Memura zam olacak mı?

Enflasyon oranı hedefi aştı. İlk iki ay beklentilerin üstünde çıktı. Memurlar önlem alınmasını istedi.

Memur maaşlarına 2008 için ocak ve temmuz aylarında yüzde 2+2 şeklinde zam yapılmıştı. 2008'in ilk iki ayında tüketici fiyatlarındaki artış ise yüzde 2,11 oldu.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu, "Enflasyon artışının memurlara yansıtılmasını talep ediyoruz. Temmuz ayı beklenmeden enflasyon farkı memurlara ödenmeye başlanmalıdır." dedi.

Kamu-Sen Genel Sekreteri Fahrettin Yokuş ise "Tutmayan enflasyon hedefleri memurları mağdur etmeye devam ediyor. Bu uygulamadan vazgeçilerek 'enflasyon refah payı' uygulaması hayata geçirilmeli. En azından büyümeden memurlara da pay verilerek enflasyon karşısında bir koruma sağlanmalı." diye konuştu.

HER AY İÇİN ZAM YAPACAK MISINIZ?

CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, memur ve emekli maaşlarına ilk 6 ay için yapılan yüzde 2'lik zammın, gerçekleşen enflasyon karşısında 2. ayda eridiğini belirterek, ''Memur ve emekli maaşlarına bundan sonraki her ay için enflasyon oranında zam yapacak mısınız?'' diye sordu

Ersin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu önergesinde, Hükümetin 2008 yılı enflasyonunu yüzde 4 olarak tahmin ederek, memur ve emekli maaşlarına ilk 6 ay için yüzde 2 zam yaptığını anımsattı.

Bu yılın ilk 2 ayının enflasyon toplamının yüzde 2,11 olduğuna işaret eden Ersin, ''AKP Hükümetinin 2008'in ilk 6 ayı için, memur ve emekli maaşlarına yaptığı zam, gerçekleşen enflasyon karşısında daha 2. ayda erimiştir. Enflasyonun önümüzdeki aylarda artarak devam edeceği anlaşılmaktadır'' dedi.

Haber Kaynağı: