Rektör, üniversitedeki mescitleri kapattırdıKastamonu Üniversitesi'nde bulunan mescitler, Rektör Prof. Dr. Bahri Gökçebay'ın talimatıyla kapatıldı.Yaklaşık 7 bin öğrencinin eğitim gördüğü üniversitede mescitlerin 'kullanılmaması ve oda sıkıntısı' sebebiyle kapatıldığı açıklandı.

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Gökçebay, mescidin son zamanlarda kimse tarafından kullanılmaması sebebiyle toz toprak içinde kaldığını iddia etti.
Üniversitede hocaların 3-4 kişi bir odada kaldığını belirten Gökçebay, yer sıkıntısı sebebiyle mescitleri kapattıklarını savundu. Rektör Gökçebay, şunları söyledi:
"Üniversitemizde mescit vardı da diyemem yoktu da diyemem. Eskiden vardı. Son zamanlarda kimse kullanmıyordu. Zaten bizim de yer sıkıntımız vardı. Çoğu hocamız bir odada 4 kişi kalıyor. Biz de orayı hocalarımıza tahsis ettik."
Rektör Gökçebay, namaz kılan öğrenciler için "Gitsinler camide namaz kılsınlar. İslamiyet hoşgörü ve kolaylık dinidir. Namazın telafisi var, eğitimin telafisi yok." ifadelerini kullandı.
Namaz kılan öğrencileri ise mescidin kullanılmadığı iddiasının doğru olmadığını söyleyerek, mescitler kapatılınca zor durumda kaldıklarını anlattı.


zaman