+ Konu Cevapla
1 / 2 Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu
1 den 5´e kadar. Toplam 7 Sayfa bulundu

Paşa'nın İstiklal Marşı Rahatsızlığı....

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Paşa'nın İstiklal Marşı Rahatsızlığı.... Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Chiaro Di Luna moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Bulunduğu Yer
  Gönül Bağı...
  Mesajlar
  1.368
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  107374515

  Tanımlı Paşa'nın İstiklal Marşı Rahatsızlığı....

  Paşa'nın İstiklal Marşı rahatsızlığı
  Emekli Tümgeneral Doğu Silahçıoğlu, İstiklal Marşı'na, yazarı Mehmet Akif Ersoy'a ağır eleştiriler yöneltti. Silahçıoğlu, İstiklal Marşı'nın içinin, "ezan, Hakk"la doldurulduğunu söyledi.
  Emekli Tümgeneral Doğu Silahçıoğlu, İstiklal Marşı'ndaki dinî kavramlardan rahatsız oldu. Dün Cumhuriyet gazetesinde "Ümmetçiler ve milliyetçiler" başlığıyla bir yazı kaleme alan Silahçıoğlu, Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşı'nın 10 kıtasına 'Hakk, ezan, cennet ve iman' gibi sözcükleri ustalıkla yerleştirdiğini kaydetti.
  Yazısında Türklerin katliama uğrayarak zorla Müslüman olduğunu da öne süren Silahçıoğlu, başörtüsü konusundaki özgürlükçü tavrı için MHP'ye de gönderme yaptı. Silahçıoğlu, MHP'yi, cumhurbaşkanlığı seçimi ve başörtüsü serbestliği konularında eleştirdi.
  28 Şubat sürecinde İstanbul Sultanbeyli'de yaptığı icraatlarla halkın tepkisini çeken Silahçıoğlu, Türklerin katliama uğrayarak zorla Müslüman olduğunu şöyle savundu:
  "Türkler Arapların putlara taptığı dönemde Orta Asya'da, Tanrı bilincinde Şaman inancında yaşamaktaydılar. İslâmiyet'in yayılma süreci başında Arapların saldırısıyla karşı karşıya kaldılar. Yüz yılı aşkın bir mücadele sonunda bölge tümüyle Arapların istilasına uğradı. Türkler teslim oldular. Arap tarihçi İbn-i Dahak vahşeti şöyle anlatır: 'Katledilmeyen çocuk, ırzına geçilmeyen kadın kalmamıştı. Türkler diri diri yakılmıştı!' Ne acıdır ki tarihin bu en büyük Türk soykırımı sistemli çabalarla unutturuldu. Kılıçla katledilen Türklerin İslam'ı gönüllü olarak kabul ettikleri yalanı uyduruldu. Sonradan bu gerçeği ifade eden milliyetçiler de ümmetçiler tarafından susturuldu!.."
  Türklük ve İslam; mümkün olmayan birliktelik

  Silahçıoğlu, Türkiye'de komünizm karşıtlığının önce milliyetçi-mukaddesatçı ideolojiyi, sonra da Türk-İslam sentezini doğurduğunu öne sürerek, "Bu sentez, doğası gereği birlikteliği mümkün olmayan iki öğretinin alaşımıydı." diyor.

  Milliyetçiler ve dindar kitleler arasında derin bir anlayış farkı olduğunu savunan paşa, şöyle devam ediyor: "Bu fark Türk milliyetçisi Nihal Atsız'la, şeriat ümmetçisi Mehmet Akif'in düşünce yapısındaki fark kadardı. Bugün coşku içinde okuduğumuz İstiklal Marşı'mızın 10 kıtalık tüm metnine 'Hakk', 'ezan', 'cennet', 'iman' gibi sözcükleri ustalıkla yerleştirmiş, ama bir tek Türk sözcüğü için yer bulamamış ümmetçi Mehmet Akif'in yeni ardılları, onun 'Türk, Arap'sız yaşayamaz. Kim ki yaşar der delidir!..
  Arab'ın Türk ise, hem sağ gözü hem sağ elidir!..' dizelerinde belirttiği yoldan giderlerken, beraberlerindeki milliyetçiler gerçekleri göremediler!.. Vasiyetinde (4 Mayıs 1941) Arapları yeni düşman, Amerikalıları yarınki düşman olarak niteleyen Türk milliyetçisi Nihal Atsız'ın yolunu terk ettiler!.. 'Ulusçuluk güden, ulusu için savaşan ve ölen bizden değildir' diyen ümmetçilerin peşine düştüler!.."

  Zaman

 2. #2
  Chiaro Di Luna moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Bulunduğu Yer
  Gönül Bağı...
  Mesajlar
  1.368
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  107374515

  turkey Ce: Paşa'ya Cevap....

  İstiklal Marşı birinci mısra


  ŞÜPHE yok, "Memleketimden İnsan Manzaraları" çok muhteşem bir başyapıttır.

  Ve, epika içinde epika, Nazım Hikmet Ran o "Manzaralar"a yaydığı diğer şáheseri "Kuvvayı Milliye Destanı"nda, tam İzmir taarruzu öncesi, Nurettin Eşfak’a şöyle dedirtir:

  "Bizim İstiklál Marşı’nda aksayan bir taraf var, / bilmem nasıl anlatsam.

  Ákif, inanmış adam. / Fakat onun ben / inandıklarının hepsine inanmıyorum.

  Beni burada tutan şey / şehit olmak vecdi mi? / Sanmıyorum.

  Meselá bakın: / ’Gelecektir sana vaadettiği günler Hakk’ın’. / Hayır.

  Gelecek günler için ayet inmedi bize. / Onu biz kendimiz / vaadettik kendimize".

  * * *

  ANLAŞILACAĞI gibi, dev komünist şairin dev ümmetçi şaire burada yönelttiği eleştiri, kendisinin benimsemiş olduğu materyalist ideolojiden kaynaklanıyor.

  Mehmet Ákif’in milli marşta da din metafiziğine atıfta bulunmasını benimsemiyor.

  Evet öyledir ve özellikle sonraki kıtalarda, pek çok iláhi referans zikredilir.

  Manzûme yukarıdaki "şehádet", "vecd", "Hakk" kelimelerine ek olarak, "hilál", "helál", "iman", "Hûda", "iláhi", "mábed", "secd" gibi diğer İslami kavramları da içerir.

  Ancak, "Safáhat" yazarı imáni tercihini zaten hiçbir zaman saklamamıştır.

  Bunu tavizsiz sahiplenmek dürüstlüğünü ve namuskarlığını hep sürdürdüğü içindir ki de, Cumhuriyet İdeolojisi’yle kesinkes çeliştiği an Mısır sürgününe gitmeyi tercih etmiştir.

  * * *

  VE bin şükür, ondan çeyrek yüzyıl sonra bu defa kendisi Rusya sürgününe gitmek zorunda kalan Názım Hikmet de aynı ölçüde dürüstlük ve namuskárlık insanıydı.

  Nitekim, Nurettin Eşfak’ın ağzından "Ákif inanmış adam" deyişi de, fikri ve felsefi açıdan zıt kutupta yer alsa dahi, Sezar’ın hakkını Sezar’a verdiğinin ispatı ve delilidir.

  Ama derhal söyleyeyim ki Ran’ın yukarıdaki eleştirisi, en azından serzenişi, haksızdır.

  Yarın değineceğim, ulus-devlet oluşumlarını idealize etmesinden kaynaklanmaktadır.

  Buna mim koyalım, şimdi yine aynı konuya daha güncel bir çerçevede geliyorum.

  * * *

  "ULUSALCI - kuvvacı" cihetin en "sivri" isimlerinden addedilen ve 28 Şubat’ın öncülerinden olan emekli Tümgeneral Doğu Silahçıoğlu da aynı "İstiklál Marşı"na ilişkin olarak, yukarıdaki eleştiriyi kısmen çağrıştıran başka kelámlar buyurdu.

  Resmen Nazi sicilli ve aynen Hitler perçemli Nihal Atsız’a da hayran olan paşamızın "Cumhuriyet" gazetesinde döktürdüğü satırları tek bir virgülüne dokunmadan aktarıyorum:

  * * *

  "BU fark Türk milliyetçisi Nihal Atsız’la, şeriat ümmetçisi Mehmet Akif’in düşün yapısındaki fark kadardı. Bugün coşkuyla okuduğumuz İstiklal Marşı’mızın 10 kıtalık tüm metnine ’Hakk’, ’ezan’, ’cennet’, ’iman’ gibi sözcükler ustalıkla yerleştirmiş. (?)

  "(Milliyetçiler kastediliyor) Vasiyetinde Arapları yeni düşman, Amerikalıları yarınki düşman olarak niteleyen Türk milliyetçisi Nihal Atsız’ın yolunu terk ettiler!.."

  Breh,breh, breh, demek artık ey Türk titre ve kafatasçı Atsız hayranı paşanı izle!

  * * *

  TABİİ ben, "ulusalcılık" sözcüsü Silahçıoğlu’nun "Atatürk’ü Anlayan Tek Şef: Hitler" manşetli o "Cumhuriyet" gazetesinde, 2. Savaş boyunca aynı gazetede gamalı haç satırları döşenmiş olan diğer general Erkilet’in yerine adaylık koyup koymadığını bilemiyorum.

  Ancaak, "İstiklál Marşı" konusunda emekli askere söyleyecek iki çift láfım olacak.

  Zira, asla Büyük Názım Hikmet’le karşılaştırmak gafletine düşmüyorum ama, paşanın Büyük Ákif’e yönelik veryansını, Ran’ın idealist yanlışına ek olarak bir de cehálet içeriyor.

  Bunu yarın, ulus-devlet marşlarındaki "iláhi boyut" çerçevesinde inceleyeceğim.  İstiklal Marşı son mısra


  DÜN burada aktardığım gibi, "ulusalcı" cihetin en sivri isimlerinden ve 28 Şubat zorbalığının en ünlü simalarından olan emekli Tümgeneral Doğu Silahçıoğlu, "Atatürk’ü anlayan tek şef: Hitler" manşetli "Cumhuriyet" gazetesinde ibretlik bir yazı kaleme aldı.

  Diğer Hitler’ci Nihál Adsız’a hayranlık beyán etti ve de "İstiklál Marşı"nı eleştirdi.

  Bunun nedenini de, ümmetçi inancını zaten hiç gizlememiş olan Büyük Mehmet Ákif’in manzûmeye "Hakk", "vecd", "secde" gibi dini kavramlar yerleştirmiş olması oluşturdu.

  Burada ilkin, yüksek müsaadesine sığınarak paşamızın sözünü balla keseyim.

  * * *

  HATIRLATIRIM ki aynı şiirde, "ümmet"e tümden zıt olan "ırk" sözcüğü de geçer.

  Yani, tıpkı "Yıldırımlar yaratan bir ırkın ahvadıyız" diyen "Harbiye Marşı"ndaki gibi Ákif de "İstiklál Marşı"nda, "Kahraman ırkıma bir gül, ne bu şiddet, bu celál" der.

  Ama eminim, Silahçıoğlu dini lûgate taktığından ve kafatasçı Atsız’ı örnek aldığından, buradaki "ırk"ı çok seviyordur. Amayine de "ADN niye yok" diye kızıyorsa, eh n’apim! Her neyse, işte hatırlatmamı yaptım ve günáh benden gitti ki, şimdi sadede geliyorum.

  * * *

  EN önce, zaten adı üzerinde "milli marş", o "pathos" dediğimiz türden heyecanları ve duygusallıkları kamçılayan ve müzikle söylenen güfteler, ulus-devlet sürecine uzanır.

  Nitekim, ilk marşları besteleyen Hollanda da, İngiltere de yine ilk ulus-devletlerdir.

  Ancak, onlar tabii ki esas olarak "aydınlanma düşüncesi"nin, yani sekülerleşmek irádesinin çocuklarıdır ama, kendilerini hiçbir zaman din metafiziğinden soyutlamamışlardır.

  Yani, Hitler perçemli Nihal Adsız’a hayran paşamızın buyurduğunun tam tersine, ulus -devletler kendi "milli marşlar"ını illá "lá-dini" kılmak işgüzarlığına heveslenmemişlerdir.

  Çünkü bir; her "din" insan topluluklarında harmanlayıcı bir ortak payda yaratır.

  Ve çünkü iki; aynı "din"ler semávi inançları aşar ve söz konusu laik ulus-devletlere ulaşabilmek azminde dahi bir "seferi uyarıcılık"; bir "iláhi toparlayıcılık" işlevi görür.

  * * *

  EVET öyledir ve nitekim, Kuvva-ı Milliye kongrelerinin; Ankara Meclisi açılışının; veya taarruz öncesi komutlarının hep dinî retorik ve dualarla gerçekleşmesi, tesadüf değildir.

  Zaten, bırakın yerli inanç ve tarikát önderlerini, Şeyh Şûnisi Efendi’yi bile táa Afrika Trablusgarp’inden Anadolu’ya çağıracak kadar öngörülü ve pragmatik olan Büyük Mustafa Kemal, o toplumsal "imán gücü"nün yarattığı sonsuz dinamiği kavradığı için de büyüktür!

  Dolayısıyla, yine paşanın iddialarının aksine, Büyük Mehmet Ákif "İstiklál Marşı" nda iláhi tema işleyerek o dinamiği daha çok bileylemiş olduğu içindir ki, sonsuz mil-li-dir!

  İnsaf, "ey nazlı h-i-l-á-l" ve "i-m-á-n dolu göğüs" demeyen bir güftenin, "ulus"a kavramına yabancı bir dokuda "pathos" yaratamayacağını görmemek için kör olmak gerekir.

  * * *

  KALDI ki, aynı iláhi tematikleri içeren diğer milli marşlardan hangi birini sayayım?

  Zaten adı "Tanrı Kralı esirgesin" olan İngiltere’ninkini mi ? "İmán ettik Allah’a" diyen ABD’ninkini mi? "Rabb’ım, takdis eyle bizi" diye başlayan Letonya’nınkini mi?

  General Silahçıoğlu yine "onlar zaten sofudur" diyerek bu örnekleri 28 Şubat’taki gibi elinin tersiyle; pardon pardon, tankının topuyla mı itti?

  O halde, laik Garibaldi İtalya’sının "Tanrı için birleştik" dizesine ne buyuracaktır?

  Bilhassa da, o laikliği bile ultra Fransa’nın "Marseillaise"sinde dahi, "Büyük Allah, zincirli ellerimizle" ifadesinin geçmesine nasıl bir "ümmetçilik" suçlamasını getirecektir?

  Örnekleri sonsuzlaştırabilirim ama, değmez! Boşuna nefes tüketmiş olurum.

  Bari, kimi Hitler perçemli Nihal Adsız’ın hayranlık beyan eder; kimi de benim gibi, Ákif’ingüftesinden asla gocunmaz diyerek, "İstiklál Marşı"mızın son mısraını söyleyeyim.


  Hadi Uluengin-Hürriyet

 3. #3
  Onursal Üye hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jan 2008
  Bulunduğu Yer
  ne yerde ne gökteyim bir garip alemde
  Mesajlar
  4.489
  Tecrübe Puanı
  107374695

  Tanımlı Ce: Paşa'nın İstiklal Marşı Rahatsızlığı....

  patlasimleriniz icin her ikinizede tesekkurlerimi iletirim ikinci yazida zaten gereken cevap verilmis diyorum ve HAKKIDIR HAKKA TAPAN MİLLETİMİN İSTİKLAL

 4. #4
  ^^Mavinin Sessizliği^^ mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  3.415
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  107374635

  Tanımlı Ce: Paşa'nın İstiklal Marşı Rahatsızlığı....

  12 mart 1921 yılında istiklal marşımız kabul edilmiş kalkıp buna bir laf edilememiş ve şimdi kalkıp bunun için bir şeyler söyleniliyor gündemdeki konular bitti ve konular hep bir yerlere çekilen asıl ilgilnememiz gereken konular asıl düşünmemiz gerekenleri nasılda unutturulmaya çalışıyorlar nasılda oyunun içine bizi almaya çalışıyorlar...


  yazık...

 5. #5
  VIP Reflex. Baktabul'un Çılgını Reflex. Baktabul'un Çılgını Reflex. Baktabul'un Çılgını Reflex. Baktabul'un Çılgını Reflex. Baktabul'un Çılgını Reflex. Baktabul'un Çılgını Reflex. Baktabul'un Çılgını Reflex. Baktabul'un Çılgını Reflex. Baktabul'un Çılgını Reflex. Baktabul'un Çılgını Reflex. Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Feb 2008
  Mesajlar
  13.934
  Blog Yazıları
  528
  Tecrübe Puanı
  107375322

  Tanımlı Ce: Paşa'nın İstiklal Marşı Rahatsızlığı....

  ya bu adam ne sacma sapan konusmus ama cewabini weren arkadasimiza tesekkur ederim !!!
  emegine saglik

  ! NE MUTLU TURKUM DIYENE !

Benzer Konular

 1. CHP'den İstiklal Marşı protestosu!
  By Kubya in forum Siyaset/Politika Haberleri
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 05-21-2012, 23:33
 2. İstiklal marşı Hadise'si
  By [A$!! kIıZz] in forum Magazin Haberleri
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 06-02-2010, 09:41
 3. İstiklal Marşı okunmasın
  By mavidamla in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 12-13-2007, 11:40
 4. İstiklal Marşı ve Açıklaması
  By alos in forum Edebiyat
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-13-2007, 17:08
 5. İstiklal Marşı Açıklama
  By Gizem in forum Türkçe
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 03-24-2007, 21:15

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0