+ Konu Cevapla
1 den 4´e kadar. Toplam 4 Sayfa bulundu

Fedakarlığımızın kıymeti bilinmedi

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Fedakarlığımızın kıymeti bilinmedi Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Ne mutlu Türküm diyene! Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2006
  Bulunduğu Yer
  * TR *
  Mesajlar
  15.482
  Blog Yazıları
  282
  Tecrübe Puanı
  107375454

  ? Fedakarlığımızın kıymeti bilinmedi

  ‘Fedakarlığımızın kıymeti bilinmedi'  Neçirvan Barzani: “Dedemin bize Türkiye vasiyeti var”

  17.03.2008 01:30

  Irak Kürt Bölgesel Hükümeti Başbakanı Neçirvan Barzani, Türkiye’nin kendileri için bir ağabey olduğunun altını çizerek şunları söylüyor: “Türkiye'yi biz ağabey, kendimizi de Türkiye'nin kardeşi olarak görüyoruz. Ağabey-kardeş gibi niçin oturup konuşmayalım ki?”
  NeçirvanIrak Kürt Bölgesel Hükümeti Başbakanı Neçirvan Barzani, Türkiye’nin kendileri için bir ağabey olduğunun altını çizerek şunları söylüyor:
  “Türkiye'yi biz ağabey, kendimizi de Türkiye'nin kardeşi olarak görüyoruz. Ağabey-kardeş gibi niçin oturup konuşmayalım ki?”
  Sayın Başbakan, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'yle beraber Türkiye'ye geleceğiniz söylendi. Ama gelmediniz. Neden?
  NEÇİRVAN BARZANİ: Sayın Talabani'nin programında ben yoktum. Türk medyasında çıkan asılsız iddialardan biriydi bu da...
  Mam Celal size böyle bir teklifte hiç bulunmadı mı yani?
  BARZANİ: Bu geziden çok daha önce böyle bir teklifte bulunmuştu. Türkiye'den davet gelirse seni de yanımda götürmek isterim demişti. Ben de "olur" demiştim. Mam Celal'in Türkiye ziyareti söz konusu olunca bu konuyu hiç konuşmadık kendi aramızda. Ne o teklifte bulundu, ne de ben gelme konusunda istek beyanında bulundum. Doğrusu konjonktürün de buna müsait olmadığına inandım. Birlikte gelebileceğimiz bir zemin göremedim. Bu benim için bir sorun veya şikayet konusu değil. Cumhurbaşkanımızın kabul edilmesi, hepimizin kabulü anlamına gelir ve biz bundan büyük bir memnuniyet duyduk. Gitmeden önce Mam Celal ile görüştük elbette. Bu ziyarete Kürdistan Bölgesel Hükümeti olarak büyük önem verdiğimizi söyledim kendisine. Tabii konuyla ilgili düşüncelerimizi ve önerilerimizi paylaştım kendisiyle. Biz gerekirse sonra da geliriz, acelesi yok!
  DİYALOG YOLU AÇIK OLMALI
  Türkiye'den isminize bir itiraz olduğu için Talabani'nin heyetine dahil edilmediğiniz yolunda bir iddia ortaya atıldı ama...
  BARZANİ: Bu iddiadan haberdarım. Sanki Mam Celal gelmem için, Türk tarafı da gelmemem için ısrar etmiş... Böyle bir şey yok. Benim böyle bir isteğim hiç olmadı. Bu tür iddia ve dedikodularla ilişkilerimizin bozulmasına izin vermemeliyiz. Önemli olan budur... Dediğim gibi bölgesel yönetim olarak biz Mam Celal'in ziyaretini içtenlikle destekledik.
  Mam Celal'in ziyaretinin sonuçlarından memnun musunuz peki?
  BARZANİ: Evet, memnunuz. Güzel bir başlangıç oldu. Sonuçları itibariyle yeni bir döneme kapı aralamasını temenni ediyoruz.
  Peki siz Türkiye'den bir davet bekliyor musunuz?
  BARZANİ: Elbette. Türkiye'nin bu yöndeki bir talebi bizi sevindirir. Biz bundan büyük bir onur duyarız. Bizim bir araya gelip görüşmememiz büyük bir eksikliktir. Her zaman bir araya gelmeli ve meselelerimizi konuşmalıyız. Diyalog ve çözüm yollarını her zaman açık tutmalıyız. Varsa yanlış anlamalar veya hatalar karşılıklı oturup konuşmalı ve çözüm yollarını birlikte aramalıyız. Türkiye'yi biz ağabey, kendimizi de Türkiye'nin kardeşi olarak görüyoruz. Ağabey- kardeş gibi niçin oturup konuşmayalım ki? Bizim düşman olmamızı gerektiren bir durum yok. Biz birbirimizin düşmanı değil dostuyuz. Biz Türkiye'yi her zaman güvenilir ve sadık bir dost olarak görüyoruz.
  PKK İLE BİZ DE SAVAŞTIK
  Türkiye'ye hiç geldiniz mi?
  BARZANİ: Evet geldim. Türkiye ile resmi ilişkilerimizin başladığı 1990'lı yılların başlarında geldim. Rahmetli Turgut Özal Cumhurbaşkanıydı ve ben 25 yaşındaydım. Çankaya'da ağırlandık. O günden beridir Türkiye ile ilişkilerimiz devam ediyor.
  Peki askerle o tarihlerde ilişkiniz nasıldı?
  BARZANİ: Türkiye'de askerlerle ilişki kuran ilk kişi benim. Biliyorsunuz, PKK'ya karşı askerlerle çok sayıda operasyonda da beraber olduk. PKK'ya karşı verdiğimiz savaşımda 3 bin 500 peşmerge kaybettik. Çok sayıda köyümüz yakılıp yıkıldı. Benim de burada bir kardeşiniz olarak sitemim var: Ne yazık ki bu fedakarlığımızın kıymeti bilinmedi!
  Bazıları bizi kendi korucuları gibi görme yanlışlığına düştüler. Başkanımız Mesut Barzani'yi ve bizleri aşağıladılar. Bu tarz onur kırıcı muameleler ilişkimize zarar verdi. Ama artık bütün bunları geride bırakmalıyız diyorum. Yeni bir sayfa açmalıyız diyorum. Önümüzde hepimize kazandıracak bir gelecek dururken geçmişin yanlışlarıyla uğraşıp durmanın faydası yok diyorum.
  TÜRKİYE NİÇİN ARKAMIZDA OLMASIN?
  O tarihten yasal ve resmi bir statünüz olmadığı halde kabul edildiniz, ama şimdi anayasal ve yasal bir statünüz olduğu halde resmen tanınmıyorsunuz. Niçin bu böyle peki?
  BARZANİ: Biz de bu sorunun cevabını merak ediyoruz doğrusu. Türkiye o zor günlerde hep bize arka çıktı. Bizi himaye etti. Türkiye'nin bize yaptığı katkıları unutacak değiliz. Oysa şimdi anayasal ve yasal bir statümüz var. Irak'ın bir parçası olarak çok daha geniş imkanlara sahibiz. Bu imkanlarımızdan Türkiye'nin yararlanmasını istiyoruz. Biz de Türkiye'nin imkanlarından yararlanmak istiyoruz. Daha doğrusu Türkiye'nin ağabey olarak bize öncülük etmesini, bizim arkamızda durmasını istiyoruz. Soruyorum: Bizim arkamızda niçin Türkiye olmasın? Kürtler ve Türkler tarihsel bağları çok güçlü olan iki halktır. Bizim tercihimiz Türkiye'den yanadır.
  Pankürdist bir siyaset izlediğiniz ve Türkiye'nin topraklarında gözünüz olduğu yolunda iddialar var...
  BARZANİ: Bu iddialar hiçbir şekilde doğru değil. Varlığımızı Türkiye için tehdit olarak görenler yanılıyorlar. Biz iddia edildiği üzere Pankürdist bir siyasetin takipçileri değiliz. Büyük Kürdistan ideali için başkalarının topraklarında gözü olan bir halk değiliz. Ne Türkiye'nin içişlerine karışmak gibi ne bir niyetimiz olabilir, ne de girişimimiz. Biz uzun yıllar yeterince acı çektik. Savaşlardan bıktık usandık. Biz sadece kendi topraklarımızda Irak'ın bir parçası olarak kendimizi yönetmek istiyoruz.
  Irak Anayasası da bize bu hakkı tanıyor. Irak parçalanmadığı sürece biz Irak'ın toprak bütünlüğünü de siyasi bütünlüğünü de başkalarından önce savunmaya devam edeceğiz. Biz Türkiye'yi kendimiz için bir tehdit olarak görmüyoruz, Türkiye de bizi bir tehdit olarak görmesin istiyoruz. Türkiye'nin topraklarında gözümüz olduğunu söylüyorlar. Doğru değil bu. İhtilaflı konuları çok daha deşmenin manası yok. Nedenler üzerinde tartışmanın da gereği yok. Her ikisi de vakit kaybettirir hepimize. Biz Türkiye'yi bir büyük ağabey olarak tanıyor ve önemsiyoruz. Dileriz Türkiye de küçük kardeşleri olarak bizi görür ve bizimle ilişkilenmekte hiçbir sakınca görmez.
  Irak'ın geleceği belirsiz görünüyor... Irak parçalanırsa ne yapmayı düşünürsünüz?
  BARZANİ: Biz Kürtler Irak'ın parçalanmasına karşıyız. Irak'ın toprak ve siyasi bütünlüğünü bugün en çok bizler savunuyoruz. Katılıyorum size, Irak'ın geleceği belirsiz hala. Ne olacağını kestirmek mümkün değil. Biz parçalanmasını asla temenni etmeyiz, Irak'ın bir parçası olmaktan da rahatsız değiliz. Türkiye'nin her halukarda desteğini çok önemsiyoruz.
  Yarın Irak parçalandığında şayet bir Kürt devleti kurulsa bile bunun için Türkiye'nin öncelikli desteğini çok önemli gören bir anlayışa sahibiz. Biliyoruz ki Türkiye'nin desteği olmadan olmaz. Başka güçlere dayanarak Türkiye'yi karşımıza alan bir siyasetin sahibi değiliz. Başkaları bir gün çekip gidecek, ama biz yan yana yaşamayı sürdüreceğiz iki kardeş halk olarak. Barzani, bundan on yıl önce KDP güçlerinin PKK ile savaştığını ve bu çatışmalarda çok sayıda Kuzey Iraklı vatandaşlarının hayatını kaybettiğini söyledi.
  DEDEMİN BİZE TÜRKİYE VASİYETİ VAR
  Büyük babanız Molla Mustafa Barzani'nin de yanılmıyorsam bu konuda size bir vasiyeti var diye biliyorum...
  BARZANİ: Doğrudur. Dedem Barzani de hep Türkiye ile iyi dost olmamız gerektiğini söylerdi. Türkiye'yi çok sever ve Türkiye'nin dostluğunu çok önemserdi. Türkiye'nin dostunun dostu olduğuna inandığını belirtirdi. Dedem Barzani şöyle derdi: Türkiye sana yal bal ya da zehir ikram eder. Başka ülkeler gibi bal içinde zehir sunmaz. Bizim ailemizin anlayışı ve siyaseti de Türkiye'ninki gibidir. Başkanımız Mesut Barzani'yi "siyasi davranmaz, düz adamdır" şeklinde suçlayanlara yanıt vermek isterim.
  Başkanımız o tarz siyaseti bilmediği için değil, bunu tasvip etmediği için yapmaz. Ahlaki temelden yoksun kandırmaca siyasetine karşı olduğu için dosdoğru davranır. Dostunun dostu, düşmanının da düşmanıdır. Herkes bilir ki Başkan Barzani bir söz söylediğinde mutlaka onun gereğini yapar. Bal içinde zehir sunan alçaklık siyasetine tenezzül etmez.
  IRAK'IN GELECEĞİ HALA BELİRSİZ
  Irak'ın geleceği belirsiz görünüyor... Irak parçalanırsa ne yapmayı düşünürsünüz?
  BARZANİ: Biz Kürtler Irak'ın parçalanmasına karşıyız. Irak'ın toprak ve siyasi bütünlüğünü bugün en çok bizler savunuyoruz. Katılıyorum size, Irak'ın geleceği belirsiz hala. Ne olacağını kestirmek mümkün değil. Biz parçalanmasını asla temenni etmeyiz, Irak'ın bir parçası olmaktan da rahatsız değiliz.
  Türkiye'nin her halukarda desteğini çok önemsiyoruz. Yarın Irak parçalandığında şayet bir Kürt devleti kurulsa bile bunun için Türkiye'nin öncelikli desteğini çok önemli gören bir anlayışa sahibiz. Biliyoruz ki Türkiye'nin desteği olmadan olmaz. Başka güçlere dayanarak Türkiye'yi karşımıza alan bir siyasetin sahibi değiliz. Başkaları bir gün çekip gidecek, ama biz yan yana yaşamayı sürdüreceğiz iki kardeş halk olarak.

  Mehmet METİNER/BUGÜN

 2. #2
  Aranan Üye kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis Baktabul'un Çılgını kurtreis - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2007
  Bulunduğu Yer
  Karanlıklar
  Mesajlar
  1.905
  Tecrübe Puanı
  107374525

  turkey Ce: Fedakarlığımızın kıymeti bilinmedi

  Bizi başları sıkıştığında abi olarak tanıyan ve ceplerine koyduğumuz Kırmızı Pasaportlarla Dünyada Adam sınıfına giren ve harçlıklarını bizden alan bu insanların ABD den destek alarak kurdukları bölgesel Devletin silahlanması sonucunda bizimle uzlaşma ve konuşma taleplerinde bulunması ne kadar acı bir olay işin daha acısı ise bunları Devlet Töreniyle karşılayıp onlara saygı Gösteren İnsanların Türk olmaları ve yetkili mercilerde oturmalarıdır insan o zaman daha çok acı çekiyor bu haber için emeğinize sağlık iyilik melekleri ve mutluluklar sizinle olsun
  Saygılar

 3. #3
  Fenacocuqq
  Misafir

  Tanımlı Ce: Fedakarlığımızın kıymeti bilinmedi

  daha geçen yıla kadar Türkiye Cumhurieti Pasaportu İle dolşıyodunuz Parayı kim verirse abi o oluyo para yoksa hemen duygu sömürüsü Türkiye Kardeşimiz güzel bir masal anlatmış :alkis:

  paylaşım için tşkler

 4. #4
  Onursal Üye hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 Baktabul'un Çılgını hazel098 - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jan 2008
  Bulunduğu Yer
  ne yerde ne gökteyim bir garip alemde
  Mesajlar
  4.489
  Tecrübe Puanı
  107374695

  Tanımlı Ce: Fedakarlığımızın kıymeti bilinmedi

  madem orda türkiyeyi agbi gibi görüyor kürt yönetimi burdaki kürtlerede burda yaşadıklarından dolayı vatan gibi görmelerini ve kışkıtmalara gelmemelrini söyleselerya ,orda abi oluyoruzda bizim içimizde yaşayan küet vatandaşlarada türkleri düşman gibi görmemeleri telkininde bulunsalarya madem bu kadar iyi niyetliler

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. kıymet bilmenin de bir kıymeti var
  By KARLALESİ in forum İnanc Dünyası
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-02-2009, 16:44
 2. Nîmetin kıymeti bilinmezse...
  By Hüzün in forum İnanc Dünyası
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-28-2007, 00:19

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375