Şenol ÇAKIR / ŞIRNAK, DHATürk Silahlı Kuvvetleri’nin Kuzey Irak’ta terör örgütü PKK yuvalarına yönelik 8 gün süren ’Güneş Harekátı’na katılan askerler, yaşadıklarını anlattı.

Telsiz frenkansına girip "Gidin buradan" diyen PKK’lılara, "Sizi almadan gitmeyiz" yanıtı veren askerler, metrelerce karla kaplı yüksek dağların doğal kale ve mağaraların ise labirent gibi olduğunu söyledi. Askerler, bölge ve yaşadıklarıyla ilgili şunları söyledi:

PKK’lı teröristlerin saklandığı Irak’ın kuzeyindeki dağlar çok yüksek. Birçok derin vadi bulunuyor. Vadilerin sağında ve solunda sayamadığımız kadar mağara var. Dağların zirvelerinde de PKK mevzileri mevcut. Buraları uçaklarımız ve helikopterlerimiz bombaladı. Ardından güzergáhta öncü kuvvetlerimiz emniyet görevi aldı. Sonra da o bölgeye çok dikkatli şekilde ilerledik.

TİPİ VE SİS ALTINDA ÇATIŞMA

Kandil’den sonra PKK’lıların en önemli kamplarından olan Zap’a ilerlerken, bize pusu kuran teröristlerle çatışmaya girdik. Hava birden bozdu. Kar, tipiye dönüştü. Göz gözü görmüyordu. Üstüne üstlük bir de sis çökmüştü. Çatışma saatlerce sürdü. Burada PKK’ya ağır darbe vurduk.

Teröristler zaman zaman bizim telsizin frekansına girip, bozuk bir Türkçe ile "Ne işiniz var burada, gidin" diyorlardı. Biz de, "Sizi almadan bir yere gitmeyiz" cevabı veriyorduk. PKK’lılar şiddetli çatışmalarda sürekli başka bir gruba yardım çağrısı yapıyordu.

Bölgeden kaçan PKK’lıların kullandığı mağaraların bazıları devasa boyutlarındaydı. İç bölümler labirent gibi karışıktı, tünelleri de vardı. Bir mağaranın ortasından akarsu bile geçiyordu. Yani tam bir şehir gibi görünüme sahipti. Teröristler kaçarken, geride silah ve yaşam malzemelerini bıraktı. Hepsini imha ettik
hürriyet com tr.