SİVAS'ta Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'nin 11 ilde eş zamanlı olarak başlattığı 'Şifa 58' operasyonu kapsamında çoğu doktor ve hemşire 82 kişi gözaltına alındı. Olaya karışanlar arasında SSK bürokratlarının da bulunduğu öğrenilirken, yolsuzluk rakamının 30 milyon YTL civarında olduğu belirlendi.


14 Mart Tıp Bayramı'nın kutlandığı gün Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü'nün 11 aydır devam eden takip ve incelemeleri sonucunda yolsuzluk şebekesini ortaya çıkardı. Ş.S.'nin başını çektiği çeteye bu sabah eş zamanlı olarak Sivas, İstanbul, Aydın, Kayseri, Tokat, Amasya, Malatya, Muğla,Ankara, Bolu ve Eskişehir'de sabah 04.00'ten itibaren operasyon düzenlendi.

Düzenlenen operasyon kapsamında Sivas dışındaki diğer illerde 13, Sivas'ta ise 69 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan zanlılar arasında çeşitli hastanelerde ve sağlık kuruluşlarında görevli 35'i doktor, 6'sı hemşire ve 7'si sağlık memuru bulunduğu bildirildi. Aralarında ilaç ve tıbbı malzeme firma çalışanlarının da yer aldığı zanlıların yolsuzluk, niteli dolandırıcılık yaparak devleti dolandırmak, suç işlemek için çete kurmak, ihaleye fesat karıştırmak, tarihi geçmiş tıbbı malzemeleri piyasaya sürmek gibi çeşitli iddialar ile suçlandıkları belirlendi. Zanlılar ile birlikte suça konu olabilecek şahsi bilgisayarlar, dosyalar, çeşitli malzemelere el konulurken, piyasaya sürüldüğü belirlenen çok sayıda kullanma tarihi geçmiş tıbbı malzemeler de ele geçirildi. Gözaltına alınan zanlılar, polis eşliğinde Numune Hastanesi Adli Tabipliği'ne getirilerek sağlık kontrolünden geçirildikten sonra ifadeleri alınmak üzere Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Gözaltına alınanlar arasında kucağında çocuğu ile hastaneye getirilen kadınlar ile koltuk değneği kullanan kişilerin de olduğu görüldü. Hemşirelerden birisi ise sabah saatlerinde hastanede çalışırken gözaltına alındı. Operasyonun elebaşısı olduğu belirlenen Ş.S.'nin 3 medikal firmanın sahibi olduğu belirlendi. Operasyon kapsamında gözaltına alınan doktorlardan bazılarının isimleri şöyle: Ö.B, E.H, F.B, Ç.Y, A.Ö, A.Ö, Y.A, K.E, İ.P, S.Ö., H.S, N.Ç, A.İ, A.A, B.D, ***** F.E, H.S.K, C.A, A.A, Y.L, N.B, ***** S.K, N.Y, Y.G, A.K.

30 MİLYON YTL'LİK YOLSUZLUK

Gelen istibaratlar doğrultusunda çalışma başlatan polis, çeşitli bulgulara ulaştı. Şube ekipleri SSK, Sağlık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı müfettişlerinin incelemeleri sonucunda yolsuzluk yapıldığı belirlendi. 11 ay boyunca takibe alınan zanlıların bağlantıları tespit edildi. Yapılan takip sonucunda aralarında profesör, doçent, SSK bürokratları ve medikal sektöründe faaliyet gösteren işadamlarının da şebekeyle çalıştıkları tespit edildi. Olaya karışan 8 medikal firmanın sahibi ile çalışanları da gözaltına alındı. Operasyona konu olan yolsuzluğun 30 Milyon YTL civarında olduğu belirlendi. Gözaltına alınan zanlıların emniyetteki sorgu işlemleri başladı. İfade işlemlerinin birkaç gün sürebileceği öğrenildi.

ERKEK HASTAYA SEZERYAN, ÖLÜYE İLAÇ

Gözaltına alınan doktorların ayrıca erkek hastalara sezeryan yapmak, ölülere sahte reçete düzenleyerek menfaat sağlamak gibi iddialarla suçlandığı bildiriliyor. Gözaltına alınan memurların ise rüşvet karşılığında suça yardım ve yataklık yaptıkları iddia edildi. Konuyla ilgili sorgu işlemlerinin tamamlanmasının ardından detaylı bir açıklama yapılacağı bildirildi.

hürriyet com tr