İran’da bir öğrenci grubu, onlarca Filistinli’nin öldüğü Gazze operasyonu yüzünden İsrailli üç liderin başına toplam 1 milyon dolar ödül koydu.


Bu liderleri ’infaz’ edecek kişilere ödül vaat eden Adalet Arayan Öğrenciler Grubu, halkı da Filistin ile dayanışma için böbreklerinden birini bağışlamaya davet etti.

Filistin’in Gazze Şeridi’ni hedef alan operasyonlar yüzünden İranlı bir öğrenci grubu, İsrailli üç liderin başına toplam 1 milyon dolar ödül koydu. Adalet Arayan Öğrenciler Grubu, parası olmayan halkı da böbreklerinden birini vererek ödüle katkıda bulunmaya çağırdı.

Önceki gün Tahran’da düzenlenen toplantıda İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak’ın başına 400 bin dolar, Mossad gizli servisinin başı Meir Dagan ve askeri istihbarat şefi Amos Yadlin’in başına 300 biner dolar ödül konduğu açıklandı. Toplantıda, "devlet terörü mimarlarının devrimci infazı için ödül konduğu" bildirildi. Ödülün bu üç kişiyi ’cezalandıracak’ dünyanın herhangi bir yerinden kişi ya da ailelerine verileceği belirtildi.

Salona asılan pankartta İran’ın devrim lideri Ayetullah Humeyni’nin "İsrail, haritadan silinmelidir" sözleri dikkat çekti. Toplantı, katılımcılara, böbrek bağışı için başvuru formu dağıtılmasıyla son buldu. Organizatörlerden Bayan Foruz Rajaifar, "Bu, Filistinlileri desteklemek ve Siyonist rejimin başlarını yok etmek için sağlığımızdan bile fedakarlık yapmaya hazır olduğumuzu göstermenin en iyi adımlardan biri" dedi.

Şubat ayının sonundan bu yana İsrail’in Gazze’de düzenlediği operasyonlarda çocuklar da dahil 132 Filistinli ölmüştü. İsrail, Hamas’ın kontrol ettiği Gazze’den İsrail topraklarına atılan füzeler yüzünden Filistin’e misillemede bulunuyor. Tırmanan şiddet, ABD’nin sponsorluğunda yürütülen Ortadoğu barış görüşmelerini tehlikeye sokmuştu. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, operasyonları protesto etmek için görüşmelere katılmayı askıya almıştı.
hürriyet com tr