AB'den Türkiye'ye çağrı


AKP'nin kapatma davasında 'laikliğe saygı' mesajı verdiler...


15.03.2008 23:32Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisindeki (AKPM) Liberal Grubu (ALDE), Türkiye'de laikliğin kararlılıkla desteklenmesinden yana olduklarını, ancak parti kapatılmasına da karşı çıktıklarını açıkladı.
AK Parti hakkındaki iddianameyle ilgili olarak ALDE tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Laik devleti kararlılıkla destekliyor, ancak parti kapatılmasına karşı çıkıyoruz" denildi.
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın, Anayasa Mahkemesi'nden, AK Parti'nin laiklik karşıtı faaliyetlerden dolayı kapatılmasını istediği hatırlatılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"ALDE, her modern Avrupa devletinin laiklik temelinden hareket etmesi ve hiç bir devletin herhangi bir dini oluşum tarafından etkilenmemesi gerektiğine inanıyor. Siyasi anlaşmazlıklar siyasi görüşmelerle giderilmelidir, mahkeme salonlarında değil... Şayet AK Parti'nin çoğunlukta olduğu TBMM ya da Türk Hükümeti, laik anayasaya aykırı hükümleri kabul ederse, bu hükümler Anayasa Mahkemesi tarafından durdurulur, durdurulmalıdır da. Ancak hiç bir birey ya da siyasi oluşum, sadece fikirleri yüzünden cezalandırılamaz. Düşünce değil, sadece eylemler soruşturulmalıdır."
Türk vatandaşlarının çoğunun laik devleti desteklediğine, aynı zamanda son seçimlerde AK Parti'ye oy verdiğine işaret edilen açıklamada, AK Parti'nin kapatılması talebinin, Türkiye'deki siyasi istikrarı ve Türk halkının anayasal düzene olan güvenini ciddi şekilde zayıflatabileceği görüşüne yer verildi.
AA