+ Konu Cevapla
1 den 5´e kadar. Toplam 5 Sayfa bulundu

Hırant Dink vuruldu

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Hırant Dink vuruldu Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Baktabul Bot Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Mesajlar
  8.764
  Tecrübe Puanı
  9902477

  Tanımlı Hırant Dink vuruldu

  Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, gazetenin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu öldü.

  301. maddeden 'Türklüğe hakaret' suçlamasıyla yargılanan Dink, Halaskargazi Caddesi üzerinde bulunan gazetenin çıkışında kimliği belirsiz kişi ya da kişilerin silahla saldırısına uğradı.
  Hrant Dink, olay yerinde hayatını kaybetti


  Agos gazetesinin Ermeni asıllı Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, gazete girişinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Saldırganın yakalanması için yapılan çalışmalarda, Taksim'de şüpheli iki kişi gözaltına alındı.

  Bugün öğleden sonra Halaskargazi caddesi üzerinde bulunan Agos gazetesi binası çıkışında silahlı bir kişinin saldırısına uğrayan Dink, olay yerinde öldü.

  Eşkali belirlenen saldırganın yakalanması amacıyla, bölgedeki çalışmalarını sürdüren İstanbul Emniyeti, saldırıyı bir kişinin gerçekleştirdiğini duyurdu.

  Polis saldırganın 18-19 yaşlarında, kot pantolonlu ve beyaz şapkalı olduğunu belirtti.

  Olayın ardından gazete binasının önü güvenlik kordonuna alındı. Saldırı sonucu ölen Dink'in üzeri örtülürken, olay yerinde dört adet boş kovan bulundu. Dink'in cenazesi daha sonra ambulansla Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

  Polis, saldırganın yakalanması amacıyla bölgede, metro, otobüs ve vapur iskelelerinde de güvenlik önlemleri aldı. Bu arada Halaskargazi caddesi üzerindeki MOBESE kamerasının, olayın meydana geldiği noktaya biraz uzak
  düştüğü, ancak kamera görüntülerinin yine de incelendiği bildirildi.

  Ayrıca, İstanbul Emniyet Müdürlüğü, olay yeri yakınındaki iş merkezleri ve pasajlarda güvenlik kamerası bulunanlardan, görüntüleri alarak inceleme yapacak.

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin ile İstanbul Valisi Muammer Güler de olay yerine geldi. Agos gazetesi çalışanlarının binanın penceresinden ağlayarak Dink'in cesedine baktıkları görüldü.

  Olay yerine gelen Dink'in eşi Rakel ve kızı Sera, sinir krizi geçirdi. Anne ve kızı daha sonra bir ambulansla bindirilerek hastaneye götürüldü.

  Dink'in avukatı: "Tehdit mektubu almıştı"

  Hrant Dink'in avukatı Fethiye Çetin, CNN TÜRK'e yaptığı açıklamada, Dink'in son dönemde bir tehdit mektubu aldığını söyledi. Çetin, mektupta, Dink'in ailesine yönelik ifadelerin de yer aldığını belirtti.

  Bu arada Dink'in, 10 Ocak tarihli, 'Ruh Halimin Güvercin Tedirginliği' başlıklı yazısında yer verdiği ve Şişli Cumhuriyet Savcılığı'na başvuruda bulunduğunu belirttiği tehdit mektubuna ilişkin Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'na herhangi belge ulaşmadığı ortaya çıktı.

  Bursa Emniyet Müdürlüğü yetkilileri de Dink'in sözünü ettiği tehdit mektubuyla ilgili kendilerine gelen bir bilgi bulunmadığını bildirdi.

  Hrant Dink, yazısında, ''Bilgisayarının güncesi ve hafızasının öfke ve tehdit dolu satırlarla yüklü'' olduğunu belirterek, ''Bu mektuplardan birinin Bursa'dan postalandığını ve yakın tehlike arz etmesi açısından da hayli kaygı verici bulduğumu ve tehdit mektubunu Şişli Savcılığı'na teslim etmeme rağmen, bugüne değin herhangi bir sonuç alamadığımı yeri gelmişken not düşeyim. Bu tehditler ne kadar gerçek ne kadar gerçek dışı, doğrusu bunu bilmem elbette mümkün değil...'' ifadesini kullanmıştı.

  Dink'in buna rağmen koruma talep etmediği kaydedildi.

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Dink'in öldürülmesi olayının terör bağlantısı olup olmadığına dair inceleme başlattı.

  'Katil devlet' sloganları

  Hrant Dink'in cenazesinin olay yerinden kaldırılmasının ardından, 40-50 kişilik bir grup Taksim yönüne doğru yürüyüşe geçti. Dink'in öldürülmesini protesto eden bir grup Halaskargazi caddesinde eylem yaptı. Eylemde, 'Hrantlar ölmez', 'Katil devlet' şeklinde sloganlar atıldı.

  Başkentten tepkiler

  Sezer: "Çirkin ve utanç verici"
  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, saldırıyı nefret kınadığını belirterek, ''Bu tür insanlık dışı davranışlar, asla amacına ulaşamayacaktır'' dedi.

  Sezer'in mesajı şöyle: ''Hrant Dink'in Agos Gazetesi önünde uğradığı saldırıyla yaşamını yitirmesinden derin üzüntü duydum. Bu çirkin ve utanç verici saldırıyı nefretle kınıyorum. Bu tür insanlık dışı davranışlar, asla amacına ulaşamayacaktır. Ulusumuzu derinden yaralayan bu saldırının faillerinin bir an önce yakalanması, hepimizin öncelikli beklentisidir."

  Erdoğan: "Dink'in seçilmiş olması manidar"
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, olaydan büyük üzüntü duyduklarını belirterek, "İşlenen bu cinayetin arkasındaki kanlı elleri telin ediyorum. Karanlık eller bir kez daha hain emellerine ulaşabilmek için, ne yazık ki ülkemizi seçmiş ve İstanbul Şişli'de bu cinayet işlenmiş, kan dökülmüştür" dedi.

  Dink'in kurban seçilmiş olmasının son derece manidar olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, "Bazı ülkelerde sözde Ermeni soykırımına ilişkin çalışmalar varken bu cinayetin işlenmiş olması manidardır. Cinayeti tüm yönleriyle araştırıyoruz, araştıracağız" ifadesini kullandı.

  Fail ya da faillerin, olayı planlayan ya da azmettirenlerin en kısa sürede ortaya çıkarılarak adalete teslim edilmesi için içişleri ve adalet bakanlarını görevlendirdiğini söyleyen Erdoğan, bakanların İstanbul'a hareket ettiğini kaydetti.

  Başbakan, "Başta Ermeni kökenli vatandaşlarımız olmak üzere, aziz milletimiz bu sınavı aşacak sağduyu ve basirete sahiptir" dedi.

  Dışişleri: "Şiddetle kınıyoruz"
  Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, menfur saldırı şiddetle kınandı ve faillerin adalete teslim edilmesi için çalışmaların başladığı bildirildi.

  CHP lideri Baykal: "Olay utanç verici"
  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, olayın utanç verici olduğunu, hiçbir inancın bu cinayetle ilişkisi olamayacağını kaydetti.

  Türkiye'nin dünya karşısında güç duruma düşürülmek istendiğini kaydeden Baykal, "Olayı nefretle kınıyorum... Hoşgörü ve barış ortamını bozamayacaklar... Kargaşa ortamının yaratılması çok tehlikeli olur" dedi.

  TBMM Başkanı Bülent Arınç: "Haince"
  Saldırının, ''haince, sinsice, kasıtlı olarak ve direkt Türkiye'nin geleceğini, mutluluğunu yok etmeye yönelik olduğunu'' kaydeden Arınç, ''Türkiye, böylesine hain terör eylemelerinden etkilenmeyecek güçtedir. Bu hain saldırıyı yapanlar kim ya da kimlerse gereken cevabı, cezayı en kısa zamanda alacaktır. Tüm dünya bir kez daha bilmelidir ki; ülkemizde yaşayan her vatandaşımız, etnik kimliğine, dinine, geçmişine bakılmaksızın bu ülkenin sahibidir, ayrılmaz bir parçasıdır" ifadesini kullandı.

  Mumcu: "Çemberi daraltma kararının ilanı''
  Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Dink'e yönelik silahlı saldırının ''Türkiye'yi kuşatma altına alan güçlerin çemberi daraltma kararının ilanı'' olduğunu ifade etti.

  Mumcu mesajında, ''Vurulan sadece Hrant Dink Değil, Türkiye'nin itibarıdır. Saldırı dünya kamuoyuna 'barbar, hoşgörüsüz, soykırım yapan Türkler yargısını' yerleştirmeyi amaçlayan bir provokasyon. Hedef suçluluk duygusunun toplumsal bilinç altına yerleştirilmesidir'' dedi.

  Ağar: "Şiddetle ve derin bir nefretle kınıyoruz"
  Türkiye'nin çok önemli dış sorunlarla karşı karşıya bulunduğu böylesine kritik bir aşamada, ülkenin ulusal çıkarlarına büyük ölçüde darbe vuracak olan vahşi saldırıyı DYP olarak şiddetle ve derin bir nefretle kınadıklarını belirten DYP lideri Mehmet Ağar, ''Saldırının faillerinin tüm olanaklar derhal harekete geçirilmek sureti ile yakalanmasını ve adaletin önüne çıkarılmasını bekliyoruz" dedi.

  Bakan Aksu: "Soğukkanlı olmak lazım"
  İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, ''Değerli gazeteci Hrant Dink'e yapılan menfur saldırıyı nefretle ve şiddetle kınıyorum. Bu saldırı hepimizi derin bir üzüntüye sevk etmiştir. Bu saldırı, ülkemizdeki huzur güven ve istikrar ortamına yapılan bir saldırıdır... Herkesi sağduyulu, soğukkanlı olmaya çağırıyorum."

  DSP Genel Başkanı Zeki Sezer: "Sağduyulu davranalım"
  ''Ülkemizin birliğine, dirliğine, demokrasiye ve düşünce özgürlüğüne yöneldiğine kuşku olmayan bu hain saldırıyı nefretle kınıyorum. Demokratik bir düzende düşünenlere yaşama hakkını bile çok gören bir zihniyet, ancak insan dışı bir anlayışı temsil eder. Bu kritik dönemde herkesin sağduyu ile davranması gerektiğine inanıyor ve olayın faillerinin en kısa sürede yakalanmasını bekliyoruz"

  BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu: "Senaryolar muhtemel"
  "Etnik kökeni, inancı, fikirleri ne olursa olsun bir insanın hayatına kastedilmesini ve şiddete başvurulmasını kesinlikle onaylamıyoruz... Bir kere daha karanlık odakların Türkiye üzerinde oyunlara başvurduğunu ve yeni senaryoların devreye sokulduğunu tahmin ediyorum. Amerikan Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu'nda bekleyen sözde soykırım tasarısının geçirilmesini kolaylaştırmaktan Türkiye'yi sıkıştırmaya kadar birçok senaryo ortaya konulmuş olabilir.''

  Diyanet İşleri: "İmajımızı zedeleyen olaylar"
  Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, ''Bunlar bizim ülkemizin imajını fevkalade yaralayan, zedeleyen, gölgeleyen olumsuzluklardır. Bunların hiçbirini tasvip etmiyoruz. Duamız, gönlümüzdeki umudumuz bunların hiç olmamasından yanadır'' dedi.

  Dünyadan tepkiler

  ABD'nin Ankara Büyükelçiliği:
  Büyükelçilik'ten yapılan yazılı açıklamada, Dink'in öldürülmesinden şoke olunduğu ve derin üzüntü duyulduğu ifade edilirken şöyle denildi: "Dink'in ailesine ve sevenlerine en içten başsağlığı dileklerimizi iletir, bu iğrenç saldırının failinin süratle adalet önüne çıkarılacağı ümidimizi ifade ederiz."

  Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk:
  "Tabii ki çok şaşırdım, çok üzüldüm. Benim de arkadışımdı. Son derece takdir ettiğimi bir kişiydi. Onunla aynı şeyleri düşünmeyen kişiler olduğu son derece açık. Artık açık bir Türkiye oluşturulması gerekiyor."

  Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz:
  "Dink, Türkiye'de basın ve fikir özgürlüğü için cesurca mücadele edenlerden biriydi. Tüm yakınlarının ve dostlarının acısını paylaşıyor, başsağlığı diliyorum. Bu cinayeti şiddetle kınıyor ve Türk makamlarının ısrarla katili aramayı sürdüreceklerine inanıyorum."

  Fransa'daki Ermeni dernekleri:
  Fransa'da faaliyet gösteren Ermeni dernekleri, internet sitelerinde yaptıkları açıklamalarla, gazeteci-yazar Hrant Dink'e düzenlenen suikastı kınadı.

  Fransa'daki Ermeni Davasını Savunma Komitesi'nin (CDCA) Dink için "diyalog insanı" ifadesinin kullanıldığı açıklamasında, Dink'in Ermeni konusundaki açıklamaları yüzünden yargılandığı belirtildi.

  Açıklamada, AB ve Fransa'nın bu cinayetin sorumlularının bulunması için uluslararası bir soruşturma komisyon kurulmasına destek vermeleri istendi.

  'CollectifVan' isimli kuruluşun yaptığı açıklamada, Dink'e yapılan suikastın "büyük bir dehşetle" karşılandığı belirtildi. Açıklamada, Fransa'da mecliste kabul edilen ve 'Ermeni soykırımı'nın inkarını suç sayan yasa teklifin Senato'dan da geçmesi için "hükümetin üstüne düşen sorumluluğu alması" istendi.

  Basından tepkiler

  Aydın Engin - Agos gazetesi yazarı:
  "Bu işin birkaç gözü dönmüş budalanın işi olduğunu söyleyip kapanmaması gerekiyor. Hrant Dink daha önce gerçek bir linç tehlikesi yaşadı. Dink her zaman hedefteydi, hedef Türkiye'de gerek demokrasinin gelişmesini istemeyenlerin hedefindeydi. Saldırının mükemmel planlanan bir cinayet olduğunu düşünüyorum, son derece doğru düşünülmüş bir hedeftir ve hedeflerine de ulaştılar."

  Ertuğrul Özkök - Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni:
  "Hrant gerçek bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıydı. Ülkesine bizler kadar bağlıydı. Onu tam dinlemedik... Bu işi yapanların vatan haini olduğunu düşünüyorum. Birkaç kişi de olsa bu olay Türkiye'ye mal olacaktır. Yarın dış basının ne diyeceğini biliyorum. Bunu yapanlar Türkiye'nin düşmanlarına hizmet ediyor. Kendileri düşman zaten."

  Yalçın Doğan - Hürriyet gazetesi yazarı:
  "Türkiye'nin bu olayla çok ağır yaralar alacağı ortada. Bir Ermeni vatandaşımızın öldürülmesi ülkemizi önümüzdeki dönemde çok derinden etkileyecektir. Dink bir T.C. vatandaşıydı. Hatırladığım kadarıyla ilk defa bir Ermeni vatandaşımız bu kahpe kurşunların hedefi oldu. Ben Dink için çok büyük bir cenaze düzenlenmesi gerektiğini ve çok yüksek bir katılımın sağlanması gerektiğini düşünüyorum."

  Ferai Tınç- Hürriyet gazetesi yazarı:
  "Meslektaşımızın böyle alçakça bir cinayete kurban gitmesi çok acı. Devlet olayı bir namus meselesi gibi ele alıp çözmeli. Hrant Türk Ermenisiydi. Türkiye böyle bir ülke değildir, olmamalıdır. Devlet bu olayın üzerine gitmelidir. Hrant Dink bir linç atmosferinde yalnız bırakılan birçok insandan biriydi. Onların güvenliğinden devlet sorumludur. Ben bunun çok önemli bir güvenlik boşluğundan kaynaklandığını düşünüyorum."

  Diplomasi Muhabirleri Derneği (DMD):
  "Dink'e sıkılan kurşun, Türkiye demokrasisine ve basın özgürlüğüne sıkılmıştır. Provokasyon amaçlı bu suikastı lanetliyor, faillerin bir an önce yakalanarak adalet önüne çıkartılmasını bekliyoruz."  *******************************************
  Saldırının arkasındaki şok iddia

  Vali yardımcısı, Hrant Dink'i neden çağırdı, neler yaşandı?  Hirant Dink'in arkadaşı Aydın Engin, bir süre önce İstanbul Vali Yardımcıları'ndan birinin telefon açarak Dink'i çağırdığını öne sürerek şu iddiada bulundu:
  "Hirant Dink oraya gittiğinde kimse onunla ilgilenmemiş. Vali Yardımcısının yanında iki kişi varmış. 'Bunlar benim yakınlarım' diyerek tanıştırmış. Bundan sonra o iki kişiden erkek olanı uzun uzun konuşmuş, 'sokaklarda bin türlü insan var, başına birşey gelebilir' diye konuşmuş. Hirant Dink bu olayı AİHM'e yaptığı başvuru sırasında uzun uzun anlatmıştı."
  *****************************************
  İşte olay yerinden sıcak kareler

  Ermeni asıllı gazeteci Hrant Dink, Genel Yayın Müdürlüğü'nü yaptığı Agos Gazetesi girişinde uğradığı silahlı saldırıda öldürüldü... Gelen ilk bilgilere göre, kişinin 18-19 yaşında bir genç olduğu bildiriliyor.

  **************************** 2. #2
  Isınan Üye exodus Buraların yabancısı exodus - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jan 2007
  Mesajlar
  29
  Tecrübe Puanı
  240

  Tanımlı

  Gerçekten çok üzüldüm Dink yazısında içtenliğini o kadar dile getirmiş ki ve derdini anlatamadığını ..Yazık oldu..Böyle bir suçun devlete yüklenilmemesi gerektiğini düşünüyorum..Bu işi yapanlar ülkeyi karıştırmak isteyenler, ülkeye tepkileri çoğaltmak isteyenlerdir..Bu o kadar açık ki tam da böyle bir dönemde Türk-kürt sorunu, ırkçılık iddaları..vs gündemdeyken böyle bir suçun işlenmiş olması.. yorumsuz..
  Konu exodus tarafından (01-19-2007 Saat 22:04 ) de değistirilmistir.

 3. #3
  Acemi Üye alMİRa Buraların yabancısı alMİRa - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  65
  Tecrübe Puanı
  247

  hımss

  ortada bir olay yoksa,bundan rahatsız olup,ortalığı karıştırmak isteyen birileri mutlaka oluyor.
  sonra da ab ve amerika tepemize binip başımızı şişiriyor.
  bakalım ne çıkacak altından???

 4. #4
  Isınan Üye kartal1541 Buraların yabancısı
  Üyelik Tarihi
  Jan 2007
  Mesajlar
  39
  Tecrübe Puanı
  241

  Tanımlı


  Önce...ÜLKEM ADINA...
  Ailesi adına...
  Çok üzüldüm...

  Ülkesini seven bir TÜRK işleyemez böyle bir cinayeti..

  İnşallah..Katil (ler) en kısa sürede bulunur da kısmen rahatlarız..

  Allah taksiratını affetsin...
  Ailesine sabırlar versin..

 5. #5
  yabanci xomerx Buraların yabancısı
  Üyelik Tarihi
  Dec 2006
  Mesajlar
  2
  Tecrübe Puanı
  0

  Tanımlı

  Hmm Daha Yeni Haberdar Oldum

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Marsilya 90+3'te vuruldu: 1-0
  By şeker_sarı in forum Avrupadan Futboll
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-29-2009, 01:35
 2. Genelkurmay: 9 PKK barınağı vuruldu
  By hayalet_0312 in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-28-2008, 12:49
 3. Pencereden bakarken vuruldu
  By XxCANISIxX in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-04-2008, 12:21
 4. Hakurk'ta 16 PKK Hedefi Vuruldu
  By mavidamla in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-29-2008, 18:58
 5. Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 10-12-2007, 03:05

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375