Başbakan'ı kurtaran doktor öldü
16 Mart 2008 Pazar 12:12
Otomobilinden balyozla çıkarılan Başbakan Erdoğan'a doğru teşhisi koyarak ilk müdehalesini yapan doktor öldü.


Ankara'daki ‘Özel Güven Hastanesi'nde Nöroloji uzmanı olarak görev yapan 42 yaşındaki Fethiye Sümer Güllap gribal enfeksiyona yenik düşerken son sözleri, “Sizleri çok seviyorum” oldu. Güllap, otomobilinden balyozla çıkarılan Başbakan Erdoğan'a doğru teşhisi koyup ilk müdahaleyi yapan doktordu.

Uzun süreden bu yana Özel Güven Hastanesi'nde çalışan Dr. Fethiye Sümer Güllap, 2 hafta kadar önce ağır gribal enfeksiyon geçirdi. Güllap’ın ölümüne, viral enfeksiyonun dünyada çok nadir rastlanan kalp kası iltihabına dönüşmesi neden oldu.

Arkadaşlarının ısrarları üzerine muayene olan Güllap, tansiyonunun düşük çıkması ve kalp zarında az miktarda sıvı görülmesi üzerine yoğun bakıma alındı. Solunum cihazına ve suni kan pompalanmasını sağlayan kalp pompasına bağlanan Fethiye Sümer Güllap, yapılan tüm müdahalelelere rağmen önceki gece saat 00.30 sıralarında hayata gözlerini yumdu.

Bekar olan Dr. Güllap’ın canezesi THY'nin Ankara uçağı ile Erzurum'a gönderildi. Yakınları ve meslektaşları tarafından Erzurum Havalimanı'nda cenazesi alınan Güllap, bugün Gürcükapı Camii'nde kılınacak cenaze namazı ardından Asri Mezarlık'ta toprağa verilecek.
Fethiye Sümer Güllap, Erzurum Lisesi'ni 1983'te bitirdikten sonra İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden 1989'da mezun oldu. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde Nöroloji Anabilim Dalında ihtisas yapan Güllap, 1996'dan bu yana Ankara’daki Güven Hastanesi'nde çalışıyordu.

Doktor Güllap 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in de doktoruydu
internethaber