Deprem öncü olabilir mi?
12 Mart 2008 Çarşamba 21:40
Marmara'da akşam saatlerinde meydana gelen deprem öncü bir deprem mi? Uzmanlar bu soruyu yanıtladı...


Uzmanlar Marmara'da akşam saatlerinde meydana gelen deprem sonrası en çok merak edilen soruyu yanıtladı...
Marmara'daki iki önemli faydan birinde oluşan sarsıntı, doğal bir deprem olarak açıklandı. Uzmanlara göre, bu tür depremlerin çok sık olmasa da bu bölgede iki üç yıllık periyodlarla bu tür sarsıntıların olması doğal..

Ulusal Deprem İzleme Merkezi Başkanı Doğan Kalafat:

"Bu tür depremler olağan.. Vatandaşların paniğe kapılmasına gerek yok. Bu coğrafyada yaşayan herkes bu tür sarsıntılara hazırlıklı olmalıdır. Sağlam ve sağlıklı binalarda yaşayarak tedbiri almalıdır.."

Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Gülay Altay:

"Bu bölgede böyle bir deprem normal. Orta şiddette bir deprem. Şu aşamada öncü mü değil mi diye bir değerlendirme yapmak mümkün değil. Depreme hazırlıklı olarak yaşamaya alışmalıyız. Bu deprem beklenen İstanbul depreminin yaklaşıp yaklaşmadığı konusunda bir bilgi vermez bize. Bu depremle ilgili herhangi bir hasar bilgisi gelmedi henüz. Arkadaşlarımız bu konuda çalışma yapıyor"
Prof. Dr. Şener Üşümezsoy:

İddia edildiği gibi “büyük deprem” İstanbul yakınlarında gerçekleşmeyecek. 7 Ağustos’ta meydana gelen deprem, bütün stresi Çınarcık Esenköy hattına yüklemişti. Bu akşam meydana gelen deprem bizim tezimizi bir kez daha kanıtladı. Bundan sonra deprem hattı Çınarcık’tan güneye doğru bir yol izleyecek. Yani bazı arkadaşların savunduğu gibi deprem Adalar üzerinden İstanbul’a paralel gitmeyecek.
internethaber