Kapalı konu
1 / 5 Sayfa 1 2 3 ... SonuncuSonuncu
1 den 5´e kadar. Toplam 25 Sayfa bulundu

Akp'ye Kapatma Davasi Açildi !

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Akp'ye Kapatma Davasi Açildi ! Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Üye sedef19 Baktabul'un Çılgını sedef19 Baktabul'un Çılgını sedef19 Baktabul'un Çılgını sedef19 Baktabul'un Çılgını sedef19 Baktabul'un Çılgını sedef19 Baktabul'un Çılgını sedef19 Baktabul'un Çılgını sedef19 Baktabul'un Çılgını sedef19 Baktabul'un Çılgını sedef19 Baktabul'un Çılgını sedef19 Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Dec 2007
  Mesajlar
  185
  Tecrübe Puanı
  3846599

  new Akp'ye Kapatma Davasi Açildi !

  Yargıtay, laikliğe aykırı eylemler nedeniyle AKP'ye kapatma davası açtı.  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, AKP kapatma davası açtı. Yalçınkaya, davaya gerekçe olarak "lailkliğe aykırı kesimlerin odağı haline geldiğini" belirtti.

  Siyasi partilere kapatma davası açma konusunda tek yetkili isim olan Abdurrahman Yalçınkaya, "türban yasağının kaldırılmasının üniversiteleri cemaatçi, ırkçı, ayrılıkçı güçlerin laik ve üniter yapıya aykırı faaliyetlerinin alanı haline getireceğini" açıklamıştı.

  Davanın fitilini türban serbestliği düzenlemesi ateşlediği düşünülüyor. Çünkü, düzenleme yapıldığı sıralarda Yargıtay'dan ciddi karşı açıklamalar gelmişti. Davanın seyri ise Anayasa Mahkemesi'ne bağlı olacak. Anayasa Mahkemesi'nin türbanla ilgili kararı, davayı önemli ölçüde etkileceğe benziyor.

  Kapatma davasının dosyasında, Vakıf Gureba Hastanesi'nde görev yapan türbanlı doktorlar, YÖK Başkanı Özcan'ın yayınladığı gerekçe ve parti yöneticilerinin basında yer alan laiklik ve türban ile ilgili açıklamaları da yer alıyor.


  TÜM AKP'LİLERE SİYASET YASAĞI İSTENİYOR

  İddianamede, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan dahil tüm AK Parti yöneticilerine 5 yıllık siyaset yasağı isteniyor.. İddianame 17 klasörden oluşuyor!

  AKP'DE ŞOK ETKİSİ

  Başbakan Erdoğan kapatma davasını parti Genel Merkezi'nde öğrendi. Erdoğan ve bakanları haberin ilk geldiği sırada sosyal güvenlik reformuyla ilgili olarak toplantı halindeydi.. Dava haberi partide tam anlamıyla bir şok etkisi yarattı. Şimdi parti kurmaylarıyla nasıl bir tavır alınacağı konusu konuşulmaya başlandı.

  GÜL'DEN "UYARI GİBİ" AÇIKLAMA

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Abdullah Gül, gazetecilerin, "Refah partisiyle ilgili bir karşılaştırma olabilir mi?" sorusuna "Kesinlikle böyle bir karşılaştırma olamaz" diyerek yanıt verdi. Gül, AKP'ye açılan kapatma davası için de "Meclis'te bu kadar çoğunluğu olan bir iktidar partisine karşılık böyle bir yaklaşımın, Türkiye'ye ne kazandırcağını ve ne kaybettireceğini herkes çok iyi düşünmeli" dedi.

  BAŞSAVCIYI SEZER ATAMIŞTI

  Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, Ahmet Necdet Sezer tarafından, görev süresi dolmadan üç gün kala atanmıştı. İslamcı basın yarınki manşetlerinde bu konuya vurgu yapabilir.

  REFAH PARTİSİ'YLE AYNI GEREKÇE

  Başsavcı Yalçınkaya, kapatma gerekçesi olarak Refah Partisi'nin de kapatılmas ıdavasında gerekçe olarak gösterilen Siyasi Partiler Kanunu'nun 103. maddesini gösterdi. SPK'nın 103. maddesi "Parti'nin laikliğe aykırı fiillerin işlendiği bir odak haline gelmesi durumunda hakkında kapatma davası açılır" diyor.

  ZAFER ÜSKÜL: ŞAŞIRTICI

  AK Parti Mersin Milletvekili Zafer Üskül, kapatma davası hakkında; "Bizim için sürpriz oldu. AK Parti'nin laiklik karşıtı eylemlerin odağı olduğu hiç bir şekilde iddia edilemez. Anayasa çalışmalarında ilk üç maddeye dokunulmayacağı açıkça ifade edilmiştir. Açılan bu dava son derece şaşırtıcı bir gelişme" şeklinde konuştu.

  ERGUN ÖZBUDUN DA TEPKİLİ

  Yeni anayasanın mimari Ergun Özbudun davaya ilişkin şunları söyledi: "En emin ve sağlam yol halkı kapatmaktır. Bunların hiç biri parti kapatmanın sebebi olamaz.. Bundan sonra yargı süreci beklencektir, Anayasa Mahkemesi'nin böyle bir davayı reddedeceğini düşünüyorum.."

  ŞİMDİ NE OLACAK? İŞTE DAVA SÜRECİ..

  Anayasa Mahkemesi, iddianameyle ilgili ön incelemeyi yapacak, herhangi bir eksiklik tespit edilmez ve iddianamenin kabulüne karar verilirse ön savunmasını yapması için iddianame AK Parti'ye gönderilecek.

  AK Parti yasal olarak 1 ay içinde ön savunmasını verecek. Ek süre talebinde bulunulursa bunu da Anayasa Mahkemesi değerlendirecek. Ön savunmanın Anayasa Mahkemesi'ne verilmesinin ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Yalçınkaya, esas hakkındaki görüşünü bildirecek. Daha sonra belirlenecek bir tarihte Yalçınkaya sözlü açıklama, AK Parti yetkilileri de sözlü savunma yapacaklar.

  Bütün bu sürecin ardından, davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak raportör, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Bu işlemler sürerken, gerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, gerekse davalı AK Parti ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek.

  Raporun, Anayasa Mahkemesi'nin 11 üyesine dağıtılmasının ardından, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç bir toplantı günü belirleyecek. Üyeler, belirlenen günde biraraya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacaklar.

  AK Parti hakkındaki kapatma davasını, 11 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi Heyeti karara bağlayacak. Asıl üyelerden herhangi birinin bulunmaması veya emekliye ayrılması halinde 4 yedek üyeden en kıdemlileri heyete katılacak.

  Anayasa'ya göre bir siyasi partinin kapatılmasına karar verilebilmesi için nitelikli çoğunluğun oyu aranacak. Buna göre, kapatma kararı için Anayasa Mahkemesi'nin 11 asıl üyesinin en az 7'sinin oyu gerekecek.

  BAŞSAVCI UYARMIŞTI

  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, 17 Ocak'ta yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

  "Siyasi partilerin; Cumhuriyetin laiklik niteliğinin değiştirilmesi amacını güdemeyecekleri gibi bu amaca yönelik faaliyetlerde, beyanlarda bulunamayacakları, bu kuralı göz ardı etmenin laiklik ilkesinin korunmasını imkansız kılacağını keyfiliğe yol açacağını, Devletin sosyal veya ekonomik veya siyasi veya hukuki temel düzenini kısmen de olsa dini esas ve inançlara uydurmak amacıyla veya siyasi amaçla veya siyasi menfaat temin ve tesis eylemek maksadıyla dini veya dini hissiyatı veya dince kutsal tanınan hususları alet ederek propaganda konusu yapamayacakları, istismar edemeyecekleri kötüye kullanamayacakları, aksine faaliyet ve beyanların din ve dince kutsal sayılan şeylerin istismarı sayılacağını, Türkiye Cumhuriyeti Ülkesi üzerinde milli veya dini kültür veya mezhep veya ırk veya dil farklılığına dayanan azınlıklar bulunduğunu ileri süremeyecekleri, Türk Dilinden veya Kültüründen başka dil ve kültürleri korumak geliştirmek veya yaymak yoluyla ülke üzerinde azınlıklar yaratarak millet bütünlüğünün bozulması amacını, bölünmez bir bütün olan ülkede, bölgecilik veya ırkçılık maksadını, Türkiye Cumhuriyetinin dayandığı devletin tekliği ilkesini değiştirmek amacını, güdemeyecekleri bu yolda faaliyetlerde bulunamayacakları, bu kuralları görmezlikten gelmenin azınlık yaratılmasını ve devletin tekliği ilkelerini zayıflatacağı, Dil, ırk, din ve mezhep ayrımı yaratmak bu kavram ve görüşlere dayanan bir devlet düzeni kurmak amacını güdemeyecekleri, bölge, ırk, belli kişi, aile, zümre veya cemaat, din, mezhep veya tarikat esaslarına dayanamayacakları, diğer halde demokratik devlet düzeninin korunmasının olanaksız olacağı, Anayasa’da yer alan hak ve hürriyetlerin devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve insan haklarına dayanan demokratik ve laik cumhuriyeti ortadan kaldırmayı amaçlayan faaliyetler biçiminde kullanılamayacağı, Anayasa ve yasalarda hüküm altına alınmış, ayrıca yaptırımları gösterilmiştir."

  kaynak.haber3.com

 2. #2
  VIP damla_13 Baktabul'un Çılgını damla_13 Baktabul'un Çılgını damla_13 Baktabul'un Çılgını damla_13 Baktabul'un Çılgını damla_13 Baktabul'un Çılgını damla_13 Baktabul'un Çılgını damla_13 Baktabul'un Çılgını damla_13 Baktabul'un Çılgını damla_13 Baktabul'un Çılgını damla_13 Baktabul'un Çılgını damla_13 Baktabul'un Çılgını damla_13 - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Aug 2007
  Bulunduğu Yer
  Harikalar diyarı
  Mesajlar
  2.561
  Blog Yazıları
  67
  Tecrübe Puanı
  107374576

  Tanımlı Ce: Akp'ye Kapatma Davasi Açildi !

  ins. kapanir

 3. #3
  Onursal Üye hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jan 2008
  Bulunduğu Yer
  ne yerde ne gökteyim bir garip alemde
  Mesajlar
  4.489
  Tecrübe Puanı
  107374695

  Tanımlı Ce: Akp'ye Kapatma Davasi Açildi !

  GÜL'DEN "UYARI GİBİ" AÇIKLAMA

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Abdullah Gül, gazetecilerin, "Refah partisiyle ilgili bir karşılaştırma olabilir mi?" sorusuna "Kesinlikle böyle bir karşılaştırma olamaz" diyerek yanıt verdi. Gül, AKP'ye açılan kapatma davası için de "Meclis'te bu kadar çoğunluğu olan bir iktidar partisine karşılık böyle bir yaklaşımın, Türkiye'ye ne kazandırcağını ve ne kaybettireceğini herkes çok iyi düşünmeli" dedi.
  evet herkez iyi düşünmeli böyle bişeyin bile gündeme gelmesinin ülkemize verdigi içde ve dıştaki zararı düşünmeliydi bu kadar ftursuzca hareket etmek ülkeyi düşünmeden yapılan bu hareket bende bu şahıs icin başka durumlar aklıma getiriyor birilerinin ekmegine yag sürülüyor ve birileri böyle bi krizden zengin ediyilor yazık ülkeme yazık ülkemin insanlarına

 4. #4
  Üye duygu Baktabul'un Çılgını duygu Baktabul'un Çılgını duygu Baktabul'un Çılgını duygu Baktabul'un Çılgını duygu Baktabul'un Çılgını duygu Baktabul'un Çılgını duygu Baktabul'un Çılgını duygu Baktabul'un Çılgını duygu Baktabul'un Çılgını duygu Baktabul'un Çılgını duygu Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Dec 2006
  Mesajlar
  198
  Tecrübe Puanı
  35007344

  Tanımlı Ce: Akp'ye Kapatma Davasi Açildi !

  bence yerinde bir karara bir an önce kapatılır umarımm

 5. #5
  Üyeliği durduruldu Sewiyorum Baktabul'un Çılgını Sewiyorum Baktabul'un Çılgını Sewiyorum Baktabul'un Çılgını Sewiyorum Baktabul'un Çılgını Sewiyorum Baktabul'un Çılgını Sewiyorum Baktabul'un Çılgını Sewiyorum Baktabul'un Çılgını Sewiyorum Baktabul'un Çılgını Sewiyorum Baktabul'un Çılgını Sewiyorum Baktabul'un Çılgını Sewiyorum Baktabul'un Çılgını Sewiyorum - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  858
  Tecrübe Puanı
  0

  Tanımlı Ce: Akp'ye Kapatma Davasi Açildi !

  Kapatsınlarda AKP'nin yüzüne ödedigim Cezaların Makbuz'unu yeni gelen Başbakana göstersem geri öderlermi acep inşallah kapanır..

Kapalı konu
1 / 5 Sayfa 1 2 3 ... SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Kapatma Gözlerini Şarkı Sözü-Gece Yolcuları(Kapatma Gözlerini)
  By cindy in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-06-2008, 19:03
 2. ABD'den Kapatma Açıklaması
  By mavidamla in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-01-2008, 08:09
 3. ABD'den İlk Kapatma Açıklaması
  By mavidamla in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 03-15-2008, 14:53
 4. GÜl'Ün ÖnÜ AÇildi
  By hayalet_0312 in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-09-2007, 11:21
 5. kapatma pencereni
  By zeynep in forum Şiir
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-19-2007, 14:24

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375