Yılın ilk büyük petrol arama projesiTPAO, yılın ilk büyük petrol ve gaz arama projesinde düğmeye bastı. Ortaklık, sismik öncesi hampetrol ve doğalgaz aramalarında özel sektör işgücünden yararlanacak.


Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'ndan konuyla ilgili yapılan duyuruda, veri toplama çalışmaları için yıl sonuna kadar her ay 258 işçi çalıştırılacağı kaydedildi.

Genel Müdürlük, Türkiye'nin her bölgesinde sismik veya sismik dışı yöntemlerle için veri toplama amaçlı olarak, sondaj öncesi petrol ve doğalgaz aramaları için; her türlü arama safhalarında yapılacak sismik ve saha çalışmaları için veri toplama hizmet alımı ihalesi açtı.

Program kapsamında yer alan ilçe veya köy çalışma sahalarında yapılacak aramalarda özel sektörün işgücü kapasitesinden de yararlanılacak.

Hampetrol ve doğalgaz aramalarının daha geniş kapsamlı olarak yapılması amacıyla Türkiye'nin tüm bölgelerinde yapılacak sondaj öncesi sismik çalışmalarında her ay 258 kişi istihdam edilecek.

Veri toplama hizmeti süresince elde edilecek tüm bulgular TPAO Genel Müdürlüğü tarafından toplanarak daha sonra sondaj öncesi çalışmalar için değerlendirilecek.

25 Mart 2008 tarihinde yapılacak hizmet alımı ihalesi kapsamında yapılacak programının bu yıl sonuna kadar tamamlanması öngörülüyor.
AA