İstanbul’da, Başbakan Erdoğan’a suikast hazırlığında oldukları iddiasıyla DHKP-C üyesi üç kişi yakalandı. Polise göre, ’suikast timi’, Erdoğan Üsküdar’daki evine geldiğinde patlayıcı yerleştirilmiş uzaktan kumandalı oyuncak arabaları patlatıp kargaşa yaratacak, ardından da Başbakan’ı otomatik silahlarla tarayacaktı.

BAŞBAKAN
Tayyip Erdoğan’a, uzaktan kumandalı oyuncak otomobile bağladıkları bombalı düzenekle suikast girişiminde bulunmaya hazırlanadıkları iddiasıyla yasadışı DHKP-C üyesi 3 kişi yakalandı. İstanbul İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Başbakan Tayyip Erdoğan’a yönelik suikast girişiminin ipuçlarını, 1,5 ay önce İstanbul’da bir operasyonda yakalanan, örgütün askeri kanat yöneticilerinden Asuman Özcan’ın evinde ele geçirdi.

KROKİLER HÜCRE EVDE Asuman Özcan’ın kaldığı hücre evdeki dökümanlarda, Başbakan’a yönelik İstanbul’da düzenlenmesi öngörülen suikastın krokileri yer alıyordu. Suikastte, Silahlı Propaganda Birliği üyesi 3 kişisinin rol alacağı da belirtiliyordu. Suikast timinin, Erdoğan’ın Üsküdar’daki evine geldiği sırada bomba düzenekli uzaktan kumandalı oyuncak otomobilleri patlatmayı, oluşan kargaşa ortamında konvoyu otomatik silahlarla taramayı planladıkları belirlendi.

LOKANTADA BASKIN Bunun üzerine İstanbul Polisi, suikast eyleminde aktif rol oynacak, örgüt tarafından belirlenmiş suikast timinin peşine düştü. Suikast için biraraya geldikleri iddia edilen DHKP-C militanları Ö.B.Ö., D.Ş. ile Z.K., 4 gün önce Beylikdüzü’nde bir lokantada buluşunca, İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından düzenlenen operasyonla yakalandı. Militanların Küçükçekmece’de kaldıkları hücre evine operasyon düzenleyen polis, Erdoğan’a düzenlenlemesi planlanan suikastin ayrıntılarına da burada ulaştı.

ABD ŞİRKETLERİ DE HEDEF Evde yapılan aramada, 1,5 ay önce yakalanan Asuman Özcan’ın hazırladığı suikast krokileri ve eylem planı ile Kaleşnikof tüfek, Baretta tabanca, bomba yapımında kullanılan 35 kilo amonyum nitrat ve bomba düzeneği haline getirilmiş uzaktan kumandalı oyuncak arabalar bulundu. Ayrıca ABD’li dev şirketlerin adreslerinin yazıldığı bir ajanda ele geçirildi. Soruşturmayı derinleştiren polis, suikast timinin Asuman Özcan’ın yakalanmasının ardından eylemi bir an önce gerçekleştirmek için biraraya geldiğini belirledi. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ndeki sorgulamaları tamamlanan 3 militan, Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne gönderildi.

hürriyet com tr