Aydınlardan hükümete AB deklarasyonu
"Bahaneniz yok. Sözünüzü tutun ve kaybedilen zamanı telafi edin"

02.03.2008 10:28

Yüzden fazla aydın Avrupa Birliği konusunda hükümete somut adımlar atma çağrısında bulunan bir deklarasyon yayımladı. Deklarasyonda, hükümete ‘Kaybedilen zamanı telafi etmenizi istiyoruz’ denildi
Aralarında gazeteci, akademisyen ve sanatçıların da bulunduğu bir grup aydın, hükümeti Avrupa Birliği (AB) konusunda uyararak somut adımlar atma çağrısında bulundu. Bu yönde bir deklarasyon yayımlayan aydınlar imza kampanyası başlattı. Yüzü aşkın aydının imzaladığı deklarasyonda “genel seçimler ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin bittiği, öncelikli gündeminiz, türban dahil tamamlandığı” vurgulanarak şöyle denildi:
İCRAAT BEKLİYORUZ
“Son üç yıldır ihmal ettiğiniz AB projesine, dört elle sarılmamak için artık hiçbir bahaneniz kalmadı. ‘2008 AB yılı olacak’sa eğer, sizden söz değil, somut adımlar bekliyoruz. AB sürecine laiğiyle sahip çıkmanızı, kaybedilen zamanı telafi etmenizi istiyoruz. Özgürlük anlayışınızın sadece türbanla sınırlı olmadığını, çoğulcu demokrasinin gereği olan tüm hak ve özgürlüklere sahip çıktığınızı, bunları belirli hedeflere ulaşmak için bir araç değil, amaç olarak gördüğünüzü, laiklikten taviz verme, Türkiye’yi Batı’dan ve dünyadan uzaklaştırma niyetiniz olmadığını kanıtlayacak icraat bekliyoruz.”
“Ve hatırlatıyoruz! İçeride ve dışarıda Türkiye’nin Batı’dan ve dünyadan uzaklaştığı izlenimini silecek, kaygıları giderecek tek yolun AB çıpası” olduğu belirtilen deklarasyonda, şu görüşlere yer verildi:
AB ÇIPASI ZAYIFLADI
“AB üyeliği, Türkiye’de laik demokrasinin, ekonomik ve siyasi istikrarın, sosyal refahın güvencesidir. Böyle olduğu için 50 yıldan beri bir devlet politikası olarak varlığını sürdürmüştür. Ancak bugün, bu çıpanın zayıfladığı, Türkiye’nin başka mecralara kaymakta olduğu görüşü hakimdir. Her ne kadar aksini iddia etseniz de bu görüş içeride ve dışarıda giderek yaygınlaşmaktadır. AB çıpasına tutunmanın yolu, AB yolunda kararlılıkla ilerlemektir. İcraattır. İcraatın ölçüsü, bakanların Avrupa’da kaç el sıktığı, bürokratların Brüksel’de kaç toplantıya katıldığı değil, hükümetin attığı adımlar ve aldığı sonuçlardır.”
Son üç yıldır olduğu gibi, ‘önce iç politika, sonra AB’ anlayışı ile bu sürecin ilerlemesinin mümkün olmadığının vurgulandığı deklarasyon, şu sözlerle sona erdi:

301 AYIBINDAN KURTULUNMALI
“AB’yi bir dış politika meselesi olarak görmekten vazgeçilmelidir. AB, toplumsal yaşamın tüm alanlarını düzenleyen bir yeniden yapılanma sürecidir. Başlı başına bir iç politika meselesidir. Ve sadece 2008 yılında değil, üyeliğe kadar her yıl için öncelikli gündem maddesi olmalıdır.
‘Sözünüzü tutun’
Siyasi reformlar hızla hayata geçirilmeli, ifade özgürlüğünün önündeki engeller kaldırılmalı, 301 gibi sembolleşmiş demokrasi ayıplarından kurtulunmalıdır. Aşağıda imzası olan bizler, hükümeti göreve çağırıyoruz. Kamuoyunun geniş desteği ile iktidara gelmiş, Meclis’te çoğunluğa sahip bir hükümetin, verdiği sözleri tutmamasının hiçbir izahı olamaz.
Eğer AB üyeliği hedefini gerçekten benimsiyorsanız, bunu kanıtlamanın tam zamanıdır. Sözünüzü tutun, 2008’i ve takip eden yılları birer AB yılı yapın.”
Deklarasyona imza atanlar
Dr. Selma Acuner, Prof. Dr. Asaf Savaş Akat, Prof. Dr. Ayhan Aktar, Dr. Cengiz Aktar, Nebahat Akkoç, Prof. Dr. Filiz Ali, Prof. Dr. Mehmet Altan, Çiğdem Anad, Çağatay Anadol, Sibel Asna, Akın Atalay, Oya Baydar, Can Baydarol, Saadet Becerikli, Gila Benmayor, Yavuz Bingöl, Mehmet Ali Birand, Prof. Dr. Ayşe Buğra, Can Buharalı, Nazar Büyüm, İpek Çalışlar, Oral Çalışlar, Prof. Dr. Ali Çarkoğlu, Ergin Cinmen, Güneri Cıvaoğlu, Cengiz Çandar, Yasemin Çongar, Mete Çubukçu, Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, Latif Demirci, Yetkin Dikinciler, Rakel Dink, Ragıp Duran, Neşe Düzel, Aydın Engin, Prof. Dr. Atilla Eralp, Yalım Eralp, Tarhan Erdem, Prof. Dr. Ruşen Ergeç, Halil Ergün, Prof. Dr. Büşra Ersanlı, Zeynep Göğüş, Ayşe Gökkan, Emre Gönen, Prof. Dr. İştar Gözaydın, Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, Cihat Hazardağlı, Semih İdiz, Fikret İlkiz, Temel İskit, Erdal Kabatepe, Doç. Dr. Ayşe Kadıoğlu, Dr. Bahadır Kaleağası, Prof. Dr. Eser Karakaş, Dr. Şebnem Karauçak, Prof. Dr. Rıdvan Karluk, Osman Kavala, Yıldırım Keskin, Prof. Dr. Fuat Keyman, Prof. Dr. Kemal Kirişçi, Vasıf Kortun, Sönmez Köksal, Ayşe Kulin, Pınar Kür, Zeynel Lüle, Beral Madra, Cem Mansur, Lale Mansur, Orhan Miroğlu, Ziya Müezzinoğlu, Meral Okay, Gülseren Onanç, Prof. Dr. Baskın Oran, Ayşe Önal, Ali Özgentürk, Özdem Sanberk, Semih Sökmen, Murat Sungar, Meral Tamer, Prof. Dr. Betül Tanbay, Zeynep Tanbay, Doç. Dr. Hülya Tanrıöver, Mebuse Tekay, Fikret Toksöz, Dr. Özgür Tonus, Prof. Dr. Binnaz Toprak, Prof. Dr. İlter Turan, Doç. Dr. Füsun Türkmen, İlter Türkmen, Vecdi Sayar, Ömer Uluç, Hadi Uluengin, Sinan Ülgen, Cüneyt Ülsever, Emine Uşaklıgil, Buket Uzuner, Volkan Vural, Sibel Yalın, Leyla Yeltin, Dr. Hakan Yılmaz, Serra Yılmaz, Ali Yurttagül.
MİLLİYET