+ Konu Cevapla
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Türkiye'de iki saat hayat duracak

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Türkiye'de iki saat hayat duracak Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Aranan Üye kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2007
  Bulunduğu Yer
  Karanlıklar
  Mesajlar
  1.905
  Tecrübe Puanı
  107374525

  turkey Türkiye'de iki saat hayat duracak

  Türkiye'de iki saat hayat duracak  Sosyal Güvenlik reformuna karşı Emek Platformu'nun aldığı karar doğrultusunda bugün iki saat süreyle uygulanacak iş bırakma, özellikle sağlık ve ulaşımı vuracak..


  Türkiye çapında 10.00 - 12.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek eylem çerçevesinde belediye hizmetlerine ara verilirken, şehir içi ulaşım duracak ve temizlik hizmetleri yapılmayacak.

  Demiryollarında banliyö trenlerinin seferleri iki saat süreyle durdurulacak, atölyelerde çalışma yapılmayacak. Bakım ve onarım çalışmalarına ara verilecek.

  Havaalanlarında iki saat süreyle uçuşlar yapılmayacak. Öğretmenler iki saat süreyle derse girmeyecek ve eylem nedeniyle eğitime iki saat ara verilecek.

  Hastanelerde doktorlar, eylem süresince acil vakalar dışında hizmet vermeyecek. Petro kimya sektöründe aralarında TPAO, TÜPRAŞ, BOTAŞ, PETKİM gibi işyerlerinin de bulunduğu 85 işyerinde çalışmalar iki saat süreyle durdurulacak.

  Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, bu işyerlerinin hepsinde otomasyonun bulunmadığı bölümlerde iki saat süreyle üretimin duracağını, satış yapılmayacağını bildirdi.

  Bugünkü eylemin 3 Ocak 1991'de uygulanan genel grev kararından sonra en etkili eylem kararı olduğunu ifade eden Öztaşkın, eylemin meşru ve yasal olduğunu söyledi.

  Öztaşkın, Anayasa'nın 90'ıncı maddesine göre, iç hukukla uluslararası hukukun çeliştiği noktalarda uluslararası hukukun geçerli olacağının öngörüldüğünü hatırlatarak, bu nedenle bugünkü eylemin yasal olduğunu belirtti.

  Eylemin bir başlangıç olacağını kaydeden Öztaşkın, hükümetin gerekli adımı atmaması halinde bu eylemin dalga dalga Türkiye'ye yayılacağını savundu.

  Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin de, kendi iş kollarında özellikle İstanbul'da eylemin ağırlığının hissedilmesini beklediklerini ifade etti.

  Ayçin, bugün iki saat süreyle havaalanlarında uçuşların yapılmayacağını belirterek, iki saatlik aksamanın bağlantılı seferlerden dolayı uçuşları bütün gün boyunca etkileyeceğini ve rötarlara yol açacağını kaydetti.

  Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ise, hükümetin, yasa tasarısıyla, çalışanın, emeklinin kazandığı hakları elinden almaya çabaladığını öne sürdü.

  Hükümetin tepkiler üzerine geri adım atması gerekirken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, sendikaları, "yalancılıkla" itham ettiğini ifade eden Koncuk, "Sık sık demokrasi kültüründen dem vuran Başbakan, sendikaların protestosuna bile katlanamamakta ve sendikaları susturmak için türlü gayretlere girişmektedir" dedi.

  "Ülkeyi yönetenlere göre, Türkiye'de kimse muhalefet etmemeli, demokratik haklarını kullanmamalı ve iktidarın her icraatına alkış tutarak, sırtını sıvazlamalıdır" diyen Koncuk, "Çalışanların, emeklilerin, dul ve yetimlerin ağır hak kaybı yaşaması ve bu yöndeki sıkıntılarını dile getirmesi ne yazık ki iktidarın çileden çıkmasına yetmektedir" dedi.

  Söz konusu tasarının, sosyal devlet ilkesine ters düştüğünü ve ülke gerçekleriyle taban tabana zıtlık oluşturduğunu ileri süren Koncuk, "Bu nedenle Türk Eğitim-Sen, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı'nın geri çekilmesi amacıyla, bugün Emek Platformu'nun eylemine destek verecek ve Türk Eğitim-Sen'e bağlı eğitim çalışanları tüm yurt genelinde iş bırakacaktır" diye konuştu.
  Haber7

 2. #2
  Onursal Üye hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jan 2008
  Bulunduğu Yer
  ne yerde ne gökteyim bir garip alemde
  Mesajlar
  4.489
  Tecrübe Puanı
  107374695

  Tanımlı Ce: Türkiye'de iki saat hayat duracak

  paylasim icin tesekkurler emeginize saglik

 3. #3
  ^^Mavinin Sessizliği^^ mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  3.415
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  107374635

  Tanımlı Ce: Türkiye'de iki saat hayat duracak

  Çalışanlar iş bıraktı  Emek Platformu, Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı’na karşı Türkiye genelinde işyerlerinde 2 saatlik iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.

  Çalışanların çalışmama hakkını kullandığı iş bırakma eylemi saat 10'da başladı, 12.00’de sona erdi. İki saatlik iş bırakma eyleminin 3 Ocak 1991'de uygulanan genel grev kararından sonraki en etkili eylem kararı olduğu belirtiliyor.

  BÜYÜK EYLEMDEN FOTOĞRAFLAR...

  Türk-İş, Hak-İş, DİSK, KESK, Türkiye Kamu-Sen, Memur-Sen, BASK, TMMOB ve Türk Tabipleri Birliği’nin de bulunduğu 17 konfederasyon, sendika ve sivil toplum örgütünden oluşan Emek Platformu’nun çağrısı üzerine bugün yapılan “iş bırakma” eylemi etkisini hissettirdi.

  İş bırakma nedeniyle, hastanelerde, demiryollarında, havaalanında, belediyelerde, havaalanı ve ulaşım hizmeti verilmedi.

  CERRAHPAŞA ÇALIŞANLARI EYLEMDE

  İş bırakma eylemi kapsamında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi çalışanları iş bıraktı. Hükümete, Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı’ndan vazgeçmesi çağrısında bulunan sağlık çalışanları saat 11.30’da Saraçhane Parkı’na yürüyüşe geçti ve burada bir basın açıklaması yaptı. Hastanenin sadece acil servis, kadın doğum polikliniği ve çocuk servisi hizmet verdi.

  Taksim İlk Yardım Hastanesi’ndeki Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Şişli Şubesi’ne bağlı personel de Emek Platformu Bileşenleri’nin çağrısıyla iş bıraktı. Hastanede sadece, yatan ve acil servise gelen hastalara bakıldı.

  UÇAKLARDA RÖTAR VAR

  Atatürk Havalimanı’nda da yer hizmetleri ve hava kontrol bölümünde iş yavaşlatma eylemi yapıldı. Yetkililer günde 700 uçağın iniş kalkış yaptığı hava limanında eylemin uçak rötarlarına neden olduğunu belirttiler.

  Öte yandan iş bırakma eylemi medyadan da destek gördü. Kanal Türk saat 10.00 itibariyle yayınını keserek ekranda şu yazıya yer verdi:
  “AKP’nin çıkardığı sosyal güvenlik yasasının getirdiği çalışma düzenini kabul etmiyoruz. Genel Grev uygulamasına biz de destek veriyoruz. 2 (iki) saat iş bırakıyoruz. Kanal Türk çalışanları.”

  CHP DE EYLEME KATILIYOR

  Sosyal Güvenlik yasasına tepki amacıyla, sendikalar ve Emek Platformu’nun aldığı iki saatlik iş bırakma eylemine CHP çalışanlarından da destek geldi.
  CHP Genel Merkezi’nde görev yapan çalışanlar, saat 10.00’da parti genel merkezi önüne çıkarak bir basın açıklaması yaptılar. Açıklamada, sosyal güvenlik yasa tasarısıyla emekli olmanın imkansız hale geleceği belirtildi ve söz konusu tasarı eleştirildi. Açıklamada şunlar denildi:

  “Bu yasayla geçici işçilerin emekli olması mümkün olmayacaktır. 70 milyonluk Türkiye’de 15 milyon kişi SSK, Bağı-Kur ve Emekli Sandığına tabi olarak çalışıyor, sosyal güvenlik kurumuna prim ödüyor. 8 buçuk milyona yakın kişi bu sosyal güvenlik şemsiyesi altında hizmet alıyor. Bu yasayla bunların birçoğu yok edilecektir. Tüm olumsuzluklara karşı durmak için sesimizi yükseltiyoruz ve AKP Hükümeti’nden bu yasayı geri çekmesini bekliyoruz.”

  KUMLU: ANKARA'YA GİDERİZ

  Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, eylemle ilgili yaptığı açıklamada, Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı konusunda taleplerinin hükümet tarafından dikkate alınmaması durumunda, tasarının TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlandığı gün Ankara’da eylemlerini sürdüreceklerini bildirdi.

  Türk-İş’te toplanan Emek Platformu Başkanlar Kurulu adına açıklama yapan Türk-İş Başkanı Kumlu, tasarıya karşı itirazlarını dün Türkiye genelinde düzenlenen basın toplantılarıyla dile getirdiklerini bugün de iki saat süreyle çalışmama haklarını kullandıklarını belirtti. Tasarıyla ilgili taleplerinin hükümet tarafından dikkate alınmaması durumunda, tasarının TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlandığı gün Ankara’da olacaklarını vurgulayan Kumlu şöyle konuştu:

  “Biz bugüne gelene kadar hep diyalogdan yana olduk, olmaya da devam edeceğiz. ‘yapmayın, etmeyin’ dedik, ‘olmuyor’ dedik ‘efendiyiz ama ensemizde boza pişirtmeyiz’ dedik, ‘mütevazılığımızı istismar etmeyin’ dedik. Dinlediler ama uygulamada ciddi bir değişiklik göremedik.

  Kabuğumuza çekilip önümüze her gelen yasaya evet deyip çalışanlara kötülük yapamayız. Biz yüzbinlerin sözcüsüyüz. Görevimiz fakir fukuranın dertlerinin çözümlenmesinden, demokrasinin korunmasına kadar geniş bir çalışma alanını kapsar. Emek örgütlerinin vaatlerine sadık, halktan, demokrasiden ve haktan yana iktidarlara nasıl sahip çıktıkları, batı demokrasileri tarihlerinin en şerefli bölümlerini meydana getirir. Ve biz de halktan, demokrasiden ve haktan yana her iktidarı başımızın üzerinde taşımaya hazırız. Bizim sade ve masum bir amacımız var. Çalışanlarımızın sosyal devlet çatısı altında mutlu, huzurlu çalışmalarını, geleceğe güvenle bakmalarını istiyoruz.”

  İşçi ve memuru sokağa döken hak kayıpları

  Bugün kadın-erkekte 58-60 olan yaş sınırı kademeli olarak kadın-erkekte 65’e, prim gün sayısı 7 binden 9 bine yükseltiliyor.

  Halen fiili hizmet zammından yararlanan bazı meslek çalışanlarının bu hakları ellerinden alınıyor.

  Malullük ve ölüm aylığı hak etmek için aranan 5 yıllık hizmet süresi 10 yıla, 900 günlük prim gün sayısı ise 1800 güne yükseltiliyor.

  Aylık bağlama oranı her 360 prim gün sayısı için yüzde 2’ye indiriliyor.

  Emekli aylıklarının hesaplanmasına ilişkin kazançların güncel erimesinde kullanılacak katsayının belirlenmesinde gelişme hızının (refah payının) yüzde 100’ü yerine, yüzde 30’u dikkate alınacak.

  İş kazası, meslek hastalığı sonucu yüzde 25 ve daha yüksek oranda sakat kalanlara bağlanan sürekli iş göremezlik gelirinin alt sınırı kaldırılıyor.

  Alt sınır aylığı düşürüldüğünden, özellikle mevsimlik, geçici süreli ve yarı zamanlı çalışanlar, daha az aylık alacaklar.

  Çalışan ve ölüm geliri aylığı alan çocuksuz dul eş aylığı, yüzde 75’den, yüzde 50’ye düşürülüyor.

  Emekli aylıklarının yükseltilmesinde sadece enflasyon oranındaki artış dikkate alınacağından; emekli, dul ve yetimlere refahtan pay verilmeyecek.

  Asgari ücretin üçte biri tutarında, altı ay süreyle verilmesi kabul edilen süt emzirme yardımı, bir defaya mahsus olarak düzenlendi.

  Asgari ücretin üç katı tutarında verilecek cenaze yardımı bir asgari ücret tutarına indirildi.

  Yetim kız çocuklan için ödenmekte olan evlenme yardımı (çeyiz parası) yetim aylığının 24 katı tutarından, 12 katına düşürülüyor.

  Çalışanların, dul ve yetimlerin yararlanacakları sağlık hizmetlerine ilişkin tedavi yöntemleri, ilaç ve tıbbi malzemelerin miktar ve sürelerini belirleme yetkisi kurum yönetimine verilerek belirsizlik yaratılıyor.

  Diş protezlerine yaş sınırı getirilerek 18 yaşını doldurmayan, 45 yaşından gün almayanlar, protez bedelinin yüzde 50’sini cepten ödeyecek.

  Özel hastanelerden yüzde 20 katkıyla yararlanılabilecek.

  SGK’nın oluşturacağı bir komisyonun belirleyeceği tedavi yöntemleri dışındakilere, üç katına kadar fark ücreti ödenmesi öngörülüyor.

  Muayene ve tedaviler için şimdilik 2 YTL; protez, ortez ve ilaç bedelleri için yüzde 10-20 oranında katılım payı ödenecek.

  Çalışması sona eren sigortalıdan, önceki yıl içinde 90 gün prim ödeyenler, 120 gün prim ödeyenlerin ise kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları, 6 ay süreyle sağlık yardımlarından yararlanma hakkı alınıyor.

  hürriyet

Benzer Konular

 1. saat,cep telefonu,bayan saat,erkek saat,hediye saat
  By cirpyiletisi in forum Firmalar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-15-2012, 20:40
 2. Cevaplar: 44
  Son Mesaj: 07-14-2012, 14:39
 3. Türkiye’nin Hayat Sahası , Türkiye’nin Hayat Sahası Hakkında
  By Boramir!! in forum Türk Dünyası Ve Kültürü
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-07-2008, 11:16
 4. 1 Mayıs Günü İstanbul'da Hayat Duracak...
  By GönüL in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 05-01-2008, 12:06
 5. Cep Saat Türkiye'de Satışta
  By mavidamla in forum Bilişim ve İnternet Dünyasi
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 12-13-2007, 19:31

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0