset yapmak zorundayım. Onları hesaba katarak çözüme katkı yapacak rolü oynamak zorundayım. Her yıl nevruzlarda 2 milyon insan meydanlara dökülüyor. Halkın demokratik, kimliksel taleplerini terörize ederek, çözüme kavuşturamazsınız. Tansu Çiller ’bitti bitecek’ dedikten hemen sonra 5 bin kişi dağa çıktı. İşte bir helikopter kırıma uğradı. Ben de ’helikopterin kırıma uğraması önemli değil ama gönüller kırıma uğrarsa çok tehlikeli’ dedim. Köprüyü tamir edersiniz ama gönülleri tamir etmek kolay değil.

  Projeyi bizimle paylaşmıyor

  Dağdakileri indirme projesinden bahsetti Başbakan...

  Sayın Başbakan bizimle projesini paylaşmadıktan sonra biz ne yapabiliriz? Bize dayatılan bir tek şey var: Çıkın bu kürsüden kınayın. Bu bizi halktan koparmaya yöneliktir.

  DTP’nin ’PKK terör örgütüdür’ demesi bu kadar mı zor?

  Siz farklı bakabilirsiniz ama milyonlarca insan meydanlara çıkıp farklı bakıyorsa o halkın hassasiyetine saygı göstermemiz gerekir. Sonuçta o halkın insanıyız. Halk Kürt sorunu olmasaydı PKK olmazdı diyor. ’Arapların sorunu olmasaydı El Kaide olmazdı’ diyebilir misiniz? Sorun farklı çünkü.

  ’PKK olmazsa, sorun daha çabuk çözülür, parlamentoda bir uzlaşma olur’ görüşüne katılıyor musunuz?

  Ben tam tersini de söyleyebilirim. Birçok insan ’Eskiden Kürtleri dağ Türkleri olarak biliyorduk’ diyor. Belki, dağ Türkü olarak da kalırdı. Ne dersiniz buna? Olamaz mı?

  PKK ve devlet arasında daha tarafsız durmanız muhatap alınmanızı güçlendirmez mi?

  Biz demokrasinin, kanın durmasının tarafındayız. Halkın bizden beklentisi bu. Kürtler kadar Türk dostum arkadaşım var bu ülkede. Biz milliyetçiliği falan savunmuyoruz. Etnisiteye dayalı siyaset de yapmıyoruz. Etnik siyasetin halklara felaket getirdiğini de biliyoruz. Ama ortada bir kimlik, kültür sorunu, inkar edilen bir halk var.

  Ülkede neden konuşmuyor

  Çözüm için bir aşamada şunların yapılması gerekir diye somutlaştırabilir miyiz?

  Bunları maddeler halinde de sıraladık ama dikkate alınmadı. Devlet pazarlık yapmaz denildi. En önemlisi tüm yurttaşların farklılıklarının Anayasal güvence altına alınmasıdır. Kürtler, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşıdır. Yani vatandaş bağı ile bağlı herkes Türk değildir. Vatandaşımızdır ama farklı kimliğe sahip olabilir. Tek ırk mantığı ile yaparsanız çözüme katkı olmaz. Türkiye’de toplumsal realite tek ırk mantığı değildir. 85 yıl önceki Meclis tartışmalarında Kürtlerle ilgili bazı şeylerin yapılması için kanun teklifleri var. Mustafa Kemal’in açıklamaları var. Bugün 85 yıl önceki konsensüsü yakalayamıyoruz. Sayın Başbakan Almanya’da ’bir insan anadilini iyi öğrenemezse başka dili iyi öğrenemez. Asimilasyon insanlık suçudur’ diyor. Sen bunu ülkende niye yapmıyorsun? İşte Kürtlerin istediği de dilini eğitimde, kamusal alanda kullanmak. Kosova’da bir dil yüzde 5’in üzerinde nüfusa sahip ise kendi bölgesinde resmi dil olarak kullanabiliyor. Türkçe ve Arnavutça levhalar var. Bu Kürtlere de tanınmalı.

  Cumhuriyeti oluştururken İtalya’nın ceza yasalarını almışız. Ama 1947’de İtalya 20 bölgeye ayrılmış, 5’i de farklı kültüre sahip olduğu için özerk olmuş. Kuzey bölgesi ’her bölgenin bütçesi kendisini idare etsin’ demiş. Ama parlamento ’geri kalmış yerler daha da ezilir’ diye hayır demiş, genel bütçeden pay ayrılması esas olmuş. Bizim demokratik özerklik projemiz budur. Etnisiteye dayalı bir özerklik değil.

  Türkiye, İran olmaz

  DTP’nin Diyarbakır mitinginde bir imamın Kur’anla kürsüye çıkması laiklikle çelişmiyor mu?

  Bu olay nasıl gelişti tam bilemiyorum. Biz sol değerlere inanan bir partiyiz. Kitle partisiyiz ama kadrolarımızın çoğu sosyalist hareketlerden gelen, ona inanmış insanlardır. İnanan insan da DTP’ye oy veriyor, sosyalist de. Türban kaldırılırken de siyasi İslam’a ve şeriata karşı olduğumuzu ama bir hak olarak gördüğümüz için karşı çıkmayacağımızı söyledik. Türkiye İran’laşacak görüşüne katılmıyorum. İran nasıl İslam Cumhuriyetine dönüştü? Ordu gitti, istihbarat gitti, rejim gitti, her şey birden gitti. Türkiye’de böyle bir şey olabilir mi?

  Bölgede dinin etkisini nasıl görüyorsunuz?

  Bölgede insanlar dindardır ama dinci değildir. Bugün tarikatların merkezileştiği yer büyükşehirlerdir. Bu tarikatlar, cemaatler üzerinden, okullar vasıtasıyla tekrar bölgeye gidildiğini görüyoruz.

  Baykal ne kadar demokrat?

  Devletin zirvesi ile temasınız var mı?

  Cumhurbaşkanı, Başbakan, Meclis başkanı ile resmi yazıyla olmasa da randevu talep ettik. Bu önemli süreçte hem düşüncelerimizi aktarmak, hem de kendilerinin tavsiyelerini alma ihtiyacı duyuyoruz.

  Eski siyaset arkadaşlarınız olan CHP ile temasınız var mı?

  Baykal’ın ne kadar demokrat olduğunu görüyorsunuz. ’Ameliyat yaparken içerde parça bırakmamak lazım’ diyor. Yani ’kökünü kazıyın öyle dönün’diyor. CHP sosyal demokrat bir parti olamadı. Resmi ideolojiyi savunan ve kendini devletin çekirdeği mantığından kurtaramayan bir parti.

  Kınamadık diye yargılanacağız

  Anayasa Mahkemesi’ndeki kapatma davasını nasıl görüyorsunuz?
  Dünyada ’bunu söylemedikleri için, bunu kınamadıkları için, bunları yapmadıkları için’ dava açıldığı görülmüş müdür? Hangi hukuk mantığı söylemediğiniz şey için yargılar sizi? Eski Yargıtay Başkanı Sami Selçuk diyor ki ’fikir ve düşüncesi farklı olduğu için fikir ve düşünceyi farklı yorumlayan maalesef yargıçlar var’.

  Başbakan yanlış yaptı

  “Diyarbakır’ı da alacağız” diyen Başbakan’ın yerel seçimlere ilişkin iddialarına ne diyorsunuz?

  Sayın Başbakan çıtayı yükselterek bence yanlış yaptı. ’Ben istiyorum’ diye zorlayarak, bazı imkanları ortaya koyarak, halk üzerinden dünyaya mesaj vererek siyaset yapmak doğru değil. Halk hakemdir, karar verir. Halkın son dönemde AKP’nin siyasetinden tedirgin olduğunu görüyoruz. Yüzlerce insan bizi ’Elimiz kırılsaydı da AKP’ye oy vermeseydik’diye arıyor.
  Vatan

 2. #2
  sefira
  Misafir

  Tanımlı Ce: Ahmet Türk'ün 'bölünme' önerisi

  kim vermis bu adama türk soyadını ya onu taşımayı degil yanından geçmeyi hak etmiyor,her aileden bir kaç kişi varmiş olenler arasında .neişleri varmiş orada biz mi gonderdik,biz dedik gidin isyan edin diye,hesap sormak niyetindeyse gitsin kendilerini ssatın alanlara sorsun bizi neden sattınız diye

 3. #3
  Üye eftalya_1903 Baktabul'un Çılgını eftalya_1903 Baktabul'un Çılgını eftalya_1903 Baktabul'un Çılgını eftalya_1903 Baktabul'un Çılgını eftalya_1903 Baktabul'un Çılgını eftalya_1903 Baktabul'un Çılgını eftalya_1903 Baktabul'un Çılgını eftalya_1903 Baktabul'un Çılgını eftalya_1903 Baktabul'un Çılgını eftalya_1903 Baktabul'un Çılgını eftalya_1903 Baktabul'un Çılgını eftalya_1903 - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Mar 2008
  Mesajlar
  127
  Tecrübe Puanı
  5385022

  Tanımlı Ce: Ahmet Türk'ün 'bölünme' önerisi


 4. #4
  VIP şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Feb 2008
  Mesajlar
  6.911
  Blog Yazıları
  48
  Tecrübe Puanı
  107374854

  Tanımlı Ce: Ahmet Türk'ün 'bölünme' önerisi

  ya sefira sana katiliyorum hic sevmiyorum su adami

 5. #5
  Onursal Üye hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jan 2008
  Bulunduğu Yer
  ne yerde ne gökteyim bir garip alemde
  Mesajlar
  4.489
  Tecrübe Puanı
  107374695

  Tanımlı Ce: Ahmet Türk'ün 'bölünme' önerisi

  Alıntı sefira´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
  kim vermis bu adama türk soyadını ya onu taşımayı degil yanından geçmeyi hak etmiyor,her aileden bir kaç kişi varmiş olenler arasında .neişleri varmiş orada biz mi gonderdik,biz dedik gidin isyan edin diye,hesap sormak niyetindeyse gitsin kendilerini ssatın alanlara sorsun bizi neden sattınız diye
  Ahmet Türk'ün soyadı neden Türk?

  Herkesin merak ettiği soru yanıtını buldu İşte Ahmet Türk'ün ailesinin ilginç hikayesi.

  Ahmet Türk’ün babası Hacı Sinan, bir oduncuydu ama şanslı bir oduncuydu.

  Dönemin ünlü Osmanlı Paşalarından İbrahim Paşa, ölmeden önce kaleyi andıran kasrını ve topraklarını, bölgenin aşiret reislerinden Hüseyin Kanco’ya bırakmıştı.

  Hüseyin Kanco Hamidiye alayına bağlı bir Kürt komutandı. O da ölmeden tüm bu mal varlığını bir şartla, yanında çalışan oduncu Hacı Sinan’a bırakmaya karar verdi.

  Hacı Sinan’a, “İbrahim Paşa’dan kalan tüm malvarlığımı ben de sana bırakacağım ama bir şartla, büyük kızım Türkiye ile evleneceksin ve damadım olacaksın” dedi.

  Oduncu Hacı Sinan bu şartı kabul etti ve Hüseyin Kanco’nun büyük kızı Türkiye ile evlendi. Ve tabi Kanco aşiretinin de lideri oldu.

  Soyadı kanunu çıktığında Kürt Kanco aşiretinin reisi Hacı Sinan, bölgede yaşayan birçok insanın yaptığı gibi, Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlılık göstergesi olarak Türk soyadını aldı. Böylece kendi adı Sinan Türk, eşinin adı Türkiye Türk oldu.

  Eşi Türkiye’nin yaşı Sinan Türk’ten büyüktü. Hacı Sinan Türk birkaç yıl sonra genç bir kadınla ikinci evliliğini yaptı. İşte Hacı Sinan Türk’ün bu genç eşinden, Ahmet Türk doğdu.

  Kaderin cilvesine bakın ki, ilerleyen günlerde Kürtler için siyasete soyunacak olan küçük Ahmet’in soyadı Türk olmakla kalmamış, üvey annesinin adı da Türkiye olmuştu.

  Ahmet Türk’ün üvey annesi Türkiye Türk’ün hayat hikayesi de aslında çok ilginç.

  Türkiye Türk genç bir kadının üzerine kuma getirilmesine dayanamayarak babasının dostları olan Derik’teki Necmioğlu aşiretine sığındı.

  Yıllar sonra, annesi Türkiye'nin başka bir aşirete sığınmasını kabul edemeyen büyük oğlu gidip Derik'te annesini öldürdü. Böylece Ahmet Türk’ün üvey abisi katil oldu, üvey annesi Türkiye ise hayatı kaybetti.

  Ailedeki trajediler bu kadarla da sonlanmadı. Ahmet Türk 10 yaşındayken bu kez babasını kaybetti. Artık aşirette söz sahibi abisi ile birlikte o olacaktı.

  Türk ailesi, aşiretini diğer aşiretlere karşı korumak, gücünü arttırmak için de çok geçmeden siyasete soyunda.

  Önce 1970 seçimlerinde abisi Abdurrahim Türk, Adalet Partisi’nden milletvekili oldu.

  Siyasetin ilk durağında bir kayıp verdiler bu kez abisi Kanco aşiretin daha fazla güçlenmesini istemeyen başka bir aşiretler tarafından öldürüldü.

  Abisinin ölümünden sonra aşiretin başına geçen Ahmet Türk, abisinin tam tersi bir siyasi görüş ile 1974 seçimlerinde CHP milletvekili olarak meclise girdi. Ama CHP’den girdiği siyasetin kıvrımlı yolları onu etnik siyaset yapmaya götürdü.


  Haber: odatv.com

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Türk Müziğine Tek Çatı Önerisi Kabul Edildi
  By throne in forum Müzik Aletleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-23-2013, 20:33
 2. Ahmet Türk'ten şok sözler!
  By KARLALESİ in forum Siyaset/Politika Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-03-2011, 23:30
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-29-2008, 17:12
 4. Ahmet Türk'le Çok Özel...
  By mavidamla in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-25-2008, 09:34
 5. Ahmet Türk'ün soyadı neden Türk?
  By küppra in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 11-03-2007, 04:41

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375