+ Konu Cevapla
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Kapatma dosyasındaki EN TUHAF BAŞLIK

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Kapatma dosyasındaki EN TUHAF BAŞLIK Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  ครк รєรรiz ร єνgi∂iℓ รiz∂iя kalbiimsinn Baktabul'un Çılgını kalbiimsinn Baktabul'un Çılgını kalbiimsinn Baktabul'un Çılgını kalbiimsinn Baktabul'un Çılgını kalbiimsinn Baktabul'un Çılgını kalbiimsinn Baktabul'un Çılgını kalbiimsinn Baktabul'un Çılgını kalbiimsinn Baktabul'un Çılgını kalbiimsinn Baktabul'un Çılgını kalbiimsinn Baktabul'un Çılgını kalbiimsinn Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Mar 2007
  Bulunduğu Yer
  gυяυяυм∂αη...
  Mesajlar
  3.677
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  34029434

  :okur: Kapatma dosyasındaki EN TUHAF BAŞLIK





  İddianamede yer alan TOPLUMU KURTARMAK İÇİN KAPATILMADIR başlığı dikkat çekti.
  16 Mart 2008 / 18:55


  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Yalçınkaya iddianamede "Türkiye’deki ılımlı İslam’ın şeriat devletine dönüşmesi ve bu yolda İslami terörün kullanılmasının uzak olasılık olmadığı" değerlendirmesinde bulundu.

  AKP’nin, demokrasiyi araç olarak kullanarak, şeriat düzenini getirmeyi amaçladığını öne süren Başsavcı’nın şok iddiaları şöyle:

  İSLAMİ TERÖR KULLANILABİLİR

  Türkiye’ye giydirilmek istenen ılımlı İslam modelinin bir şeriat devletine dönüşmesi ve gerekirse bu yolda islami terörün de kullanılması uzak bir olasılık değildir. Nitekim bölgemizde kimi devletlerin daha sonra kaçınılmaz biçimde radikal bir değişikliğe uğrayarak köktendinci bir rejime dönüştüğü görülmüştür.

  AKP’nin, Anayasa ile Yüksek Öğretim Kanunu’nda değişiklik içeren teklifleri Türkiye Cumhuriyeti devletinin temel ilkelerini değiştirecek zemini oluşturma niteliğini ortaya koydu.

  Laik hukuk düzenine aykırı eylemlerin odağı olan bir siyasi partinin üstelik çoğunluk iktidarına sahip olduğu gözetildiğinde, amaçlanan modelin (şeriat) gerçekleştirilmesi anlamında bir tehlikenin var olduğu ve tehlikenin de yetirince yakın olduğu, davalı partinin eylemlerinin öngördüğü toplum modelini oluşturmaya elverişli bulunduğu, iktidarları süresince her geçen gün riskin artığı görülmektedir.

  TOPLUMU KURTARMAK İÇİN KAPATILMADIR

  Kamusal alanda ve TBMM’de türbana serbestlik sağlanmasına yönelik beyanlar ile imam hatip lisesi mezunlarına uygulanan katsayı sisteminin kaldırılması girişimleri bu tehlikeyi daha somut ve yakın kılmaktadır. Davalı partinin toplumsal barışı tehlikeye düşürene ve öngördüğü modeli gerçekleştirene kadar beklenilmesi doğal olarak sözkonusu olamaz.

  Davalı partiyi amacından uzaklaştıracak ve sosyal yönden de gereksinim duyulan tek ve zorunlu yöntem yalnızca kapatma yaptırımı olup, toplumu karşılaştığı bu tehlikeden başka türlü korumanın olanağı kalmamıştır. Cumhuriyetin kurulmasıyla terk edilen sistemin değerlerinin gündeme getirilmesi demokratik sistem ve toplum yönünden laik düzeninin tesisi ve korunmasında kaçınılmaz çok ağır sonuçlara neden olacaktır.

  ORTADA DEMOKRATİK BİR SİSTEM KALMAZ

  Eylemleriyle ve özellikle laiklik ilkesini dolaylı yoldan bertaraf edecek Anayasa’nın 10 ve 42. maddelerinin değiştirilmesi, YÖK Yasası’nın ek 17. maddesinde düşünülen değişiklik ile islami modeli gerçekleştirmeyi açıkça ortaya koyan siyasi partinin kapatılmasının zorlayıcı sosyal gereksinim ve demokratik toplum gereklerine aykırı, soyut, uzak ve gerçekleşemez olduğu ileri sürülemez. Çünkü iktidar olanaklarını kullanan bir siyasi parti için bu konuların somutlaşması demek zaten demokratik sistemin ortadan kaldırılmasıyla eş anlamlıdır. Dolasıyla şeriatın yani şiddetin somutlaşması durumunda ortada kendini korumaya çalışacak bir demokratik sistem söz konusu olmayacak.

  Cumhuriyeti korumak görevim

  Laik cumhuriyeti yeni bir yaşam ve devlet düzenine dönüştürme kararlığı içinde olduğu, toplumu dindar olanlar-olmayanlar diye ikiye ayırmaya başladığı, ülkenin laik hukuk yapısını aşamalı olarak yeniden biçimlendirip yönlendirmeye çalışıldığı, rejimin ve cumhuriyetin geleceğini tartışmaya açtığı belirlenmiştir.

  Anayasanın değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez hükmü olan laiklik ilkesi zedeleniyorsa, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın rejime koruma yetki ve görevi başlayacaktır. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın temel görevi, cumhuriyeti, ilkelerini ve kazanımlarını korumaktır.

  Kıyaslamada faşist parti benzetmesi

  Türkiye’de siyasal islamcı akımların ve davalı siyasi partinin nihai amaçlarının hukuk devleti yerine dini esaslara dayalı bir devlet sistemi (şeriat) olduğu görülmüştür. Bu amaca ulaşıncaya kadar takiyye yöntemini kullanacaklarını kendi ifadeleriyle açıklanmaktadır. Tabandan gelen baskı karşısında sabır ve itidal tavsiyeleri bunun işaretidir.

  Bu bağlamda anayasadaki özgürlükçü demokratik düzenin temeli olan laiklik ilkesine bağlı olmayan anti-laik partiler yasaklanmış bu konuda kapatma benimsenmiştir. Bu yasaklama ve yaptırım laik rejim için olası tehlikeler gözetildiğinde Almanya ve Avusturya’daki Nazi Partisi’nin, İtalya’da Faşist Partisi’nin yasaklanması kadar hukuka uygundur.

  HÜRRİYET

 2. #2
  Süper Üye canbaharım Baktabul'un Çılgını canbaharım Baktabul'un Çılgını canbaharım Baktabul'un Çılgını canbaharım Baktabul'un Çılgını canbaharım Baktabul'un Çılgını canbaharım Baktabul'un Çılgını canbaharım Baktabul'un Çılgını canbaharım Baktabul'un Çılgını canbaharım Baktabul'un Çılgını canbaharım Baktabul'un Çılgını canbaharım Baktabul'un Çılgını canbaharım - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2007
  Bulunduğu Yer
  KÜÇÜK BİR ADA
  Mesajlar
  265
  Tecrübe Puanı
  4085548

  Tanımlı Ce: Kapatma dosyasındaki EN TUHAF BAŞLIK

  bence önce toplumu ahlaksız insanlardan kurtarmalı.bu bir çare değil.bizim sorunumuz kapalılarla değil siyah çarşaflılarla.benim annemde kapalı ama siyah değil.bu karar bize çok zarar getirecek bu şüphesiz.
  allah sonumuzu hayretsin.
  ama bişi dikkatimi çekiyo neden soyunana bu kadar tepki göstermezsen kapalı insanlara 3. sınıf muamelesi yapıyoruz.
  şaşırtıcı..
  biz ölünce kimin karşısına gideceğiz...

 3. #3
  Süper Üye broken_angel Baktabul'un Çılgını broken_angel Baktabul'un Çılgını broken_angel Baktabul'un Çılgını broken_angel Baktabul'un Çılgını broken_angel Baktabul'un Çılgını broken_angel Baktabul'un Çılgını broken_angel Baktabul'un Çılgını broken_angel Baktabul'un Çılgını broken_angel Baktabul'un Çılgını broken_angel Baktabul'un Çılgını broken_angel Baktabul'un Çılgını broken_angel - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Feb 2008
  Mesajlar
  274
  Tecrübe Puanı
  8172268

  clapping Ce: Kapatma dosyasındaki EN TUHAF BAŞLIK

  canbaharım çok haklısın unutulmaması gerekir ki bu tarafa kapalı giremeyenler öbür tarafa açık giremeyecekler, boynuna hac takan üni.ye girebiliyor ama türbanlı giremiyor ben türbanlı değilim ama türbanlıların dışlanmasına ve olayların bu kadar büyütülmesine anlam veremiyorum şeriatçı da değilim ama şeriat din kanunu demektir hangi yahudi ya da hristiyan kendi dinini kabul etmiyor gören var mı, tabii ki laik olmalıyız ama özümüzü ne olduğumuzu unutmadan bunlar benim görüşlerim amacım sadece paylaşmak propaganda yapmak değil eğer hatalı bişi yazdıysam şimdiden özür dilerim ve silinmesi gereken bir yazı ise silinebilir, paylaşım için tşk kalbimsinn

Benzer Konular

 1. Tuhaf Tipler - Hatta En Tuhaf Tipler ...
  By zuzuu in forum Komik Resimler
  Cevaplar: 12
  Son Mesaj: 07-02-2009, 18:50
 2. Kapatma Gözlerini Şarkı Sözü-Gece Yolcuları(Kapatma Gözlerini)
  By cindy in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-06-2008, 19:03
 3. ABD'den Kapatma Açıklaması
  By mavidamla in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-01-2008, 08:09
 4. Kapatma Tehtidi
  By mavidamla in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-18-2008, 14:26
 5. kapatma pencereni
  By zeynep in forum Şiir
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-19-2007, 14:24

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0