ABD’de, "sol-liberal" olmasıyla ünlü Vermont Eyaleti’ndeki iki ayrı yerleşim bölgesinde, Başkan George W. Bush ve Başkan Yardımcısı Dick Cheney’nin tutuklanmasına halk oylamasıyla karar verildi. CNN yorumcuları, kararları "daha çok sembolik" olarak niteleyerek yine de Bush ve Cheney’nin bu bölgelerden "uzak durmasını" tavsiye ettiler.

Brattleboro ve Marlboro’da, Başkan Bush ve Cheney’nin anayasayı çiğneyip çiğnemediği halka soruldu. Halk, her iki bölgede de Başkan Bush ve Cheney’nin anayasayı çiğnediği yolunda oy kullandı. Vermont’da önseçimlerin de yapıldığı günde, her iki bölgede halk biraraya gelerek konuyu tartıştı. Oy kullandıktan sonra konuşanların çoğu, kararları, "yedi yıllık Bush Yönetimi’ne ve Irak savaşına bir tepki" olarak nitelediler. 74 yaşındaki bir emekli fotoğrafçı, Bush’un halk iradesine saygılı olmadığını ifade ederek "öfkeliyim" dedi.

Beyaz Saray, kararlarla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Ancak, Cumhuriyetçi Parti Ulusal Komitesi’nden yapılan bir açıklamada, vergi mükelleflerinin parasının boşa harcanması ve yararlı olmayan partizan siyaset konusunda "solun sınır tanımadığı" belirtildi.
hürriyet com tr