Ve Olay Savcı İlk Kez KonuştuYargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, davayı açtıktan sonra sessizliğe bürünmüştü. Yalçınkaya meslektaşlarına şöyle konuştu.

Dün sabah Başbakanlığın karşısındaki Yargıtay binasındaki makam odasına gelen Yalçınkaya, saat 09.00'dan itibaren Yargıtay üyelerince heyetler halinde ziyaret edildi. Yalçınkaya, Yargıtay üyelerine şunları söyledi: "Ben Cumhuriyet'in başsavcısıyım, rejimi korumak adına görevimi yaptım. Cumhuriyet, şeriat devleti tehditi altında. İddianamede tüm deliller var. Yetki ve sınırlarımı aşmadım. Asla geri adım atmam.

KOŞULLAR OLUŞTU DAVAYI AÇTIM

Bu iddianame, kapatma davası açılması için gerekli olan hukuki tüm şartların oluşması üzerine hazırlandı. Son derece ciddi bir çalışma yaptık. İddianamemizde net kanıtlara yer verdiğimiz gibi, iddianamede yeralmayan çok sayıda yan kanıtı da ek olarak sunduk. Bu görevin yapılması gerekiyordu. Koşullar oluştuğu için de görevimi yaptım ve davayı açtım."

Yalçınkaya, AKP sözcüleriyle basın üzerinden polemiğe girmeyeceğini ve konuşmayacağını söyledi. Yalçınkaya, "Bundan sonra söz sırası mahkemenin. Ben cumhuriyetten yana tarafım başka bir şey söylemem uygun olmaz" demekle yetindi.

aktif haber