Cemil Çiçek Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında Youtube'a düşen kasetler konusunda da açıklama yaptı.
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu 4 saat 45 dakika sürdü. Sona eren toplantı sonrasında Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek açıklama yaptı:

"Terör, Türkiye-Irak ilişkilerinin gelişmesinin önünü tıklayan bir faktör olmuştur. Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin ülkemize gelmesi faydalı olmuştur. Irak'ın üst kurul kurma teklifini değerlendirmekteyiz. Talabani'nin gelişiyle çeşitli işbirliği konularını konuştuk. Irak'a yatırımlar da sürdürülmeye çalışılmaktadır. Irak'a daha çok yatırım yapmayı planlıyoruz. Talabani'nin ziyareti yeni bir işbirliğinin ilk adımıdır.

AB'ye uyum konusunda pek çok mevzuatı değiştirdik. AB'ye uyum konusunda yapılan çalışmalarla ilgili Milli Gelirle ilgili güncellemelerin nelere göre yapılacağı konusu görüşüldü. Milli gelir hesaplaması AB'ye uym için değiştirilmiştir.

Bunun haricinde Sayın Başbakan'ın İzmir' yaptığı ziyaret sırasında gündeme gelen serbest bölge konusu... Serbest bölge konusunun yeni baştan ele alınması için çalışma başlatılmıştır. Yasal düzenleme gerekiyorsa yasal düzenleme yapılacaktır.

Bir diğer ele aldığımız konu şse Türkiye'nin ağırladığı önemli isimler olmuştur. Bunlardan biri KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat. Kıbrıs sorunun çözümü için girişimler bir kez daha gözden geçirilmiştir. 2008'de Kıbrıs konusu bir kez daha dünya gündemine gelecektir.

Terörle mücadele sadece askeri mücadele değildir. Siyasi, askeri, ekonomik ilişkilerin de ele alınması gerekmektedir. Türkiye'de terörle mücadele ederken öngörülen şekilde ortaya koymuştur. Siyasi tedbirler de yapılmaktadır. Talabani'nin ziyareti bile bir siyasi çabadır. Başba bir ülke yüzünden zor durumda kalınıyorsa o ülkeyle sıkı işbirliği içerisinde olunmalıdır. Tedbirleri hep güncelleştiriyoruz. Önümüzdeki Cuma Terörle Mücadele Kurulu var. Orada da güncelleme yapacağız.

Türkiye hiçbirşey boşlukta değildir. Çağımızda karşılaştığımız internet ve beraberinde getirdiği sorunlar. Bir yasa tasarladık. Uygulanması zor bir yasa. Gençlerimize kötü örnek olabilecek olayları engellemek için bir düzenleme yaptık. Yasa da önümüzdeki günlerde gündeme gelecektir. Yasa dışı dinleme özü itibariyle doğru olabilir ama yasa dışıdır, suçtur. "


HABERTURK