İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan üniversite öğrencilerine yaşamı kolaylaştırmak için her yıl verdiği ayda 100-250 YTL’lik bursları, sahte belgelerle hayali öğrenciler yaratıp hortumlayan şebeke çökertildi. Şebekenin üç yılda 5 milyon YTL’yi kendi hesabına aktardığı ortaya çıktı. Aralarında öğretmen, asker ve muhtarın da bulunduğu 67 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne üç ay önce öğrencilere verilen burs paralarının bir çete tarafından hortumlandığı ihbarını yaptı. Polis, belediyenin burs başvuru formlarını inceledi ve çok sayıda kişinin sahte belgelerle defalarca burs aldığını belirledi. Bini aşkın sahte belgeyle alınan bursun miktarı 5 milyon YTL’yi buluyordu.

Soruşturmayı derinleştiren ekipler, Bahçelievler’de bir dershanenin öğretmenlerinden Osman Erşen’in elebaşılığını yaptığı 13 kişilik şebekenin dolandırıcılığı organize ettiğini ortaya çıkardı. Erşen’in sahte kimlik bilgileriyle belediyeden sadece kendi adına 41 burs aldığı tespit edildi. Beylikdüzü Belediyesi’nde görevli bir memurun da şebekeye yardımcı olduğu saptandı.

Bir muhtarın ise sahte kayıtlar için şebekeye kimlik bilgisi aktardığı ortaya çıktı. Şebeke ile ilgili incelemede, Van’da bir astsubay ile Balıkesir’de askerliğini asteğmen olarak tamamladıktan sonra orduda kalan bir teğmenin de 212 farklı burs kaydı üzerinden para aldıkları belirlendi.

Dün sabah İstanbul, Van ve Balıkesir’de belirlenen 50 adrese 300 polis baskın yaptı. Narkotik ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün de destek verdiği operasyonda Osman Erşen ile birlikte 67 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda, burs başvurularında kullanılan belgeler ele geçti. Osman Erşen’in üzerinden, bursları çektiği 41 ATM kartı çıktı. Ayrıca şebeke üyelerinin bar ve pavyonlarda, hayat kadınları ile paraları yerken çekilmiş fotoğrafları da bulundu.

Belediye bu yıl 36 milyon YTL burs dağıtacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi geçen yıl 40 bin öğrenciye burs verdi. 2007-2008 döneminde burs verilecek öğrenci sayısı 50 bine çıkarılırken, toplam burs miktarı da 36 milyon YTL olarak açıklandı. Lisans ve ön lisans öğrencilerine 7 ay boyunca aylık 100’er, yüksek lisans öğrencilerine 150’şer, doktora öğrencisine ise 250’şer YTL ödeme yapılıyor.

ŞEBEKE NASIL ÇALIŞIYORDU

Polisin iddiasına göre burs hortumcusu çete şöyle çalışıyordu:

Çete, burs almak için önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne hayali öğrencilerin kimlik bilgileriyle internet üzerinden başvuruyor.

Sahte kimlik bilgileri, şebekenin muhtar üyesi tarafından derleniyor. Sahte okul belgeleri, kimlikler, şebekenin konusunda uzmanlaşmış elemanları tarafından hazırlanıyor.

Bir ekip de, sahte belgelerle bankada hesap açtırma işini yürütüyor.

Burs başvurusu yapılan hayali öğrencilerin kazanma şansını artırmak için, ders notları dikkat çekmeyecek kadar yüksek tutuluyor.

Kazananlar açıklandığı zaman, şebekenin yarattığı hayali öğrenciler, sahte belgeleriyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başvurup, lyedi ay boyunca banka hesaplarına para akıtacak işlemleri tamamlıyor.

Polis yaptığı araştırmada, burs alan öğrenciler arasında, ortaokul ve lise ve üniversite mezunları çoğunlukta olduğunu belirledi.
hürriyet com tr