Türban yasağında başa döndük
12 Mart 2008 Çarşamba 19:23
Önce türbana izin çıktı... Üniversiteler türbana kapısını açtı. Şimdi tekrar açılan kapılar kapanmaya başladı...


Danıştay'ın kararı sonrası daha önce türbana izin veren bazı üniversiteler bu sabah saatlerinden itibaren türbanlı öğrencilerin okula girişine izin vermedi.
Yusuf Ziya Özcan'ın rektörlere gönderdiği yazıyla ilgili kararı sonrasında, çeşitli üniversitelerden açıklamalar geldi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen, Danıştay kararı üzerine üniversitenin yönetim kurulları ve senatosunu toplayarak değerlendirme yaptıklarını belirtti ve ''Bu değerlendirme sonucunda, 15 gün önceki duruma dönülmüştür'' dedi.

Rize Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazmi Turan Okumuşoğlu da gazetecilere yaptığı açıklamada, Danıştayın YÖK'ün ilgili yazısını iptal etmesi üzerine eski uygulamaya döndüklerini ifade ederek, ''Türkiye bir hukuk devletidir. YÖK tarafından bize yazı gönderilmesinin ardından kararı uygulamıştık. Ancak şimdi Danıştayın verdiği karar var. Biz de doğal olarak eski uygulamaya döndük'' dedi.

Sakarya Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamada ise YÖK'ün genelgesi hakkında Danıştay tarafından verilen yürütmenin durdurulması kararıyla, yeni bir durumun ortaya çıktığı bildirildi.

Açıklamada, ''YÖK Başkanlığı genelgesi doğrultusunda karar alan üniversitemizin yetkili kurulları, bu genelgeyle ilgili Danıştay 8. Dairesinin aldığı yürütmenin durdurulması kararı sonrası, değerlendirme yaparak bir karar vermek üzere 13 Martta toplanacaktır'' denildi.
Erciyes Üniversitesi, Danıştay'ın YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın tek başına düzenleme yapma yetkisinin olmadığı gerekçesiyle aldığı karar üzerine Erciyes Üniversitesi, eskiden olduğu gibi ögrencilerin derslere türbansız olarak girmesini kararlaştırdı.

Aksaray ve Karaman'da da yasak... Aksaray Üniversitesi ve Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi'nde türban yasağı devam ediyor. Her iki üniversite yönetimi de YÖK'ün 13'üncü maddesi değişmeden türban yasağının kalkmayacağını açıkladı.

Harran Üniversitesi, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın türban uygulaması için yeni düzenlemeye gerek olmadığını belirten yazılı bildirisini rektörlüklere göndermesinin ardından türbanlı öğrencilerin dersliklere girebildiği Gaziantep Üniversitesi ve Şanlıurfa Harran Üniversitesi'nde Danıştay karanının ardından türbanlı öğrenciler dersliklere alınmadı.
internethaber