+ Konu Cevapla
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Banka hesapları nasıl boşaltılıyor?

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Banka hesapları nasıl boşaltılıyor? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Aranan Üye kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2007
  Bulunduğu Yer
  Karanlıklar
  Mesajlar
  1.905
  Tecrübe Puanı
  107374525

  turkey Banka hesapları nasıl boşaltılıyor?

  Banka hesapları nasıl boşaltılıyor? Sahte banka kartları nasıl yapılıyor? Neden hep aynı bankanın müşterileri soyuluyor? Son dört aydır‘Hesaplarımız boşaltılıyor’ diyen binlerce memura neden kimse kulak vermiyor? Banka neden güvenlik önlemi almıyor / alamıyor? Milyonlarca YTL’lik vurgunun içinde kimler var? Ne kadar hesap ve para boşaltıldı? Sahte kart çetesinin hedefinde başka hangi bankalar var?

  Tüm bu soruların cevabı, İhsan AYDIN ve Ersin ÇELİK'in hazırladığı müthiş yazı dizisinde...

  Banka hesapları boşaltılan vatandaşların feryadından yola çıkarak hazırladığımız haber sonrasında, bize ulaşan esrarengiz bilgileri takip ederek hazırladığımız bu dosya büyük yankı uyandıracak.

  10 Ocak’ta hesaplardan 3,5 milyon YTL boşalttığı iddia edilerek tutuklanan, Türkiye’nin en büyük banka kartı vurguncusu olarak da bilinen Sadun Özkaya’ya ‘yazılım’ temin ettiğini ileri süren bir ‘kriptografi/kriptoloji’ uzmanın anlattıkları, milyonlarca YTL’nin, ciddi bir güvenliği olmayan bankalardan nasıl çekildiğini gözler önüne serdi. Sahte kart çetesinin uluslar arası boyutu ve şu anda bile hesapları boşaltılan bankadaki güvenlik zafiyetleri akıl almaz derecelerde. Yapmış olduğumuz derin araştırmalar sonucu elde ettiğimiz bilgiler ışığında hazırlanan bu yazı dizisi, sizi bankamatik kartı dolandırıcılığının temelinden en üst noktasına ulaştıracak.

  MEMUR MAAŞLARI NASIL ÇALINIYOR?

  Ocak ayının sonu itibariyle, rota habere gelen mail kutusuna bir hafta içerisinde onlarca şikâyet e-maili geldi. Maillerin hepsi de hemen hemen birbirinin benzeriydi ve aynı bankanın müşterilerindendi. “Banka hesabımdan haberim olmadan para çekilmiş” içerikli mailleri araştırmaya başladığımızda, olayın münferit bir olay olmadığını, birçok kişinin başına geldiğini gördük. Bazı internet forum sitelerinde bir araya gelerek tepkilerini dile getiren binlerce banka mağduru, seslerini bir türlü kamuoyuna duyuramamıştı.

  Rotahaber olarak, daha çok memurlardan gelen şikayetleri değerlendirerek hazırladığımız, “Memurların maaşını kimler çalıyor?” başlıklı haberden sonra sitemize gelen teşekkür maillerinin arasında; “Haberinizle ilgili görüşmek istiyorum” diyen bir mail dikkatimizi çekti.

  ESRARENGİZ E-MAİL!

  İşte tam bundan sonra casusluk filmlerini aratmayacak ölçüde gizemli bir görüşme süreci başladı! Bize maille ulaşan ‘Kier’ kod adlı, bilgisayar kod yazılım uzmanıyla ilk başta MSN üzerinden görüşme yaptık. Yaklaşık iki saat süren bu görüşmede, Kier, o kadar ciddi iddialarda bulundu ki, bunları mutlaka sözlü olarak da duymamız gerektiğine karar verip, kendisini yüz yüze görüşmek için ikna etmeye çalıştık.

  Uzun uğraşlardan sonra bize inanılmaz iddialarda bulunan Kier’i yüz yüze görüşmeye ikna ettik. Fakat Kier ‘Randevu yerini internet üzerinden belirlemeyelim’ diyordu. İstanbul’da olduğunu söyleyen şahıs, internete takip edilemeyecek kadar güvenli bir yoldan bağlandığını fakat yine de huzursuz olduğunu söylüyordu.

  Randevu yeri ve zamanı güvenli bir iletişim aracından bildirilmeliydi.

  Önce kendi oluşturduğu bir mail adresinin kullanıcı adını ve şifresini bize vererek bir program kurmamızı istedi, güvenli MSN yazışması için gerekli program sorun çıkartınca, bir süre sonra güvenli bir telefon bulup bizi arayacağını söyledi ve aradı. Bizi derin bilgilere ulaştıran buluşma için nihayet randevulaşıldı ve daha önceden yeri 3 defa değiştirilen buluşma gerçekleşti. Kier kod adını kullanan şahıs, bu bilgileri bize aktarırken kesinlikle deşifre edilmemesini ve bu konuda bize ister istemez güvendiğini belirtti. Adını sorduğumuzda önce vermek istemedi ama biraz düşündükten sonra bir isim söyledi. Fakat biz bu isimden çok da emin değiliz yine de!

  KİM BU KİER? Kendisini, ‘Kriptografi Kriptoloji’ uzmanı diye tanıtan ve yaklaşık 4 saat süren görüşmede bize gündemi sarsacak önemli bilgiler veren Kier, 26 yaşında ve İngiltere'de eğitim görmüş. Geçtiğimiz günlerde yakalanmasıyla gündemi bir hayli meşgul eden ünlü kredi kart kopyalayıcısı Sadun Özkaya gibi kart işleriyle uğraşan kişilere sipariş usulu yazılım ürettiğini iddia eden Kier, Sadun’un yakalanmasıyla, polisin arayıp bulamadığı tek isim olduğunu ileri sürüyor. Bize anlattığı şeylerde çok ‘şeffaf’ olduğunu ifade eden Kier, bahsettiği konunun hassasiyeti noktasında ise şunları söylüyor:

  “BENİ ANCAK, TEKNOLOJİK BİLGİSİ YÜKSEK BİR SAVCI ANLAR”

  “Benim hedefimde binlerce insanın mağdur edilmesine göz yuman bir banka var. Bu işte Sadun, ben ve diğerleri ne kadar suçluysa, banka da alması gereken güvenlik önlemlerini almadığı için bizden daha fazla suçlu.”
  Kendisini bir ‘silah üreticisine’ benzeten Kier, “Ben silah üretirim. Onunla ister hırsız yakalarlar, ister adam vururlar o benim karışacağım iş değil” diyerek kendisinin yazılım konusunda uzman olduğunu ve insanların kendisine sipariş ettiği işleri yaptığını söyleyerek kendisini müdafaa etse de, daha sonra suça girecek işlere bulaştığını itiraf ediyor. Verdiği bilgilerin BDDK tarafından da ilgi ile takip edileceğini söyleyen Kier, binlerce müşterisinin mağdur olduğu bankanın güvenlik açığını kapatmamakta ciddi şüpheleri olduğunu belirterek, insanların parası çalınırken bankaya sayısızca uyarı maili atmasına rağmen banka tarafından ciddiye alınmadığını öne sürüyor ve ekliyor; “Su anda bile, bu bankada hesabı olan insanların paraları çalınmaya devam ediyor..!”

  Bulaştığı işten dolayı pişmanlık duyduğunu fakat bu şekilde teslim olması halinde alacağı cezayı hak etmeyeceğini ifade eden Kier'e göre tek kurtuluşu ancak şöyle olur: “Beni ancak teknolojik bilgilisi çok iyi olan bir savcı anlar”

  BANKA BAZI AÇIKLARI KAPATTI

  Yaptığımız görüşmeden sonra Kier, bankanın bazı açıklarını kapadığını, bankaya maaş yatıran şirket ve kurumların ise paraları blokeli yatırdığını bildirdi. Bu süreçte de bankanın parası çekilen birçok kişiye ödeme yaptığı yine şikayet edilen forumlardan anlaşılıyor. Şu anda işi ChaO takma adlı bir Türk yürütüyor. Banka her ne kadar önlem alsa da önceden kopyalanmış kartlar ve kullanılmamış hesaplar hala hackerlerin elinde.

  Kier ile yaptığımız görüşmede, banka isimleri, teknik yöntemler ve birçok bilgi açık bir biçimde ifade edilmiştir. Ancak adı geçen bankanın adını, bilgi toplamak için kullanılan bazı yöntemleri, bazı şahısların isimlerini açık bir biçimde vermeyeceğiz.

  Merak ettiğimiz ilk konu;
  NEDEN HEP AYNI BANKANIN MÜŞTERİLERİ SOYULUYORDU?

  Geçtiğimiz 2007'nin yazında yeni kartını tanıtırken, kartın alışveriş limitinin 100 bin YTL olduğunu açıklayan banka kart vurguncularının hemen dikkatini çeker. Çünkü tek çekimde 100 bin YTL'lik alışveriş yapılabiliyordu ve tek tek üç beş bin YTL yerine bir seferde, bir kartı kopyaladıkları anda 100 bin YTL'lik alışveriş yapabileceklerdi. Kartçıların sahte kartlarla kolayca paraya çevrilebilecek, takı, elektronik eşya aldıklarını söyleyen Kier, kartların ilk başta kopyalamaya İzmir’de başlandığını. ATM’lerin ön kısımlarına takılan paneller üretilmek sureti ile elde edilen kart bilgileri nakte veya harcamaya dönüştürüldüğünü fakat kartlar kopyalanmaya başlayınca bankanın kart limitlerini önce 5 bin YTL’ye sonra da 250 YTL’ye düşürdüğünü söylüyor.

  Bu olaydan sonra geride kalan ve bu işle uğraşan insanlardan biri Kier’le irtibata geçer. Kart bilgileri para etmediği için farklı bir yöntem aranmaya başlanmıştır.

  WINDOWS'TAKİ BİLİNMEYEN AÇIK

  Önce kişinin internet bankacılığı bilgileri ele geçirilir. Bu bilgiler Windows'taki, herkesin bilmediği, sadece bu işlerle ilgilenen kişilerin bildiği bir iki açık vasıtasıyla toplanmaktadır. Ve bilgi toplama işi iş büyüyünce bu işte uzmanlaşan Rus Hackerler tarafından yapılır. Bilgi karşılığı çekilen paranın yüzde 50’si Ruslara gönderilir. İnternet bankacılığı bilgilerinin korsanların eline geçmesi için, bilgisayara virüs bulaşmış olması gerekmiyor. Sadece işlem yapmanız yeterli. Bu konuya daha sonra değineceğiz.

  İnternet bankacılığında kullanılan parolaların şifrelerini ele geçiren ‘kartçılar’, sahte kart için gerekli bilgileri toplamak için işe koyulur. Kier bu bilgileri elde etmek için ya içeriden birinin bilgi vermesi gerektiğini söylüyor -ki bunun imkansız olduğunu da belirtiyor- ya da açıkları kullanmak gerektiğini vurguluyor.

  Sahte kart yapmaya başlamadan önce internet bankacığına giriş için gerekli bilgiler gerekiyor. Kullanıcı kodu, parola ve şifre Ruslar tarafından ele geçirilerek gönderiliyor.

  SADECE İNTERNET ŞUBESİ

  Kier bu bilgilerle sadece internet şubesine girilebileceğini belirtiyor. Bankanın da yapmış olduğu açıklamada, internet şubesinin güvenli olduğu, para transferi ya da bu bilgilerle herhangi bir işlemin yapılmayacağını Kier de onaylıyor. Çünkü tek kullanımlık şifreler, sms onayları buna imkan tanımıyor. Bu bilgiler başka bir işe yarıyor…

  Bankaların uluslar arası bankacılık sisteminde kullandıkları kart tiplerine göre (Visa / MasterCard) bin adı verilen rakam gruplarıyla sınıflandırılmış olduğunu söyleyen Kier, bu işlerden anlayan herkesin bu bilgiyi çok rahat bulabileceğini ve hangi bankanın hangi numara grubuyla sınıflandırdığını gösteren programlar olduğunu da belirtiyor. İlgili bankanın ilk 6 kart numarasının sabit olduğunu söyleyen Kier, 100 bin YTL limitli kartın issuer ide numaralarını yani yedinci ve sekizinci rakamlarının da 40 ve 41 olduğunu sözlerine ekliyor.

  Elde edilen kart varyantlarından gerçek kart bilgilerini böyle elde ediyorlar


  Kier; “İlk zamanlarda bankanın sitesinde, hemen müşteri giriş butonun yanında kullanıcı numaranızı bilmiyorsanız öğrenmek için tıklayın butonu vardı. Ona bastığınızda bir sayfa açılıyordu. Bu sayfaya kart numaranızı girdiğinizde size müşteri numarasını veriyordu. İnternet üzerinden toplayabileceğiniz bilgi kişinin kullanıcı kodu, parolası ve şifresidir. Bankamatik kart şifresidir. Bir internet şubesine girdiğiniz zaman size kart numarasının tamamını vermez, son kullanma tarihini, güvenlik kodunu vermez.”
  rotahaber

 2. #2
  Onursal Üye hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jan 2008
  Bulunduğu Yer
  ne yerde ne gökteyim bir garip alemde
  Mesajlar
  4.489
  Tecrübe Puanı
  107374696

  Tanımlı Ce: Banka hesapları nasıl boşaltılıyor?

  paylasimin icin tesekkurler hayretler icinde okudum yazıyı pes diyorum

 3. #3
  Süper Üye canbaharım Baktabul'un Çılgını canbaharım Baktabul'un Çılgını canbaharım Baktabul'un Çılgını canbaharım Baktabul'un Çılgını canbaharım Baktabul'un Çılgını canbaharım Baktabul'un Çılgını canbaharım Baktabul'un Çılgını canbaharım Baktabul'un Çılgını canbaharım Baktabul'un Çılgını canbaharım Baktabul'un Çılgını canbaharım Baktabul'un Çılgını canbaharım - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2007
  Bulunduğu Yer
  KÜÇÜK BİR ADA
  Mesajlar
  265
  Tecrübe Puanı
  4085548

  Tanımlı Ce: Banka hesapları nasıl boşaltılıyor?

  hayretler içindeyim o zaman ne anladık biz bu teknolojiden!!!

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Edirne'de ev ve işyerleri boşaltılıyor
  By Kaileena in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-06-2012, 20:01
 2. Kandil'deki köyler boşaltılıyor!
  By sweet spring in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-25-2011, 18:07
 3. İlk Banka Nasıl ve Ne Zaman Kuruldu?
  By tonton68 in forum Bunları Biliyor musunuz ?
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-07-2010, 21:49
 4. Banka hesapları tehtit altında!
  By Kızıl$eytan in forum Bilişim ve İnternet Dünyasi
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 05-07-2008, 02:23
 5. Banka hesapları gözaltında
  By XxCANISIxX in forum Ekonomi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-22-2008, 10:44

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375