+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Konu Saptiriliyor

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Konu Saptiriliyor Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  sefira
  Misafir

  Tanımlı Konu Saptiriliyor

  Suna Vidinli ismini ilk olarak ekranlarda Fransız parlamenter ile Ermeni meselesi üzerine giriştiği tartışmada duyduk. Harvard'da okuyan parlak bir Türk genci olarak hemen medyanın ilgisini çekti.
  Gün geçmiyor ki başörtüsü ile ilgili bir tartışma olmasın. Kameralar sık sık üniversitelere taşınarak bu tartışmalar oralarda da sürdürülmesin! Suna Vidinli, bu durumu tehlikeli bulduğunu söylüyor ve program bittikten sonra o kışkırtmanın etkisinin üniversitelerde kaldığını belirtiyor.Vidinli’ye göre, medya istemeseydi bu kadar olumsuz bir hava oluşmazdı ve medyanın yaptıkları iyi niyetli olmaktan çok uzaktı.

  Suna Vidinli ismini ilk olarak ekranlarda Fransız parlamenter ile Ermeni meselesi üzerine giriştiği tartışmada duyduk. Harvard’da okuyan parlak bir Türk genci olarak hemen medyanın ilgisini çekti. Ardından birçok medya grubunda dış ilişkiler koordinatörü olarak görev aldı. Son genel seçimlerde Demokrat Parti’den milletvekili adayı olarak bir anlamda ideali olan
  siyaset hayatına atılmaya karar verdi. Fakat DP Meclis’e giremeyince bu arzusu yarım kaldı. Şimdilerde Çalık Grubu’nun transferi ile gündemde. ‘Siyaset konusunda bundan sonra iki kez düşünürüm’ diyen Suna Vidinli, son dönemde başörtüsü ile ilgili tartışmalarda da ekranlarda yer alıyor. Suna Vidinli ile son dönemdeki tartışmalar üzerinden Türkiye’deki atmosferi konuştuk. TV ekranında kısa bir tartışma, kısa sürede size kapılar açtı. Hızlı çekim mi ilerlediniz?

  Kısmet diyorum. Ne kadar iyi eğitim alırsanız alın, bazen doğru yerde ve doğru zamanda olmak önemli. O beş dakikalık reyting başarısı biraz daha kamuoyunda tanınmamı sağladı. O dönemde Harvard’da okuyordum, teklif geldiği zaman değerlendirdim ve medyaya girdim. Önemli olan, o beş dakikalık fırsatı daha uzun soluklu bir kariyere dönüştürebilmek. Kısmet diyelim.
  Sizin planınız neydi eğer medya kapısı açılmasaydı?

  Siyaset ve kamu hizmeti ile ilgileniyordum. Siyaset eğitimi aldım ve bunun bilimini aldım. Sonra İslami bilimler okudum çünkü okuyarak bu toprağın kültürünü, dinini anlamadan sosyolojik saptamalara çok zor varırsınız. Ardından gazetecilik de size tabanın nabzını öğretiyor, sahaya iniyorsunuz. Bu meslek bana Türkiye’yi tanıma fırsatı verdi. Her şey gözüktüğü kadar çok kolay olmadı. Medya, özellikle kadınsanız ve gençseniz çok mücadele vermeniz gereken bir sektör. İyi eğitim almanız da bazen çok büyük bir engel olabiliyor. Kurtlar sofrası Türk medyası. Ben de hep büyük gruplarda üst düzeyde görev aldım. Başınız dik, alnınız açık o görevleri yapmakta zor.
  Siyasete erken bulaştığınızı düşündünüz mü?

  O dönem bana üç partiden teklif geldi. O an talep varsa bir hikmeti vardır bu işin diye düşündüm. Ailemden insanların Demokrat Parti ile ilgili organik bağı olduğu için önceliği DP’ye tanımak zorunda kaldım. İmza attıktan sonraki hayal kırıklıklarıma gelince, cumhurbaşkanlığı oylaması için Meclis’e girilmemesi bizim için çok büyük bir hataydı. Bence ANAP ve DP’nin birleşmemesinden daha büyük bir handikaptı. Doğru mu yaptım yanlış mı yaptım bunu zaman gösterecek.

  Tekrar siyaseti düşünür müsünüz?

  Siyasete girince iş değişiyor, karışıyor. Bazen acaba medya veya kamu yönetiminde kalsam daha mı iyi diye düşünüyorum. Ülkeye hizmet etmenin başka yolları var. Siyasette üzerinize giydirilen elbiseyi mi atmaya çalışacaksınız yoksa kendinizi mi ifade edeceksiniz. Siyasetin kalıplarından kurtulamıyorsunuz. O yüzden şimdi sorarsanız geleceğe dönük olarak iki kere düşünürüm adım atmadan.

  Başörtülüler gerçekten bir baskı unsuru mu?
  28 Şubat sürecinde üniversitedeyken derse coplu polisler geliyor ve başörtülü kızı yaka paça dışarı çıkarıyorlar. Yaşadığı travma bir tarafa, yıllarca Kanada’da okumak zorunda kalıyor. Kaç sene sonrada Türkiye’ye dönüyor. 32. Gün’ün Bilgi Üniversitesi’ndeki yayınında salondaydı ve konuşmasından sonra salona dönüp “Lütfen kardeş olalım” dedi. Böyle sağduyulu insanlar var. Bence benden önce onlar konuşmalı başörtüsü konusunda. Ekranlarda sürekli sanki iki tarafta da uç örnekler varmış gibi gösteriliyor. TV’lerin işine bu geliyor. Ben böyle bir durumu yaşasam bu kadar hoşgörülü olmayabilirdim. Bazı çevreler engin ve sonsuz algı güçleriyle başörtülü kadınların niyetlerini okumakla kalmayıp koskoca bir topluluğu bir genellemeye indirgiyor.

  Başörtüsü tartışmalarının bir iç çatışmaya dönüşeceğine inananlar var. Siz ne düşünüyorsunuz?
  Özgürlüklerde hiyerarşi olmaz. Dünyanın hiçbir ülkesinde önce bu haklar sonra bu haklar diye bir şey yoktur. Rektörlerin açıklamaları oluyor, fakat bu rektörler Türkiye’nin bütün rektörlerini temsil etmiyor. Bunlar Türkiye’deki eğitim görevlilerinin yüzde yirmi beşi ile gelmiş birkaç rektör. Sürekli ‘üniversiteler bilim yuvasıdır’ vurgusu var. Çok yanlış bir terminoloji. Sanki başörtülü öğrenciler üniversitelere gelince bilim yuvası olmaktan çıkıyor. Bu bilimin kutsallaştırılması gibi bir şey. Zamanında Batı dünyası da bu süreçten geçti. 1960’larda Kuhn bilimsel ilerleme ideolojilerini sorgularken ilerlemeyi ölçmek için farklı nesnel ölçütler gerektiğine dikkat çekti. Bilimsel yöntemin yanısıra tarihsel, sosyolojik, ahlaki ve toplumsal şartlar da hatta dini ve estetik kaygılar bile bu kıstaslara dahildir. ABD’de birçok üniversite bilim ve dini yoğurur. Gnostism denilen bu akım inancı bilgiye dönüştüren bir akım. Benim için din de bilim de hakikat arayışı. Üniversiteler birer özgürlük alanı ve başörtüsü oraları bilim yuvası olmaktan çıkarmaz.

  Bir de zorla genç kızların örtüldüğü iddiası var...
  İnsanların zihninde başörtüsü ile sanki kadınların üzerinde bir hakimiyet kuruluyor görüşü var. Başörtüsü kadını bastıran bir şey olarak algılanıyor. Hıristiyanlıktaki kadın figürüne baktığınız zaman Meryem Ana, saflığı ve azizeliği ile ön plana çıkarır. İslam dünyasındaki kadına baktığınız zaman Hz. Hatice başta olmak üzere alim ve arif yönü ile ortaya çıkar. Hiç bunlar konuşulmuyor, yüzeysel bir bakış açısı ile değerlendiriliyor. Benim için bu durum George W. Bush’un Irak’a girerken “Biz Irak’ı özgürleştireceğiz.” demesi kadar trajikomik bir durumdur. Gerçekten inancı için örtünen bir insanın, bunun ne kadar özgürleştirici bir kavram olduğunu anlamıyorlar. Kolay bir şey değil bence örtünmek. Zorla örtünenler ancak yüzde sekizlik bir orandır. Aynı şekilde başörtüsü örtmek isteyip örtemeyen bir kesim de var. Bu, Türkiye’nin sosyolojik bir gerçeği. Bana ‘madem öyle, sen niye örtünmüyorsun’ diyorlar. Örtünmüyorum diye Kur’an ayetlerini inkâr edemem, bu gerçekten bir şeye hazır olma meselesi. Kur’an-ı Kerim’de birçok surede hükümlerin ardından ‘Allah esirgeyen ve bağışlayandır’ ifadesi yer alır. İslam zorluk dini değildir. Başörtüsü konusunda yapılan tartışmalar; Kur’an-ı Kerim’in bütününe inilmeden içinden cımbızla bir-iki şeyi çekersiniz sonra da kapıştırırsınız ortaya başka bir şey çıkar. Burada hem yüzeysellik, hem indirgeme hem de genelleme sorunu var.

  Sorun gerçekten başörtüsü mü? Yoksa esas sorun başka mı?
  Başörtüsünden çok elitler ile ilgili bir savaş. Şimdiye kadar muhafaza etmiş oldukları bir yer var. Oraya yeni elitlerin gelmesinden ve yerlerini almasından dolayı ortaya çıkan bir kavga var. Bunun başörtüsü ile bir alakası olduğunu düşünmüyorum. Elit olmanın imajı veya tekeli kimsenin elinde değil. Birçok modernlikler olabilir. Türkiye’de belli bir kesimin kafasında modern Türkiye kalıbı var. Fakat başkalarının da modernlik anlayışları olabilir. Türkiye’de laik insanlar kendilerini demokrat zannediyorlar. Laikseniz ve demokrat olmayı düşünüyorsanız karşınızdakinin de var olma hakkını görmeniz gerekir.
  Söylendiği gibi başörtüsünden bir çatışma çıkar mı?

  Öyle bir psikolojik yönlendirme var. Her gün insanlar ekranlara çıkarılıyor ve kapıştırılıyor. Dikkat edin, bu kapıştırmalar üniversite yerleşkelerinde oluyor. Siz kameralarınız ile üniversitelerin salonlarına gidiyorsunuz ve insanları kışkırtıyorsunuz. O okul sıralarında, koridorlarında etksini bırakıyorsunuz. İnsanlar da o yönlendirmeden nasibini alıyor. Siz on kere gerginlik var mı diye sorarsanız bir yerden gerginlik çıkar. Ben bunların yapay olduğuna inanıyorum.

  Farklılıklarımızı bölünme değil, çoğulculuk olarak algılayalım

  Bütün bu endişelerin hepsi yapay mı yani?
  Risk var mı, var. Ama bu risk tehdit mi asıl önemli olan bu. Demokraside getirdiğiniz her yeni açılım bir risk taşır. Başörtüsü yasağının kaldırılması da beraberinde bir risk getirir. Fakat siz o riski tehdit diye lanse ederseniz, demokrasiye yanlış yapmış olursunuz. Dünyanın en çağdaş ülkeleri en özgür ülkeleridir. Üzerlerine gittiğiniz zaman bizim halkımız buna hazır değil diyorlar. Böyle jakoben yaklaşırsanız bir şey halledemezsiniz. Ali Bayramoğlu’nun çok sevdiğim bir sözü var: “Topluma karşı yapılan her yasak zamana karşı alınan bir yenilgidir.” Ben Türkiye’nin aklıselim çıkacağını düşünüyorum. Hep bölünmeden bahsediliyor. Bunu bölümme değil çoğulculuk anlamında okumayı denesek? Belki de bu bir zenginliği getirecek. Nasıl okuduğunuza bağlı bu birazda. En önemli görev de medyaya düşüyor fakat ne yazık ki medya sağduyulu davranmıyor.
  Sürekli gündeme baskıların arttığı ile ilgili haberler sunuluyor. Bu nereye gider?
  Sedat Laçiner haftalar önce birşey söyledi. Bakın dedi, önce başörtülü kızların sözde nasıl flört ettiklerine dair tefrikalar yayımlanmaya başlanacak. Olay sulandırılacak. Ardından da başörtülüler başörtüsüz bir kıza şöyle yaptı gibi şeyler ortaya çıkacak. Ardından üniversite yerleşkelerinde farklı kutuplaşmalar olacak. Dikkat ederseniz hepsi aynı ilde ve çevrede sırayla oluyor. Bunların provokasyon amaçlı olduğu aşikâr. 98 senesine kadar başörtüsü serbestti ve ben hiç kezzap olayı falan hatırlamıyorum. Başörtüsüz kızların buna zorlandığını da hatırlamıyorum. Suni bir şey yapmaya çalışırsanız bunu başarırsınız. Halkın buna itibar göstereceğini sanmıyorum. Ben umutluyum aslında. MHP’yi tebrik ediyorum. MHP halka iniyor ve halklaşıyor. Bu sadece yüzde kırk yedi ile gelen bir partinin dayatması değil yüzde seksene varan bir şey. Devlet Bahçeli, Mehmet Ağar’ın düştüğü tuzağa düşmedi. Tuzağa düşmediği için MHP’ye bu kadar kızgınlar.
  Türkiye’nin gittikçe muhafazakârlaştığını düşünüyor musunuz?
  Türkiye içki yasağı konusunda çok liberal bir ülke. ABD’de on sekiz yaşında reşit oluyorsunuz; ama yirmi bir yaşından önce içki içemiyorsunuz. Elinizde içki ile dışarıda dolaşamazsınız. AKP’nin yanlışları yok mu, tabii ki var. Fakat geçmişteki iktidarların da oldu. Ben AKP temsilcisi değilim; ama şimdiye kadar her şey sütlimandı, sanki şimdi her şey bozuldu gibi bir şey yok. Dünya muhafazakârlaşmıyor, sadece insanların kimlikleri daha ön plana çıkıyor. Olay zaten başörtüsü değil. Olay kim daha çok parsel kapacak mücadelesi. İslami kesimde daha çok entelektüel kızlar bence örtünmeyi tercih ediyor. Onlar daha bilinçli örtüyor. Başörtüsü eğitimsizlikle bir tutuluyor. Harvard’da yüzlerce başörtülü öğrenci var.

  haber10

 2. #2
  Aranan Üye kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2007
  Bulunduğu Yer
  Karanlıklar
  Mesajlar
  1.905
  Tecrübe Puanı
  107374528

  turkey Ce: Konu Saptiriliyor

  Alıntı sefira´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
  Olay zaten başörtüsü değil. Olay kim daha çok parsel kapacak mücadelesi. İslami kesimde daha çok entelektüel kızlar bence örtünmeyi tercih ediyor. Onlar daha bilinçli örtüyor. Başörtüsü eğitimsizlikle bir tutuluyor. Harvard’da yüzlerce başörtülü öğrenci var.

  haber10
  Evet sanırız konunun özü burdaki kelimelerde gizli çok meşhur bir atasözümüz vardır
  ''Anlayana Sivri Sinek Saz Anlamayana Davul Zurna az'' bu haber için emeğiniz için size teşekkürler konunun detaylarına inersek konu bütünlüğünü kaybeder hissindeyiz o yüzden sözün bittiği yer olarak aldık sözlerinizi iyilik melekleri ve mutluluklar sizinle olsun
  Saygılar

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. namaz (çok gzl bi konu )
  By güle_aşık in forum Namaz
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-07-2009, 13:04
 2. Mat-2 Konu Anlatımı...
  By alos in forum Matematik
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 01-15-2008, 18:48
 3. Konu$ SevqiLi ...
  By Asi_Kız in forum Şiir
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-14-2007, 01:10
 4. Konu$ SewDiĞim...
  By ..::TUĞBA::.. in forum Resimli Şiirler
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 07-23-2007, 17:27
 5. Konu Nasilacilir
  By BLACKRAKUN in forum Tanişma Yerimiz
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 01-17-2007, 22:38

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375