PKK’yı terör örgütü ilan edin görüşeyim

14 Mart 2008ANKARABaşbakan Tayyip Erdoğan, "Parlamento çatısı altında bulunan DTP, bölücü terör örgütü PKK’yı ’terör örgütü’ olarak ilan etmedikçe ben kendileriyle Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak görüşemem" dedi. Erdoğan, Saint Vincent Grenadin Başbakanı Gonsalves ile görüşmesinden sonra "DTP sizden randevu talebinden bulundu mu?" sorusuna şu karşılığı verdi:

TEMSİL ETMİYORLAR Randevu talebinde bulundular, grup başkanvekilim ve başbakan yardımcımı görevlendirdim. Sayın Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk arkadaşlarımla görüşmeleri yaptılar. Bu konuda baştan beri bir hassasiyetim var. ’DTP, PKK’yı terör örgütü olarak ilan etmedikçe kendileriyle Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak görüşemem’ dedim. Bunu kendilerine söyledim. Bir defa bu siyasi parti ne bölgenin ne de benim Kürt kökenli vatandaşlarımın temsilcisi veya onlara ipotek koyan bir parti değildir. Son 5 yılda bizim Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi’ne yapmış olduğumuz toplam yatırım miktarı 8.4 katrilyon liraya ulaşmıştır. Bunun yanında 46 bin toplu konut inşaatı vardır. Bununda büyük çoğunluğu sahiplerine teslim edilmiştir. Şehir yaşamı nedir, oradaki vatandaşlarımız da görsün istiyoruz. Bölgede eğitim sağlık, duble yollar yapılırken şu an yolu suyu olmayan köyler görülmemiş şekilde azalmıştır. 5 yılda bu yatırımları bir iktidar nasıl olur da Güneydoğu’yu seçim yatırımı olarak düşünüyor?

BU SAÇMALIK Hayırlı adımı kim atacaksa yaklaşım şu, bunlar seçim yatırımı yapıyor. Böyle saçmalık olur mu?

ETNİK MİLLİYETÇİLİK Biz etnik milliyetçiliğe karşıyız. Bunlar etnik milliyetçilik yapıyorlar. Biz Türkiye Cumhuriyeti’ne vatandaşlık bağı olan her ferdi bağrımıza basıyoruz. Hiçbir ayrım yapamayız. Biz bölgesel milliyetçiliğe karşıyız. Dinsel milliyetçilik de yapmıyoruz. Tüm inanç gruplarına eşit mesafedeyiz.


hürriyet