Afrika Birliği, kıtada çıkan çatışmaları engellemek üzere oluşturduğu "Afrika barışı koruma gücününün" eğitimi Türk askerine emanet etme kararı aldı.Bu çerçevede, Afrika Birliği'nin Addis Ababa'da kurduğu Afrika barışı koruma gücünün komuta kademesini eğitmek üzere, Türkiye'den yardım istendi. Genelkurmay Başkanlığı da, Addis Ababa'ya iki üst düzey Türk subay gönderme kararı aldı.
Afrika Birliği örgütü, Afrika kıtasında çıkan tüm çatışmalara dışardan müdahale edilmesi yerine, Afrika ülkeleri tarafından oluşturulacak ortak bir gücün gönderilmesini istiyor. Bu amaçla, Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da oluşturulacak ortak Afrika gücünü koordine ve komuta edecek bir birim oluşturulmasına karar verildi. Ancak bu birimin eğitimi için, daha önce bu tip uluslararası barışı koruma operasyonlarında tecrübeli bir ülkeden destek alınmasına ihtiyaç duyuldu.
Bu çerçevede, daha önce Somali'deki BM gücünün komutasını üstlenmiş olan, ayrıca Bosna, Kosova, Afganistan gibi uluslararası operasyonlarda da aktif rol oynamakta olan Türkiye'den yardım istendi.
Afrika Birliği'nin, Addis Ababa'daki komuta merkezinde görev alacak üst düzey Afrikalı subayların, Türk subaylar tarafından eğitilmesi konusundaki başvurusu geçtiğimiz aylarda Ankara'ya ulaştı. Dışişleri Bakanlığı tarafından bu istek, hükümete, Genelkurmay Başkanlığı'na da iletildi. Sonuçta, Afrika Birliği'nin eğitim için Türk subaylardan yararlanma isteği kabul edildi. Genelkurmay Başkanlığı, bu amaçla iki üst düzey Türk subayını çok yakında Addis Ababa'ya gönderme kararı aldı.
19 YENİ BÜYÜKELÇİLİK

Bu arada, hükümetin Afrika'ya açılım projesi çerçevesinde "kara kıtada" toplam 19 Türk büyükelçiliği açılmasına da karar verildi.
Afrika'da halen 12 ülkede Türk Büyükelçiliği bulunuyor. 19 yeni Büyükelçilik açılarak, Afrika kıtasındaki Büyükelçilik sayısı toplam 31'e çıkarılacak. Üstelik bu uygulama iki sene içinde hayata geçirilecek.
Yeni Büyükelçiliklerden 10'unun 2008 yılı içinde açılmasına karar verilmişti. Şimdi hazırlıklar iyice hızlandırıldı ve Tanzanya, Gana, Kamerun, Nijer, Çad ve Mali’de "en geç Ağustos ayına kadar", yeni Türk büyükelçiliklerinin çalışmaya başlamış olmasına karar verildi. Diğer 4 Büyükelçilik 2008'in son aylarında, 6 Büyükelçilik ise 2009 yılında açılacak. Türkiye Somali ya da Zimbabwe gibi ülkelerde de Büyükelçilik açmayı planlıyor, ancak bu ülkelerdeki iç karışıklıkların sürmesi nedeniyle yeni Türk büyükelçiliklerinin "ne zaman açılabileceği" konusunda planlama yapılamıyor.
hürriyet com tr